Налаштування доступності

bgb
 
 
 
 

У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбулося чергове засідання координаційної ради ННЦ ментального здоров’я за участі проректорки з освітньо-виховної та іміджевої діяльності Галини Гаврилюк.

1 травня в Україні та світі розпочинається Місяць обізнаності про ментальне здоров'я. В Україні він проходитиме із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com».

Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» — ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз.

Під час засідання обговорили концепцію майбутнього івенту, який запланували провести в межах всесвітньої акції 15 травня. Його мета — створити простір для рефлексії, єдності й пошуку сенсів, які підтримують нас у складні часи.

Галина Гаврилюк наголосила на важливості проведення заходу саме 15 травня, адже це Міжнародний день сім’ї та День вишиванки, адже це наші сенси, наш код, те, що нас тримає. Також закликала всіх присутніх поширити у своїх соцмережах пост про свої сенси, які тримають їх сьогодні.

За словами директорки Центру Юлії Сіденко, захід стане частиною Місяця обізнаності про ментальне здоров'я, що триватиме у травні. Протягом цього часу планується забезпечувати таку діалогічну платформу, де можна буде говорити про цінності, ментальне здоров’я, оскільки турбота про ментальне здоров’я — це щоденна звичка.

Довідково: 

Травень — місяць, коли про ментальне здоров’я говорять голосніше. 

Щороку у травні в Україні та світі проводиться Місяць обізнаності про ментальне здоров’я. 

Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького — серед університетів, які активно реалізують Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?», тому травень у ЧНУ пройде під гаслом «Плекання ментального здоров’я».

Місяць обізнаності про ментальне здоров’я — ініціатива, започаткована у 1949 році у США неурядовою організацією Mental Health America. Вона мала на меті просту, але дуже важливу річ: допомогти людям краще зрозуміти, що таке ментальне здоров’я, зменшити стигму навколо нього та заохотити до профілактики.

З часом ініціатива набула глобального масштабу. Тепер на всій планеті травень — це час, коли про ментальне здоров’я говорять у школах і на роботі, в громадах і соцмережах. Різні країни мають різні підходи та роблять власні акценти.

Наприклад, цьогоріч у Канаді під час Mental Health Week звучатиме заклик «Unmasking Mental Health» — зняти маски й говорити відкрито про те, як ми себе насправді почуваємо. У Великій Британії фокусуватимуться на темі «Community» — як соціальні зв’язки впливають на психоемоційний стан людини.
В Україні Місяць обізнаності про ментальне здоров'я пройде під закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com».

Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» — ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз.

Сенси — це те, що дає перспективу й підтримує нас навіть у часи невизначеності. Вони формують траєкторію майбутнього й водночас стають опорою в теперішньому — не просто показують напрям, а наповнюють його значенням.

Останнє соціологічне дослідження «Ти як?» показало, що понад третину українців охоплюють розчарування (39%) та безсилля (35%). Ці емоції виникають там, де наші очікування не збігаються з реальністю. Людині самій дуже легко сплутати це відчуття із втратою сенсів. Але розчарування та безсилля — хоч і болісні, — не означають, що сенси зникають. Вони — всередині нас. І можуть стати точкою відновлення.

Так само втома (59%) і напруженість (61%) впливають на нашу здатність зберігати зв'язок із власними цінностями. Стабільне зростання втоми упродовж трьох років досліджень показує: у моменти виснаження важливо не тільки вчитися підтримувати себе, а й пам’ятати про свої сенси. Напруженість виникає не лише через брак ресурсу, а й тоді, коли наші дії розходяться із нашими цінностями. І тут сенси можуть стати дороговказом.

Відсьогодні на головній сторінці платформи «Ти як?» щодня з’являтимуться сенси — теплі підтримуючі послання, які ведуть від роздумів до дії (з повним переліком можна ознайомитися за посиланням). Усі сенси доповнені рекомендаціями щодо піклування про ментальне здоров’я і плекання стійкості. Серед них корисні інсайти знайдуться для дорослих і дітей, для людей із бойовим досвідом і їхніх близьких. Усе це — щоб кожен і кожна могли знайти те, що справді працює саме для них.

Також на платформі «Ти як?» оновлено розділ «Самодопомога»: відтепер це повноцінний онлайн-інструмент, завдяки якому підтримка буде поруч у будь-який момент. Концепція сервісу проста, але дієва: самодопомога — це не разова дія, а навичка, яку можна розвивати щодня. Це про те, як поступово вчитися дбати про себе на фізичному, ментальному та соціальному рівнях — з опорою на науково обґрунтовані підходи, зручно структуровані матеріали та інтерактивні практики.

У розділі зібрані короткі техніки, тести, рекомендації на щодень і для кризових станів. Є вправи з дихання та стабілізації, моніторинг настрою, алгоритми дій у складних станах — наприклад, коли все ще «штормить» після небезпеки. Інфографіки, експлейнери, короткі відео — загалом, усі можливі формати, аби легше було втримати фокус і почати діяти.

А якщо зручніше піклуватися про себе разом із мобільним застосунком — можна звернутися до «Моментала», створеного «Ти як?» разом із ЮНІСЕФ в Україні та Світланою Ройз. Центральним героєм застосунку є Моментал — м’який, гнучкий персонаж, який змінюється залежно від вашого стану і веде крізь практики ментальної підтримки.

І, звісно, у Місяць обізнаності про ментальне здоров'я не обійтися без рефлексій. 1 травня на платформах «Ти як?» і Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ відбудеться марафон — серія ефірів з експертами, які розкриватимуть сенси наживо. Упродовж дня на сторінках Facebook та в YouTube лунатимуть особисті й професійні роздуми на теми, що торкаються кожного: що для мене є ментальними опорами? І що я роблю, аби підтримати себе щодня?
Це буде простір чесних розмов — про сенси й дії, які дають опору в непростий час. У кожній історії — можливість побачити себе, почути знайоме, відчути зв’язок. І, можливо, віднайти нові способи турботи про себе.

Місяць обізнаності — це не лише про інформування, це про увагу. До себе, до близьких, до світу всередині. Це про дію, яка починається з простого запитання: «Ти як?» — і продовжується у щоденній практиці підтримки.

Так, у травні ми говоримо про це особливо голосно.
Але слухати себе варто щодня

Вікторія Бондаренко, студентка 3-Ж курсу ННІ української філології та соціальних комунікацій