bgb
bgb
 
 
 

Адреса: 18031, м. Черкаси, вулиця Університетська, 22

Телефон: (0472) 35-52-29

Режим роботи: за попередньою домовленістю

Відповідальна особа: Голиш Григорій Михайлович

Музей історії університетської книги розташований у науковій бібліотеці ім. Михайла Максимовича. Такими осередками книжкової Пам’яті, крім нашого університету, можуть похвалитися лишень три університети: Львівський національний ім. Івана Франка, Одеський національний ім. Іллі Мечникова та Ніжинський державний ім. Миколи Гоголя. 

Упродовж майже року колектив книгозбірні наполегливо працював над утіленням у життя цього святого проєкту музейного пошанування її високошляхетності Книги. В основу експозиції музею лягли видання рідкісного фонду бібліотеки та окремі речові артефакти давнього зберігання. До творення музею долучилися й друзі книгозбірні, професори Володимир Поліщук, Анатолій Чабан та Василь Мельниченко, які подарували раритетну наукову, художню й навчальну літературу. Документальні матеріали з історії книгочитання та старі світлини були віднайдені у фондах Державного архіву Черкаської області. 

Звісно, створення нового музейного об'єкта потребувало й чималих фінансових затрат. Їх взяв на себе ректорат університету, а також Черкаський обком профспілки працівників освіти і науки  та первинна профспілкова організація ЧНУ.

Також до цієї благородної справи долучилася Черкаська обласна рада, зокрема її депутат, давній друг нашої бібліотеки Вадим Гайович, який передав потрібну суму зі свого депутатського фонду. Підтримку ми отримали й від ще одного обласного депутата, начальника управління освіти й науки Черкаської ОДА Валерія Данилевського.  

Урочиста церемонія відкриття музею історії університетської книги відбулася 8 жовтня 2021 року в рамках проведення заходів із відзначення 100-річчя Черкаського національного. Учасниками заходу стали члени ректорату та Вченої ради університету, депутати обласної та міської рад, очільники обласних організацій національних творчих спілок, представники музейної та бібліотечної спільнот Черкас, студенти й медійники. З вітальними словами до присутніх звернулися ректор університету Олександр Черевко, депутат обласної ради Вадим Гайович, директорка навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії і філософії, професорка Наталія Земзюліна та завідувач кафедри української літератури та компаративістики університету, голова Черкаської обласної організації НСПУ Володимир Поліщук. Усі вони передали до музею цінні книжкові дарунки. 

Експозиція музею розділена на декілька частин.

Верхню частину репрезентують 12 повноколірних картин-вітражів, які оповідають про історичний шлях Книги завдовжки майже в 5 тис. літ: від глиняних табличок Месопотамії, папірусів Єгипту й пергаментів Близького Сходу, через літописання києворуської доби, початки книгодрукування – до сучасної як друкованої, так і електронної книги, з традиційним та віртуальним читанням.

У книжкових вітринах можна побачити рідкісні видання ХVІІІ – поч. ХХ ст., в тому числі й із колекції графів Бобринських, а також Часослов, прижиттєві видання Франсуа Вольтера, Чарльза Дарвіна, збірка творів Івана Франка, котра побачила світ у дореволюційному черкаському видавництві. Звертає на себе увагу досить велика добірка діаспорної літератури першої третини ХХ ст., яка видана у Нью-Йорку, Відні, Вінніпезі, Парижі, Львові (часів його належності до Австро-Угорщини й Польщі). 

Не залишить байдужими відвідувачів музею й Шевченкіана, де до огляду пропонуються примірники шевченківського «Кобзаря» різних років видання першої половини ХХ ст., окремі твори національного пророка, а також рідкісна література про його творчість. Варта особливого акценту музейна колекція навчальної ретро-літератури, де поряд із посібниками ХІХ – поч. ХХ ст. є й навчальні книги колишніх професорів університету, за якими навчалися студенти та учні всієї України. Йдеться про «Біохімію» Федора Боєчка (колишнього ректора університету), «Геометрію» Олександра Семеновича, «Фізику» Михайла Фонкіча та Григорія Бугаєнка, «Фізичну хімію» Онуфрія Білого, «Курс сучасної української літературної мови» Михайла Жовтобрюха та ін. Сподіваємося, що велику зацікавленість у гостей музею викличе й добірка книг з автографами відомих людей. Зокрема, у нас зберігаються видання із дарчими підписами Ліни Костенко, Дмитра Павличка, Івана Драча, Павла Загребельного, Василя Захарченка, Миколи Негоди, Сергія Носаня, Івана Дробного та багатьох інших. Окрема вітрина присвячена незвичайним (за поліграфічним оформленням і подачею інформації) книгам. 

У доволі великій вітрині демонструються й власні видання наукової бібліотеки, котрі побачили світ в останнє десятиріччя. Тут не лише притаманні для бібліотечних установ бібліографічні та біо-бібліографічні покажчики, але й навчальні посібники, науково-популярні та персоналістичні книги. Показано й окремі числа бібліотечних періодичних видань, зокрема: «Книжкова скарбниця», «E-Library», «Відгомін. Імідж ЧНУ ім. Б. Хмельницького в інформаційному просторі». 

У нижніх вітринах експонуються газети та журнали поч. ХХ ст., а також ті артефакти, які свого часу супроводжували повсякденність бібліотек та їхніх читачів. Зокрема, це гасова лампа, лічильники відвідувань та книговидач, друкарська машинка, множильні та штампувальні пристрої тощо. Відвідувачі можуть побачити й особисті речі класиків новітньої української літератури: Івана Драча та Миколи Негоди. 

На стендах експонуються копії документів та світлини, які показують як бібліотечну минувшину Шевченкового краю, так і сторінки історії нашої книгозбірні.

Окрасою музейної експозиції є й твори образотворчого мистецтва, подаровані черкаськими майстрами пензля й різця. Тут окремо слід сказати про чудову колекцію книжкових ілюстрацій та екслібрисів роботи нашого земляка, народного художника України, академіка Василя Перевальського (зокрема, ілюстрації до видань Івана Франка, Павла Тичини, Максима Рильського, Павла Грабовського, Івана Драча та ін.). У нашій мистецькій мінігалереї – пейзажі та акварелі народних художників України Івана Фізера та Івана Бондаря, заслужених художників Віктора Олексенка і Віктора Афоніна, батік заслуженої художниці Тетяни Касьян та гобелен заслуженої художниці Олександри Теліженко. А заслужений художник, відомий медальєр Віктор Крючков подарував добірку виготовлених ним медалей, присвячених видатним українцям (Т. Шевченку, Є. Сверстюку, Т. Осьмачці, В. Симоненку, Ю. Горлісу-Горському). 

Щиро запрошуємо наших вельмишановних викладачів, співробітників університету, студентів, наших випускників і всіх охочих до ознайомлення з експозицією єдиного на Черкащині музею історії університетської книги. Ви дізнаєтеся багато цікавого про минуле й сучасне Книги – найголовнішого джерела знань і провідного фундаменту вашого життєвого успіху!