bgb
 
 
 
 
 

Викладачі ННІ природничих та аграрних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького систематично беруть участь у створенні нових об’єктів природно-заповідного фонду Черкащини.

Така діяльність є частиною державної політики у сфері охорони довкілля. Адже відповідно до європейської програми збереження біологічного різноманіття Україна до 2030 року має збільшити територію природно-заповідного фонду до 30% від загальної площі країни.

Нещодавно рішенням Черкаської обласної ради на території Драбівської територіальної громади було створено ландшафтний заказник «Урочище “Лисичка”» площею 38 га. Наукове обґрунтування для створення об'єкта підготували викладачі кафедри біології, екології та агротехнологій — кандидат біологічних наук, доцент Максим Гаврилюк та викладачка Катерина Лавріненко.

На території новоствореного заказника збереглися такі природні біотопи як вологі та мезофітні луки, зарості кореневищних осок, вербові чагарники. Науковцями виявлено біотопи (оселища), що підлягають охороні на міжнародному рівні, а саме — 5 типів оселищ із Резолюції 4 Бернської конвенції. Серед об’єктів тваринного світу на території заказника мешкають чимало рідкісних птахів — один вид, що занесений до Червоної книги України, 45 — до додатків Бернської конвенції та 13 — до додатків Боннської конвенції; а також один вид земноводних, що занесено до Додатка 2 Бернської конвенції.

Важливо, що режимом охорони ландшафтного заказника передбачається, що земельні ділянки, водні та інші природні об’єкти не вилучаються у їхніх власників або користувачів. Встановлено лише обмеження видів господарської діяльності, які можуть призвести до руйнування структури біотопу. Серед дозволених видів діяльності — туризм, сінокосіння, випасання худоби тощо. Такий підхід до створення об’єктів ПЗФ дозволяє врахувати потреби місцевих громад.

Загалом територія заказника має наукову, культурно-пізнавальну та естетичну цінність.

До слова, Катерина Лавріненко 25 червня захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії зі спеціальності 091 «Біологія». Захист відбувся на засіданні спеціалізованої вченої ради при Інституті ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України. Була представлена до захисту дисертація на тему: «Природна рослинність та біотопи басейну річки Синюха: синтаксономія, екологічна диференціація, охорона». Науковий керівник: Анна Куземко, докторка біологічних наук, ст. науковий співробітник Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України.

Одноголосним рішенням спеціалізованої вченої ради Катерині Лавріненко присуджено ступінь доктора філософії.

Щиро вітаємо Катерину Валеріївну та її наукового керівника з успішним захистом та бажаємо подальших успіхів в науковій та освітній діяльності!

ННІ природничих та аграрних наук