Налаштування доступності

bgb
 
 
 
 

У Міжнародний день сім'ї та Всесвітній день вишиванки 15 травня Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького став осередком важливої події – «Дня спільнодії» у межах місяця інформування про ментальне здоров’я.

Цей захід проходив крізь призму філософії Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», ініційованої Першою леді України Оленою Зеленською, був присвячений питанням психологічної стійкості, пошуку сенсу в повсякденному житті та підтримці одне одного.

Університетська родина активно долучилася до події, яка підкреслила важливість плекання свого ментального здоров'я. Відкриваючи захід, ректор Черкаського національного університету Олександр Черевко привітав усіх присутніх, підкресливши значення ініціативи:

— Цей день об’єднав тисячі людей по всій Україні, які разом шукали сенси у своїй родині, у колегах та друзях, у рушнику та вишиванці.

Коли ми думаємо про вишиванку, ми згадуємо свій рід, маму, бабусю. Вони творили цю красу своїми руками, зашиваючи туди наш генетичний код. Усе це допомагає нам зберегти наше ментальне здоров’я.

Колектив нашого університету постійно підтримує Збройні Сили. Це теж наша спільнодія заради перемоги. Але у будь-якому протистоянні важливі як зброя, так і дух. Ментальне здоров’я — це і є той дух, потрібний і тим, хто тримає в руках зброю, і тим, хто їх чекає вдома.

Учасники Дня спільнодії в ЧНУ створили неймовірну атмосферу. Свої активності представили інститути й факультети, студрада, наші центри — Ментального здоров’я, Креативних індустрій, Українського козацтва, «Музей українського рушника», Підтримки та реабілітації ветеранів війни й студентів, Медіаграмотності. Діяло «Родинне караоке», майстеркласи, куточки читання, фотозони. Зібрали свої думки і рефлексії на дереві сенсів.

Саме такі ініціативи зміцнюють нашу колективну стійкість, дають нам сили вистояти та надію на майбутнє.

Почесною гостею стала Вікторія Шепіль, регіональна координаторка у Черкаській області програми ментального здоров'я «Ти як?», яка поділилася своїм баченням важливості колективної підтримки та психологічної стійкості:

— Для мене честь бути присутньою на цьому заході. Вишиванка — це не просто одяг. У ній закодована національна памʼять, єдність, сила, спогади — усе наше життя. Сімʼя — це джерело сили, наша опора, крила, що дають змогу злітати. Підтримка родин військових надає неймовірну енергію для боротьби за незалежність України. Те, що сьогодні ми обʼєднуємо ці дати, говорить про нашу співдію, спільну силу та колективну мудрість. Лише разом ми можемо протистояти ворогу.

Щиро дякую ректору і ЧНУ, які вже стали амбасадорами ментального здоров’я на Черкащині. А також Центру ментального здоровʼя університету, який продукує важливі ініціативи. Дякую директорці ННЦ ментального здоров’я Юлії Сіденко, проректорці з освітньо-виховної та іміджевої діяльності Галині Гаврилюк за підтримку й натхнення.

«Я є, тому що ми є» — ключова ідея «Дня спільнодії», саме так назвали простір сенсів, в якому центри та інститути, факультети ЧНУ, університетська книгозбірня, студрада запрошували учасників на свої локації.

Захід спонукав кожного учасника замислитися над власними сенсами, які мотивують прокидатися щодня, піклуватися про родину, ставити цілі та творити добро. ННЦ ментального здоров'я запропонував учасникам створити герб своєї родини та придумати сімейний девіз, підкреслюючи терапевтичний потенціал арттерапії.
ННЦ креативних індустрій давав можливість усім охочим намалювати «Дитячу мрію» та повзаємодіяти з «ресурсною скринею» української психологині Світлани Ройз.

Студентські ради інститутів та факультетів представили плакати про допустимість різних емоційних станів, навчаючи розуміння та регулювання емоцій, зокрема тривоги.

ННЦ медіаграмотності запропонував гостям заходу низку активностей. Учасники фотографувалися з емоджи, які демонструють їхній емоційний стан у медіасвіті, розрізняли фото реальне та створене за допомогою ШІ, прописували влучні промпти для ШІ та створювали текст пісні, проводили стрими з акаунту кафедри журналістики, реклами та PR-технологій в Instagram, а також виконували вправи-енерджайзери.

ННЦ підтримки та реабілітації ветеранів війни і студентів демонстрував функціональні тренажери та міостимулятори, наголошуючи на важливості фізичних навантажень для збереження ментального здоров'я.

Учасники також мали змогу долучитися до танцювального майстер-класу та заспівати у «Родинному караоке», адже спів і танець мають терапевтичні властивості.

На локації ННІ педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва створювали орігамі, знайомилися з мистецтвом силуетів, а для найменших учасників була можливість створити казковий образ за допомогою аквагриму.

Центр українського козацтва та «Музей українського рушника» наповнили простір українськими традиціями і сенсами.

Місцем для формування загальнолюдських цінностей через казки став куточок для читання «Дитяча бібліотека», який організували фахівці наукової бібліотеки ім. М. Максимовича спільно зі студентами-медійниками.

Науковий погляд на щастя представили студенти та викладачі ННІ природничих та аграрних наук на локації «Ендорфіни в пробірках: хімія щастя».

Кафедра військової підготовки провела презентацію з надання домедичної допомоги.

Завершився «День спільнодії» символічним моментом: кожен охочий міг записати свої сенси на спеціальному «квітучому папері», який згодом проросте волошками, наповненими цими сенсами. Записи розміщувалися на «дереві сенсів», що стало візуальним уособленням колективних роздумів та натхнення.

У просторі сенсів додавали заходу невимушеної атмосфери фотозони з віжуалом івенту та в етностилі, а також ятки зі смаколиками.

«День спільнодії» в Черкаському національному університеті став яскравим прикладом того, як університетська спільнота активно долучається до важливих соціальних ініціатив, сприяючи формуванню психологічної стійкості та підтримці ментального здоров'я в суспільстві.

 

БІЛЬШЕ ФОТО

 

Довідково: 

«СенсоТека. Ти як?»

Сенси — теплі підтримуючі послання, створені «Ти як?» разом із психологинею Світланою Ройз

Віднайди свої

1. Коли важко рухатись, просто йди! Крок за кроком. У кожному кроці — сила, що рухає вперед. 

2. Той, хто не може витримати наше світло, стрибає по нашій тіні. Не звертай уваги на тих, хто бачить лише твою тінь. Бережи світло!

3. Близькість стає більшою там, де ми її цінуємо. Як відчувають свою цінність ті, хто з тобою поруч?

4. З чесності із собою може починатись розуміння інших. Що сьогодні дозволиш побачити в собі?

5. Мудрість — це вибір любові та розуміння там, де інші обирають злість та знецінення. Саме сьогодні — час для твоєї мудрості.

6. Усе приходить вчасно. Нам важливо робити кроки до бажаного та дочекатись. Сьогодні зроби те, що залежить від тебе.

7. У тобі — океан сил, мудрості та доброти. Дозволь собі відчути свою глибину.

8. Замість слів «я не зможу, я не знаю», скажи: «Я ще не знаю, я ще не намагався / не намагалася». Це дасть сили і простір, щоб рухатись. Почни саме сьогодні. 

9. Не дозволяй іншим вирішувати, який / яка ти і на що ти здатен / здатна. Сила — в тобі.

10. Мрії дають нам шанс побачити майбутнє. Про що ти мрієш?

11. Коли ми стаємо для себе друзями, світ стає до нас більш дружнім. Що ти можеш зробити для себе, як для друга чи подруги?

12. Якщо не зрозуміло — запитай! Це відкриває простір для ясності та заощаджує сили.

13. Квіти розквітають вчасно — тоді, коли настає для цього час. І ти розкриєшся так само.

14. Ніхто не може забрати того, що в нас усередині. Твої скарби сили — з тобою. Які скарби ти в собі цінуєш?

15. Хто ти для себе зараз — друг чи критик? Нехай твій внутрішній голос буде до тебе дружнім.

16. Кожна буря чи ураган неодмінно закінчується. Ти зможеш їх витримати, залишаючись собою. Ти впораєшся!

17. Коли навколо все змінюється, цінності стають віссю, за яку можна триматись. За яку цінність тримаєшся ти?

18. Ти — особлива унікальна мелодія, якої до тебе не було та не буде у світі. Звучи голосно!

19. Іноді наймудріше рішення — дозволити собі почати спочатку. Не тримайся за те, що змушує применшуватися. Обирай себе!

20. Радість — сила, яка зміцнює. Що додасть тобі радості?

21. Твоє життя — це власний унікальний витвір. Не порівнюй себе з іншими. Твори своє!

22. Помилки часто сприймають, як перешкоди, але насправді вони — сходинки. Продовжуй йти!

23. Твоя усмішка для когось стане добрим знаком. Усміхнись!

24. Можливість відпочити допомагає зростати нашій силі. Зроби паузу!

25. Поруч з тобою світ стає теплішим. Прояви своє тепло!

26. Навіть у найменших діях та справах є зерня великого. Відзначай найменшу дію чи внесок.

27. Справжня близькість — дозволити собі та іншому бути собою. Будь близьким до себе!

28. Іноді те, що ми вважаємо своєю слабкістю, є нашою найбільшою силою. Ти бачиш свою силу?

29. Коли ми порівнюємо себе з іншими, ми перестаємо бачити себе і свої справжні цілі. Рівняйся на себе та свої мрії!

30. Обіймай так, наче весь світ пригортаєш до серця. Інакше, навіщо тоді обійми?

31. Емоції — це спеції до нашого життя. Вони додають смаку. Але не переборщи з ними!

32. Відпочинок — не нагорода, а наше право. Скористайся ним!

33. Коли дорога невідома, достатньо зробити перший крок, аби пройти її. Крокуй до своєї сили!

34. Щирість та відкритість — дари, яких гідні не всі. Бережи свої дари!

35. Уяви, що кожного разу, коли ти попри все дозволяєш собі відчувати, народжується нова квітка. Ти вирощуєш сади та твориш всесвіти. Відчувай!

36. Коли ми падаємо, наші переконання дають нам сили піднятись. У тебе завжди є ці сили!

37. Можна бути недосконалими, але цінними. Ти — цінність!

38. Нас визначають не наші помилки, а те, що ми робимо після того, як помилились. Що робиш ти?

39. Без пауз неможлива музика. Без зупинок неможливий шлях. Роби паузи, щоб звучати!

40. У тому, що здається простим, приховані досвід та глибина. Цінуй тих, хто робить складне простим.

41. Коли не знаєш, куди йти, що є твоїм внутрішнім компасом? Який він показує напрямок?

42. У всіх наших емоцій є сила стати буревієм. Прислухайся до них, поки вони ще мов слабкий вітер.

43. Тільки наповнена людина має змогу поділитися. Дай собі наповнитись!

44. Відчувати — це дозволити собі бути життєвим. 

45. Мудрість більше слухає, ніж говорить. Слухай, плекаючи мудрість.

46. Кожна емоція хоче бути дозволеною та почутою. Ти чуєш?

47. Кожен дощ у нашому житті дає щось нове й обов’язково закінчиться. Твій — також.

48. Серце та мудрість знають те, до чого розум ще міг не дорости. Що зараз каже твоє серце?

49. Щоб знайти відповідь, потрібно зупинитись. Можливо, саме зараз. 

50. Коли не знаєш, з чого розпочати, зроби вдих та видих. Все важливе починається з них.

51. Помилка — часто найцінніший дарунок. Вона дає шанс на зміни. Дозволь собі помилятись.

52. Дай собі шанс звільнитися — відпусти те, що більше не твоє!

53. Усмішка собі — це визнання того, що ми заслуговуємо на любов і підтримку, навіть якщо сьогоднішній день не ідеальний. Усміхнись собі саме зараз.

54. Ті, хто нам кажуть «ні», роблять нам послугу. Ми дізнаємося скільки в нас насправді сил. Ти можеш більше, ніж думаєш.

55. Коли ми порівнюємо себе з кимось, наздоганяємо когось, ми біжимо від себе. Повернися до себе!

56. Наші цілі та дії спираються на наші цінності. На яку цінність ти спираєшся саме зараз?

57. Помилка — це не крапка. Вона дає можливість відкрити новий поворот у сюжеті твоєї історії. Ти — автор. Пиши!

58. Наші внутрішні бурі не визначають всієї погоди. Буря обов’язково стихне. Ти знов побачиш сонце!

59. Любов — це не тільки почуття, а й вибір. Що ти робиш, аби зберегти свою любов?

60. Твоя турбота про себе навчає турботі й інших. Чому ти вчитимеш сьогодні?

61. Любов — це коли ми дозволяємо іншій людині бачити себе справжнім або справжньою без страху осудження. Любов до себе — коли ми в таких самих стосунках із собою. Спробуй сьогодні себе не осуджувати.

62. Ми не знаємо, до чого нас приведе життя. Твоя історія пишеться саме зараз.

63. Коли ти робиш вдих та видих — світ дихає разом з тобою. Вдих… Видих…

64. Турбота про себе сьогодні — це піклування про своє завтра. Що зробиш для себе сьогодні?

65. Проявити любов до себе — це відмовитись від того, що виснажує. Це не просто, але ти впораєшся.

66. Недосконалість — це частина твоєї унікальності. Ти — унікальний! Ти — унікальна!

67. Наша вразливість відкриває шлях до більш глибокого зв’язку з іншими. Сила — у справжності!

68. Спостереження за своїм диханням — це розмова із собою. Вдих… Видих…

69. Ніхто не побачить твою глибину, якщо ти її ховаєш навіть від себе. Ти глибше і сильніше, ніж здається.

70. Відчувати — означає бути в контакті з тим, що насправді важливо. Ти — важливий! Ти — важлива!

71. Твій погляд на себе важливіший за будь-чий. Подивись на себе, як друг або подруга.

72. Відчуй, де закінчуються твої можливості й починається прийняття. Тобі вистачить мудрості це розрізнити.

73. У дитинстві ми любили себе любов’ю дорослих, які були поруч. Хтось любив нас до того, як ми дізналися, що таке любов. Тепер твоєї любові вистачить!

74. Коли не видно дороги, цінності допомагають побачити, куди йти! Які цінності тебе ведуть саме зараз?

75. Бути вірним іншим — це частина вірності собі.

76. Навіть коли втома дуже сильна, відпочинь, але не здавайся.

77. Коли ти віриш, що тебе можуть любити, і приймаєш цю любов, то твоя любов до інших зростає. Будь більшим!

78. Помилка, що осмислена чи виправлена, не є помилкою.

79. Краща версія себе — це і є ти.

80. Коли ми обіймаємо свій біль, у нас з’являються сили обійняти інших. Обіймаю тебе!

81. Ми не знаємо, де в кожної людини точка старту і яким буде фініш. Не порівнюй свій шлях з іншими. Ти — особливий! Ти — особлива!

82. Якщо ти можеш пригадати тих, хто радує тебе, — це вже багатство.

83. Ми крокуємо, відштовхуючись від землі чи підлоги. Ми вирішуємо, спираючись на цінності. Крокуй впевнено!

84. Якщо ти зараз не віриш у себе, можеш спертися на тих, хто в тебе вірить. Вони точно є!

85. Любити — це мати силу змінювати без бажання, щоб хтось змінився. У тебе є ця сила!

86. Уміння у звичному побачити нове те незвичне — це прояв геніальності. Дивись на світ очима своєї геніальності!

87. Масштабом твоїх мрій вимірюється твій простір. Тож, мрій!

88. Той, кому зараз легко, колись доклав великих зусиль. Легкість приходить з часом.

89. У кожному є велич. Відчуй свою!

90. Який голос звучить всередині тебе? Голос підтримки чи критика? Почуй те, що дає тобі сили.

91. Коли ти не робиш за інших те, що вони можуть та мають робити самі, вони починають відчувати свою силу. Ти — теж.

92. Подивись на себе очима того, хто тебе любить. Бачиш красу?

93. Щоб не відбувалося сьогодні, завтра буде новий день. Продовжуй йти!

94. У той момент, коли ми хочемо бути схожими на інших, хтось мріє бути схожим на нас.

95. Коли внутрішню пустоту заповнюєш чимось зовнішнім, вона більшає. Що для тебе важливо саме зараз?

96. Ніколи не знаєш, як і через кого повернеться доброта, яку ти проявляєш. Сій добро! Плекай добро! Нехай його стає більше!

97. Очі, засліплені люттю, перестають бачити. Не піддавайся їй, аби бачити ясно.

98. Часто нас дратують ті, хто нагадує нам про нашу недосконалість. Бачиш, у чому ви схожі?

99. Коли ти замінюєш слова «за що це мені» на «що я можу з цим зробити», ти повертаєш собі силу. Силу діяти!

100. Довіра допомагає бачити найкраще в інших. Не з усіма це можливо, але подивись, скільки навколо краси!

101. Дихати — це дозволити собі брати та віддавати. Вдих… Видих…

102. Як обіймаєш ти — пригортаєш до ребер чи до самого серця?

 

Пресслужба Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

Фото: Єлизавета Корнійчук, студентка 2-Ж курсу, Вікторія Пойда, Крістіна Шурубін, студентки 1- PR курсу, Олександра Гончаренко, студентка 3-PR курсу ННІ української філології та соціальних комунікацій.