Налаштування доступності

bgb
 
 
 
 

Навесні Черкаси – подекуди білі, кремові, рожеві, жовті і навіть червоні. В обласному центрі цвітуть абрикоси, магнолії, сакури, церцис, гліцинія, форзиція, тюльпанове дерево.

Чи знали ви, що одне з них застало часи динозаврів, квітки іншого розвиваються на стовбурі, а ще одна з рослин є отруйною?

Що це за рослини, чим вони особливі і де їх можна знайти, розповіла журналістам видання «18000» доцентка кафедри агрономії, біології та екології ЧНУ ім. Богдана Хмельницького Вікторія Осипенко.

Магнолії

Це одні з перших квіткових рослин на землі. У той час, коли вимирали динозаври, почали з’являтися магнолії. У різних країнах ця рослина мала свою назву, проте нині для більшості відома як магнолія, названа на честь французького ботаніка П’єра Маньоля.

Де росте магнолія?

Вона була поширена у різних кліматичних поясах планети, навіть на тих землях, що доходять до сучасної Арктики. Але через зледеніння магнолії залишилися у регіонах із більш комфортною температурою. Вони зростають насамперед на Далекому Сході, в середній Азії, а також у Північній і Центральній Америці. Звичне для них середовище — це гори, тому зимові температури від -25° до -30° С для них норма.

У Європі раніше магнолії не росли, проте їх привезли й акліматизували. Перші рослини потрапили сюди з Америки наприкінці 17 — початку 18 століття.

У світі відомо про від 240 до 300 видів магнолій — це і дерева, і кущі. Найбільш розповсюджена магнолія «Суланжа», вона має близько 50 гібридів. Для нас теж не менш відома — «Зірчаста».

Квіти магнолії

Ці рослини цікаві, зокрема, своїми квітками. Вони мають просту будову. Це й підтверджує те, що магнолія — давня рослина. Більш поширені квітки розміром 20-25 см у діаметрі. Хоча у магнолії великоликолистної — 30 см, а довжина її листка — 25-80 см. Окремі листочки в довжину можуть сягати метра.

Різняться магнолії переважно кольором квітки. Є білий, кремовий, рожевий, жовтий і навіть фіолетовий, і пурпурно-чорний («Ніґра») тощо. Деякі рослини мають насичений аромат, а інші — ледь помітний.

Також цікаво, що запилюють квітки магнолії не бджоли чи метелики. У той час, коли з‘явилася рослина, їх ще не існувало. Це роблять жуки. Пізніше на місці квітки утворюються плоди — шишкоподібні багатолистянки. Їхнє насіння часто червоного кольору, тому восени магнолія має теж привабливий, декоративний вигляд.

Коли цвіте магнолія?

Магнолія квітне з березня до вересня, залежить від того, де вона росте. Є така, що квітне лише навесні, а є такий вид, що — з літа до осені. Останні мають квітку в діаметрі понад 30 см і ростуть у теплих регіонах.

Де квітне магнолія в Черкасах?

сквер «Юність»;

Долина троянд;

внутрішній дворик ЧДТУ;

біля драмтеатру;

біля хінкальні «Буба».

А також магнолії можна побачити і на приватних територіях.

Сакура

Це дерево з Японії — вишня дрібнопильчаста. Хоча там будь-яку вишню називають сакура. Ба більше, можуть сплутати зі сливою, черемхою чи навіть із трилопатевим мигдалем.

У світі знають 16 видів сакури і близько 4 сотень гібридів. Що цікаво, рослина здатна до гібридизації в природі, тобто можуть виникати нові гібриди без залучення людини.

Перші дерева сакури з’явилися в Україні в Ужгороді у 1924 році. Відтоді ними продовжують доповнювати садки, дворики і громадські місця. Часто їх прищеплюють до сливи чи черешні, отримуючи штамбові дерева.

Квіти сакури

Сакура має махрові квітки, які можуть складатися з 30-50 пелюсток. За структурою вони нагадують квітку півонії. Хоча їхній розмір менший, квітка може сягати 5-6 см у діаметрі.

Нам знайомо бачити на сакурі рожеві квіточки різних відтінків і білі, а ще вони можуть бути жовті, червоні і навіть зелені.

Більшість сакур не плодоносять.

Цікаві факти про сакуру

Ті види сакур, що все ж дають плоди, нагадують мініатюрну вишню: кісточка — велика, а шар м’якоті — тонкий, а ще вона дуже кисла. Ці плоди називають «сакурамбо». У Японії ягоди сакури сушать і продають у мініатюрних коробках. До речі, ці плоди коштовні.

Також із плодів роблять вино. А квітки сакури японці засолюють і консервують, щоб потім додавати у чай.

Коли цвіте сакура?

У Японії сакура квітне з березня до травня, а в Європі — з середини квітня.

Де квітне сакура в Черкасах?

дендросквер Центрального лісового офісу;

Долина троянд;

парк «Сосновий бір»;

парк «Соборний»;

дитячий парк;

біля храму «Білий лотос».

Церцис канадський

Іудине дерево, церцис ріжковий, єрусалимський бузок, а ще дерево кохання — так називають церцис канадський. Його листочки мають серцевидну форму. А ще інколи церцис плутають із пряниковим деревом — багряником звичайним.

Дерево, а в Україні частіше — розлогий високий кущ, походить із Північної Америки. Хоча для природної флори України ця рослина нетипова, вона прижилася тут, адже клімат — схожий. Церцис канадський вважають найбільш морозостійким серед інших видів.

Як цвіте церцис канадський?

Квітка церциса подібна до акації чи гороху — це ознака родини бобових. Їх у пучку по 5-8. Квіточки тримаються до появи листків. Особливістю цієї рослини є те, що її квітки розвиваються на стовбурі і немолодих гілках. Так церцис пристосувався до запилення — комахам простіше дістатися квіток.

А ще квітки церциса можна їсти хоч і з дерева — ця рослина медонос. Пікантні на смак квітки додають у салати. Бутони ж — маринують, а бруньки використовують під час приготування гострих приправ.

Ба більше, церцис корисний у медицині. Його листки виділяють речовини, що здатні вбивати бактерії. Вони пригнічують розвиток туберкульозної палички.

Плід же — не їстівний. Боби можуть висіти на гілках до двох років.

Коли цвіте церцис?

Квітує рослина з початку травня близько трьох тижнів.

Де цвіте церцис канадський у Черкасах?

парк «Соборний»;

парк «Сосновий бір» (якщо йти алеєю від водойми з Русалонькою у напрямку атракціонів, можна зустріти давні екземпляри церциса);

дитячий парк;

біля храму «Білий лотос».

Гліцинія

Це дерев’яниста ліаноподібна рослина. Гліцинія походить із Середньої Азії, східної частини США і тепер розповсюдилася по всьому світу. Та все ж її батьківщиною вважають Китай.

Відомо про дев’ять видів гліцинії. Як садову, вирощують гліцинію китайську, японську, канадську (американську) і польську. Інколи вона наростає так, що може зламати опору.

Як цвіте гліцинія?

Упізнати рослину можна за суцвіттями-китицями. Їхня довжина може сягати від 30 до 80 см. Для неї притаманне переважно фіолетове забарвлення. Водночас для гліцинії є нормою квітувати двічі: навесні та восени, щоправда вже не так рясно.

Рослина не боїться холоду і витримує морози до -20°…-30°С.

Коли цвіте гліцинія?

Цвітіння гліцинії розпочинається наприкінці березня.

Де гліцинія в Черкасах?

Зустріти пишну гліцинію в Черкасах можна біля храму «Білий лотос».

Тюльпанове дерево

Дерево, що ніби квітне тюльпанами, є китайське і американське. Воно походить із Північної Америки. В Україну вперше його доставити до Нікітського ботанічного саду, що в Криму, у 1813 році.

Чим особливе тюльпанове дерево?

Тюльпанове дерево або ліріодендрон — сучасник магнолії, тобто рослина давня. Вона майже 100 млн років тому зростала, сягаючи широт Києва.

Тюльпанове дерево може жити 400-500 років. Воно стійке до шкідників, хвороб і морозу. Гілки ліріодендрону блищать, наче воскові. Надломлені — пахнуть прянощами. 

Квітки рослини — жовтогарячі, можуть мати зелені прожилки. Вони схожі на невеликі тюльпани, що багаті на нектар. Виділяють огірковий аромат, хоча дехто може вчути запах шоколаду. Розпускаються по одній на кінцях гілок, утворюючи каскади й піднімаючись угору.

Їхні плоди, схожі до тих, що й у магнолії — збірні листянки, нагадують «шишечки».

На батьківщині тюльпанове дерево використовують у промисловості. Його деревина легка, міцна і легко піддається обробці. Також, продаючи деревину тюльпанового дерева, у Північній Америці її називають «жовта тополя».

Коли цвіте ліріодендрон?

Тюльпанове дерево розпускає квітки наприкінці травня — усередині червня.

Де тюльпанове дерево в Черкасах?

біля храму «Білий лотос» (великий екземпляр американського тюльпанового дерева);

біля Драматичного театру;

по вулиці Університетській біля ПриватБанку (неподалік із перехрестям з бульваром Шевченка);

біля ресторану «Фабрика» (молоді тюльпанові дерева).

Золотий дощ

Золотий дощ звичайний походить із Південної Європи, хоча є улюбленою рослиною у садах сільської Англії. Золотий дощ — із родини бобових. Росте як кущем, так і деревом упродовж 50 років.

Чим особливий бобовник?

Декоративна рослина квітне жовтими китицями. Квітки зібрані у суцвіття, що сягають 50 см в довжину.

Цікаво, що всі частини цієї рослини є отруйними, тому чіпати її не варто. Водночас золотий дощ має перевагу не лише завдяки своїй красі, а ще він стійкий до різних температурних умов, зокрема, переносить посуху і забруднене повітря.

Коли цвіте золотий дощ?

Розквітає бобовник наприкінці квітня — на початку травня.

Де в Черкасах золотий дощ?

біля храму «Білий лотос» (кущ золотого дощу);

біля ЧНУ (деревце);

неподалік зупинки «Праведниці Шулежко», ближче до будівлі банку;

парк «Молодіжний» (поряд із Долиною троянд).

Також золотий дощ росте у Києві в ботсаду ім. академіка Олександра Фоміна.

Форзиція

Жовтодзвін або форзиція європейська. Ця рослина росте і в Албанії, і на території Сербії та Чорногорії, в Китаї, Японії, Кореї. Її назвали на честь Вільяма Форсайта, який доставив її в Європу з Китаю.

Що відомо про форзицію?

Це чагарник, який може сягати двох метрів заввишки. Він цвіте жовтими квітками, що нагадують дзвоники. Плоди — яйцеподібні коробочки.

Рослина належить до родини маслинових. Має 11 негібридних видів. Поширена в східній Азії, на Балканському півострові.

Форзиція швидко росте, любить світло і тепло.

 

Коли цвіте форзиція?

Цвіт форзиції можна побачити в березні-квітні.

Де форзиція в Черкасах?

парк «Сосновий бір»;

сквер «Юність»;

сквер ім. Василя Симоненка тощо.

Кущі форзиції можна побачити всюди — на приватних територіях, у парках, скверах, навіть уздовж автомобільних доріг.

А ще весною в Черкасах рясно квітнуть абрикоси, вишні, райські яблучка і подекуди декоративний глід. Наприкінці квітня розквітне бузок, а далі біло-рожевим цвітом вкриються каштани по бульвару Шевченка.

Джерело: «18000»