Для студентів-археологів ЧНУ ім. Б. Хмельницького розпочалася не менш гаряча, але ж на диво цікава, пора — практика.

Археологічний сезон цього року просто вражає новизною досліджень. Здавалось би, добре знайомі мальовничі пагорби с. Івківці Чигиринського району (біля добре відомого «Зерноленду»). До речі, першовідкривачем археологічної знахідки став у 2018 році саме його господар, палкий археолог, випускник Черкаського національного університету  імені Б. Хмельницького, член славетного студентського археологічного клубу 1995 р., а нині знаний історик, кандидат історичних наук Назар Лавріненко.

Саме він врятував від пограбування «чорними археологами» надзвичайно унікальний могильник межі І-ІІ століття нашої ери, як згодом було з’ясовано, репрезентував носіїв зарубинецької культури.

Цією пам’яткою відразу зацікавилися в Інституті археології Національної академії наук України, зокрема відомий дослідник ранньослов’янської доби, кандидат історичних наук Юрій Башкатов. Він, як керівник експедиції, очолив дослідження цього надзвичайно цікавого об’єкту.

Студенти ЧНУ ім. Б. Хмельницького щорічно працюють на цьому об’єкті. Незмінним учасником експедиції виступає кандидат історичних наук, докторант кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Олена Абразумова.

Попереду ще дуже багато роботи, але вже сьогодні можна впевнено стверджувати, в чому переконані Ю. Башкатов і О. Абразумова, що багатий могильник під Івківцями змусив зовсім по-новому подивитися на ареал поширення зарубинецької, власне праслов’янської, культури.

Адже до його відкриття вважалося, що зарубинці не селилися південніше сучасного Канева, не перетинали річки Рось.

Виявляється, що ні! Інтенсивне господарсько-економічне життя, демографічний розвиток, а звідси і досліджена військова потуга, котра дозволила нашим пращурам вже у той далекий час освоювати вже власне степові простори майбутнього Дикого поля.

Анатолій Морозов, завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки