bgb
 
 
 
 
 

Відомий український громадський діяч, політик, керівник урядової делегації України на переговорах з РФ щодо ядерного роззброєння (1992–1993), голова Української Народної Партії, народний депутат України III та IV скликання Юрій Костенко у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького презентував свою книгу «Історія ядерного роззброєння».

Привітав учасників зустрічі та представив іменитого гостя ректор Олександр Черевко, зазначивши, що «сьогодні студенти мають унікальну можливість почути відповіді на актуальні запитання щодо ядерного роззброєння України від відомого політика, патріота, одного з перших депутатів Верховної Ради, який долучився до процесу проголошення незалежності України та її розбудови».

На презентації були присутні студенти, аспіранти, викладачі, громадські діячі, військові.

— Тема книга, яку я сьогодні представляю — моя головна робота, яка деталізує період ядерного роззброєння 1991—1996 рр. і містить чимало унікальних документів, частина яких досі перебувала під грифом секретності. Також у ній криються відповіді на актуальні нині питання щодо російської агресії, широкомасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році, її причин, охоплено й чимало інших цікавих аспектів, що стосуються державної політики України, — зазначив автор книги Юрій Костенко.

За його словами, історія відмови від третього у світі ядерного потенціалу викладена у книзі в контексті становлення державних інституцій України у перші три роки незалежності, «гри в дві руки» з боку США й Росії, жорстокої інформаційної війни проти України, а також «громадянської війни» в коридорах української влади – між новою та пострадянською генераціями політиків.

Політик розповів, що з книги можна дізнатися про усі перипетії, через які Україні довелося пройти в процесі роззброєння. Це перша книга, присвячена історії ядерного роззброєння України, де на основі документів, у тому числі — закритих, а також публікацій у західних, російських та українських ЗМІ, невідомих загалові фактів про кулуарну частину процесу, міститься вичерпна відповідь на запитання, яке стало особливо актуальним після початку військової агресії Росії проти України у 2014 році: «Хто винен, що Україна віддала ядерну зброю?».

— У процесі ядерного роззброєння Україна передала Росії 5 000 ядерних боєголовок на суму 100 млрд $. Натомість російська федерація компенсувала ядерне паливо на 980 млн $. А це лише 1% від суми, — наголосив Юрій Костенко.

Історія ядерного роззброєння, на думку Юрія Костенка, це історія в обличчях, рішеннях, діях. Це не так історія, як відповіді на запитання, якою має бути сьогоднішня політика, аби Україна могла розвиватися як європейська держава.

Стосовно питання, яке цікавило учасників зустрічі, про можливості повторного набуття нашою державою ядерного статусу, політик підсумував, що повернення Україні ядерного статусу неможливо.