Травень — гаряча пора для природничників. У цей час цвіте більшість червонокнижних видів рослин і тому їх найлегше виявити серед лісової зелені.
Науковці-ботаніки ННІ природничих та аграрних наук — доценти Олександр Спрягайло та Оксана Спрягайло, викладачка Катерина Лавріненко — виконують проєкт із виявлення місць зростання рідкісних і зникаючих видів рослин та розробки документів зі створення охоронних зон для збереження цих видів.
Ця робота виконується за сприяння та фінансової підтримки польської Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego, що співфінансується Фондом «Освіта для демократії» в межах програми RITA-Регіон в перехідний період, що фінансується Польсько-Американським Фондом Свободи.
Наразі природоохоронцями проводяться польові обстеження у кількох лісництвах Черкаського району. Проблема охорони лісових рідкісних і зникаючих видів рослин пов’язана з тим, що традиційне ведення лісового господарства дає небагато шансів для їх виживання. Зосередження на вирощуванні лісу для виробництва деревини не сприяє збереженню багатофункціональності лісових екосистем. Тому, на жаль, у наших лісах лишається все менше ділянок, на яких рідкісним видам вдалося закріпитися і вижити.
Традиційний шлях збереження червонокнижних та регіонально-рідкісних видів — створення об’єктів природно-заповідного фонду – здебільшого, дуже непростий (бо часто зустрічає спротив з боку землекористувача) і тому може або бути доволі тривалим, або й узагалі зайти в глухий кут.
Альтернативою стали «Порядок створення охоронних зон для збереження біорізноманіття у лісах» та «Порядок створення охоронних зон для збереження об’єктів Червоної книги України», що були затверджені у травні 2023 року Постановою Кабінету Міністрів України.
Якраз цей напрямок і розвивають науковці кафедри агрономії, біології та екології. Захист від знищення навіть невеличких острівців раритетного фіторізноманіття – неоціненний внесок у збереження природного біорізноманіття Черкащини і всієї України.
На фото:
Сон розкритий, або широколистий (Pulsatilla patens (L.) Mill.), що росте у соснових лісах Черкаського бору, потерпає від порушення умов зростання (вирубування лісів, надмірної рекреації), збирання на букети та викопування для власних клумб.
Тюльпан дібровний (Tulipa quercetorum Klokov et Zoz), який зрідка трапляється у листяних лісах Черкащини, зникає через вирубування лісі, витоптування у місцях рекреації, збирання на букети.
Любка зеленоквіткова (Platanthera chlorantha (Cust.) Rchb.) – одна з рідкісних лісових орхідей у Черкаській області, дуже вразлива до вирубування лісів та руйнування біотопів унаслідок господарської діяльності.
https://cdu.edu.ua/news/naukovtsi-chnu-stvoriuiut-okhoronni-zony-dlia-zberezhennia-bioriznomanittia.html#sigProId5a0ea41e3c
Кафедра агрономії, біології та екології
Фото: Олександр Спрягайло