Дата заснування: 2014 рік.
Адреса: 18031, м.Черкаси, бульвар Шевченка, 81 ауд. 301.
Телефон +38 098 994 34 24.
Режим роботи: за попередньою домовленістю.
Відповідальна особа / Директорка: Наталія Ярмоленко, професорка кафедри української літератури та компаративістики ННІ української філології та соціальних комунікацій.
Ідея створення Музею рушника належала фольклористці, докторці культурології С. А. Китовій, яка в 1991 р. на тодішньому філологічному факультеті Черкаського педагогічного інституту започаткувала збирацьку роботу в галузі декоративно-вжиткового мистецтва під час виїздної фольклорної практики студентів-першокурсників. Колекція, зібрана в експедиціях під керівництвом С. А. Китової, для нас утрачена, оскільки у 2013 р. збирачка, скориставшись документальною неоприбуткованістю старожитностей, оголосила колекцію приватною та, незважаючи на протести керівництва, зі скандалом забрала з музею. Зініційована в 2019 р. Інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України спроба повернути надбання української минувщини в державний фонд не дала бажаного результату, оскільки на той час колекція вже була розпродана.
Спільними зусиллями ректорату, викладачів, студентів, працівників університету, усіх небайдужих людей Музей українського рушника відновили на основі тих екземплярів, що збиралися під керівництвом професора Н. М. Ярмоленко під час проведення фольклорно-етнографічних практик за місцем проживання студентів і свого часу не ввійшли до виставкового фонду. У 2014 р. до роковин Тараса Григоровича Шевченка було урочисто відкрито Музей українського рушника, який на сьогодні вже налічує більше тисячі експонатів і донині поповнюється новими зразками.
Матеріальна частина нинішньої експозиції обіймає традицію Подніпрянщини, оскільки сформована на основі старожитностей, зібраних студентами-філологами за місцем їхнього проживання. Це рушники, вишиті картини, народні строї з бабусиних скринь та інші родинні й сімейні реліквії. Завдяки жінкам-вишивальницям, які зберігали прадавню традицію ткання й малювання голкою, дякуючи їхнім правнукам і онукам, що передали ці унікальні експонати до музею, ми маємо можливість глибше пізнати українську народну культуру й долучитися до її живильних джерел.
На сьогодні експозиція музею становить колекції тканих та вишиваних рушників (побутових, обрядових і декоративних), народного одягу кінця ХІХ – початку ХХІ ст., кераміки, предметів побуту Середнього Подніпров’я – територіального центру формування української народності. Окрасою нашого музею є не лише ткані й вишивані рушники, а й обруси, скатертини, серветки, народні вишиті картини, чоловічі, жіночі та дитячі строї, прядки, елементи ткацьких верстатів, народна кераміка, предмети побуту, а також люб’язно залишені С.А.Китовою мальована скриня, колиска, сани.
Експозиційна площа музею має декілька тематичних підрозділів, щоб якнайкраще висвітлити багатство й розмаїття українського тканого та вишиваного орнаменту. Це геометричні (абстрактні) вишивки, генеза яких сягає трипільських часів; рослинні композиції (фіто- та антропоморфні орнаменти, що презентують Дерево Життя, богинь рослинності та людинорослин); міфологічні й орнітоморфні орнаменти, на яких зображені фантастичні птахи в процесі метаморфози (лебеді-змії), птахи-тотеми та декоративні птахи; зооморфна орнаменталістика – тварини (кінь, олень, заєць, білка), а також нечисленні комахи (павук, довгоносик, бджола, метелик), скевоморфні зображення (якір, корона, чаша тощо). Осібні підрозділи – вишивки з християнською символікою, вишивані літери й цифри, вензелі, цитати з молитов, народних пісень та лірики Т.Г.Шевченка, центричні орнаменти та сюжетні фольклорні вишивки за мотивами лубка, дитячих казок, псевдофольклорні сюжети за радянськими схемами ХХ ст., а також предмети побуту й народні картини. Окремі експозиційні площі присвячені тканим рушникам, колекціям народного одягу, кераміки та предметів вжитку.
На базі музею рушника діє фольклорно-етнографічна лабораторія, та фольклористичний науковий гурток, проводиться науково-дослідницька робота, публікуються наукові дослідження та захищаються студентські наукові роботи з фольклористики. Директорка музею Н. М. Ярмоленко та студенти гуртка також проводять екскурсії для всіх, хто бажає долучитися до світу народної вишивки. Із метою пропагування українського народного мистецтва та підживлення української традиціїної культури Музей українського рушника має окрему виїздну експозицію, що користується неабияким попитом.
Щороку Музей відвідують тисячі гостей з України, близького й далекого зарубіжжя, серед яких і президенти, і дипломати, і майбутні першокласники та учні загальноосвітніх шкіл, і студенти, професорсько-викладацький склад університетів, спеціалісти-етнографи й фольклористи, учасники злетів, Міжнародних і Всеукраїнських конференцій, пенсіонери й чиновники різних рангів, мистецтвознавці й народні майстрині, а також прості жінки-вишивальниці. І кожен відвідувач Музею черпає із його скарбниці натхнення для творчості та подальшої праці на благо України, як засвідчує об'ємна Книга відгуків.
Наш музей відкритий для всіх, хто бажає долучитися до життєдайного джерела традиції, збагатити свої знання з української народної культури та одержати енергію, наснагу й насолоду від спілкування з прекрасним.
Запрошуємо і Вас відвідати Музей українського рушника й по можливості долучитися до справи поповнення його фондів новими експонатами!
https://cdu.edu.ua/mij-universitet/portret-chnu/muzei/muzei-ukrainskoho-rushnyka.html#sigProId54248f1bfa