Налаштування доступності

bgb
 
 
 
 

На базі ННІ педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького 8–10 квітня відбулася віртуальна конференція з питань освіти осіб з інвалідністю «Побудова інклюзивного майбутнього: розширення можливостей учнів з особливими потребами, сімей та громад».

У заході взяли участь науково-педагогічні працівники та студенти кафедри початкової і спеціальної освіти та кафедри освітнього менеджменту, артменеджменту і соціальної роботи.Організаційний супровід конференції забезпечила кафедра початкової і спеціальної освіти, залучивши до участі понад 1200 учасників з усієї України: освітян, науковців, студентів, батьків, представників громадських організацій — усіх, хто прагне будувати інклюзивне майбутнє.

Спонсорами заходу виступили Університет Бетел, Maximum (табір для підтримки людей з інвалідністю, м. Золотоноша), Shepherd’s Foundation (фонд, який займається підтримкою громад в Україні).

Фасилітаторкою конференції стала докторка Кеті Бонавіц, заступник декана з навчальної роботи Університету Бетел. У 2021 році цей університет розпочав офіційне партнерство з Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького.

Привітав учасників конференції проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності Олександр Спрягайло. У своєму виступі він наголосив:

— Інклюзивна освіта як практична реалізація принципу рівності — це не лише інтеграція дітей з особливими потребами в заклади освіти, а й трансформація мислення, що потребує перегляду традиційних підходів до навчання, адаптації методик, підвищення кваліфікації педагогічних працівників і створення безбар’єрного освітнього середовища. Особливу роль у цьому процесі відіграє міжнародне партнерство. Завдяки відкритому обміну досвідом, спільним проєктам і діалогу ми можемо прискорити зміни. Висловлюю щиру подяку нашим колегам з Університету Бетел (США), а особливо докторці Кеті Бонавіц, за співорганізацію цієї конференції. Ваша участь — це не лише підтримка, це потужний сигнал солідарності й зацікавленості у майбутньому дітей з особливими потребами не лише в Україні, а й у світі.

Завідувачка кафедри початкової і спеціальної освіти, професорка Тетяна Зорочкіна привітала учасників конференції, подякувала спонсорам заходу за можливість долучитися до міжнародного обміну досвідом, що є надзвичайно важливим для професійного зростання, а також представила заклади освіти, установи й громадські організації, які взяли участь у конференції.

Завідувачка кафедри освітнього менеджменту, артменеджменту та соціальної роботи, професорка Вікторія Білик наголосила на актуальності теми конференції та зазначила:

— Питання забезпечення рівності для дітей з особливими освітніми потребами виходить далеко за межі педагогіки. Воно набуває ще більшої актуальності в умовах повномасштабної війни в Україні, яка, на жаль, призвела до збільшення кількості дітей з особливими освітніми потребами — як через фізичні, так і через психологічні травми, порушення емоційного стану, втрату рідних та інші фактори. Тому фахівці з соціальної роботи відіграють надзвичайно важливу роль у забезпеченні комплексної підтримки таких дітей. Вони допомагають родинам адаптуватися до нових умов, забезпечують емоційну підтримку, координують доступ до необхідних послуг і сприяють соціальній інтеграції дітей, працюючи в тісній співпраці з педагогами, медичними працівниками та іншими спеціалістами. У сучасних умовах міждисциплінарний підхід стає ключовим для створення дійсно інклюзивного середовища.

Цінним практичним досвідом у роботі з дітьми з особливими потребами, їхніми сімʼями та громадами поділилися науковці Університету Бетел та їхні партнери:

– докторка Джоді Волкерсторфер (директорка з навчальної роботи в християнській школі «Спадщина», м. Андовер, штат Міннесота), Коллін Фельдман (докторка освіти, Університет Бетел), докторка Анна Крулл (психологиня-тестувальниця, Міннесота), Лі Бартмен (фахівчиня з дитячої психології та освіти), Карісса Кароль (магістрка освіти, випускниця Університетів Бетел та Міннесоти), Санна Каросас (викладачка Литовської асоціації синдрому Дауна), Дон Аллен (директор програми BUILD, Університет Бетел), докторка Мері Лінделл (доцентка спеціальної освіти, Університет Бетел).

Українські науковці також представили свої напрацювання у сфері спеціальної освіти: Вікторія Коваленко (докторка педагогічних наук, доцентка, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди), Інна Литвин (кандидатка педагогічних наук, старша викладачка кафедри початкової і спеціальної освіти Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького), Тетяна Демиденко (кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри освітнього менеджменту, артменеджменту і соціальної роботи Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького).

Професорка Тетяна Зорочкіна зазначила:

— Це три дні глибокого досвіду, нових стратегій і справжнього натхнення. Ми щиро дякуємо спонсорам події — Університету Бетел, табору Maximum (м. Золотоноша), Shepherd’s Foundation — і кожному з доповідачів. Кожна доповідь, кожен спікер — це окремий світ  знань і щирої любові до дітей, сімей та освіти. Особливо зворушили теми, пов’язані з реаліями війни в Україні та тим, як ми продовжуємо розвивати інклюзивне середовище навіть у складних умовах.

Кафедра початкової і спеціальної освіти