Українське історичне товариство у Польщі (УІТуП) — це громадська організація, яка об’єднує переважно істориків, громадян Польщі — нащадків депортованих українців під час операції «Вісла» 1947 року.

До Товариства входять професори, габілітовані доктори, доктори та магістри, які висвітлюють історію українців у Польщі, особливо ХХ і ХХІ ст. Окрім наукової та громадської діяльності, пов’язаною з історією, Товариство не байдуже до безпідставної агресії Російської Федерації проти України. 8 лютого 2022 р., тобто за кілька днів до початку масштабної агресії, УІТуП опублікувало свою позицію проти ворожих дій РФ щодо України, в який висловило рішучий протест та стверджувало:

— Дії російської влади можуть призвести до спалаху кривавого збройного конфлікту, який не відбудує російську імперію, а призведе лише до загибелі десятків тисяч солдатів та мирних жителів. Він також призведе до дестабілізації політичної та економічної ситуації в Європі та світі. Історія вчить, що не можна відновити імперію, яка розлетілася, і що спроби відтворити її завжди зазнавали невдач і не приносили слави лідерам, які хотіли підкорити інші нації».
Засуджено також фальсифікацію Росією історичних подій.

Наслідком згаданої Позиції вже після варварської російської агресії був заклик УІТуП з 12 березня до ректорів польських університетів про негайне припинення співпраці з партнерами в Росії та країнами, які підтримують Кремль у війні. Звернення було розіслано до всіх польських університетів.

14 березня УІТуП звернулося до суспільства та лідерів країн Європейського Союзу із закликом підтримати зусилля України щодо членства в Європейському Союзі. Аргументуючи свій заклик, Товариство зазначило, що українці віддають життя за захист гідності, за право на свободу, за право жити в демократичній державі, за свій суверенітет і незалежність, за право на самовизначення. Проливаючи свою кров, українці доводять, наскільки важливі для них цінності, якими керується об’єднана Європа.

Вони неодноразово доводили це під час Помаранчевої Революції 2004 року та Революції Гідності 2013—2014 років, і зараз на полях битв на землі своїх предків. Ми не маємо права відмовити їм у прийнятті до групи вільних націй Європейського Союзу. Товариство також було співавтором звернення до суспільств і лідерів Європейського Союзу, США та Канади щодо термінового застосування особливого шляху до членства України в Європейському Союзі. Під ним підписалися 53 громадські організації.

Діяльність членів УІТуП зосереджена також на наданні матеріальної та фінансової допомоги Україні, проте головною зброєю Товариства — це історичні знання. Тому 4 квітня УІТуП звернулося з листом до Міністра освіти й науки України, в якому висловило свою готовність до надання викладацької допомоги та проводити дистанційні заняття зі студентами в Україні, безкоштовно, українською мовою, якщо (...) є зацікавлення в такій формі співробітництва. На це звернення відгукнулося кільканадцять українських університетів. З середини травня Товариство почало втілювати цей задум.

Про згадану діяльність УІТуП можна більше прочитати на сайті Українського історичного товариства

 Роман Дрозд, проф. д-р габ.,  президент УІТуП