Є на благословенній землі українській села, котрим випала висока честь зайняти чільне місце в історії національної культури. До таких, поза всякими сумнівами, належить і невелике с. Коврай на Золотоніщині, котре долучилося до становлення самобутнього таланту одного із найславетніших достойників національної духовності Григорія Сковороди.
Цими днями минуло 230 років від дня смерті видатного мислителя. З огляду на неабияку роль, яку зіграло село Коврай у творчій долі генія, пропонуємо нашим читачам візитівку цього поселення, як через призму минувшини, так і в окремих штрихах сьогодення, акцентувавши увагу на коврайському …
Коврай — не рядове поселення
Коврай розташований за 20 км на північний захід від райцентру — м. Золотоноша — в долині річечки Ковраєць (басейн Супою). Є тут і невеличке озерце Довжок. Місцина тут переважно рівнинна, дещо погорблена й порізана глибокими ярами. Найближчими сусідами Ковраю є села Коврай-2 (Левада), Гельмязів та Рецюківщина. Село займає площу 107 га, тут налічується 11 вулиць і 8 провулків загальною протяжністю 18 км. Назви сільських кутків віддзеркалюють історію чи особливості місцини: Забрід, Загребля, Жидівський хутір, Леонівщина, Ревівщина. У цьому населеному пункті – 346 дворів (залюднених лише 204) з населенням 575 мешканців, що вп’ятеро менше порівняно з початком минулого століття.
А тепер помандруймо в минувшину цього іменитого поселення. Коврай має понад 330-річну історію, яка започаткована ще в 90-ті роки XVII ст. Про це засвідчує датований 1740 роком історичний документ, який містить донесення переяславській полковій канцелярії гельмязівця Я. Лесенко про те, що 50 літ тому його мати Христина Ансиха «уступила Степану Томаре свои грунта… для устроения футора при речке Каврай во время асаульства его». Назва «Коврай» походить від відповідного гідроніму (назви водного об'єкта), а перехід останнього у здрібнілу мовну форму «Ковраєць» відбиває зміни, які сталися із колись повноводною річкою. До речі, слово «коврай» має, швидше за все, тюркське походження (коурай) і означає «сухий очерет». Дійсно, свого часу тюрки, розгромлені половцями, уподобали вкриті очеретом заплави р. Супій. У Ковраю — лише єдиний стовідсотковий тезко й знаходиться він поруч (с. Коврай-2). Щоправда, в Золотоніському районі є ще с. Старий Коврай і Коврайські хутори.
У 1715 році Степан Томара помер у ранзі переяславського полковника і землі біля ріки Коврай стали власністю його сина, бунчукового товариша Василя Томари. Тогочасні документи фіксують спочатку хутір Коврайський, а згодом цей населений пункт прибрав новітню назву й статус села. У 1731 році тут налічувалося всього 35 дворів.
Описами Київського намісництва 1781 році в селі було зафіксовано вже 145 дворів із населенням 481 мешканець. Тут був дворянський маєток, три господарства мали різночинський статус, 27 належало виборним козакам, одне — церковникам, 118 — залежним селянам.
Коврайський етап становлення генія
Рік 1753 увійшов у історію національної культури й Черкаського краю, бо саме тоді в помістя коврайського дідича Степана Томари (молодшого) прибув тоді ще в ранзі студента Києво-Могилянки Григорій Сковорода, який став домашнім учителем у цій родині за рекомендацією київського митрополита Т. Щербацького. Він уже мав невеликий педагогічний досвід, а в Ковраї його учительський хист дістав подальше вдосконалення. Навчати Григорію Савовичу випало старшого поміщицького сина Василя, який первинно не відзначався ні старанністю, ні дисциплінованістю. Тому спочатку довірливі стосунки між вчителем та учнем не склалися, інколи неслуха Василя за провини довелося саджати в погріб (йдеться про винний підвал 40 кв. м на кшталт токайських, який Степан Томара спорудив за порадою Григорія Сковороди, котрий бував у Токаї). Дійшло й до конфлікту: стомлений лінивим тугодумством свого учня, запальний Сковорода якось назвав його «свинячою головою». Ображений Василь поскаржився своїй мамі Ганні (до речі, вона була донькою генерального писаря Війська Запорізького Василя Кочубея) й та наполягла, аби чоловік негайно звільнив учителя. Григорій Сковорода на рік усамітнився в Троїце-Сергієвому монастирі, а невдовзі до родини Томар прийшло прозріння, якого великого вчителя вона втратила.
Зрештою, зваживши на наполегливі умовляння Степана Томари, Григорій Савович таки повернувся до Ковраю й продовжив навчання Василя. Багатогранні знання вчителя, вміння знайти правильні підходи до свого вихованця зрештою упевнили Василя у важливості освіти, й він дедалі більше почав радувати свого наставника й батьків своїми навчальними успіхами. Уже пізніше прозрілий Василь Степанович назвав Григорія Сковороду своїм найближчим другом. Сковородинська школа дуже знадобилася Василю Томарі в його життєвому поступі: він став відомим дипломатом, лицарем високих нагород і дослужився до рангу таємного радника (один із найвищих в імперії цивільних чинів). До речі, підтримував дружні зв’язки з відомим достойником Василем Капністом.
У п’ятирічний коврайський період було започатковано й літературні студії Григорія Сковороди. Зачарований неповторною природою тамтешньої природи, саме в Ковраї він відчув неабияке поетичне натхнення й написав свого першого вірша «Ходя по земли, обращайся в небеса». Коли поет прочитав свій твір Степану Томарі, той схвильовано сказав йому: «Друже мій, Бог благословив тебе даром духу і слова!». Ці слова надихнули поета на нові духовні подвиги й він остаточно осідлав Пегаса. Саме в Ковраї була написана більшість поезій його геніальної збірки «Сад божественних пісень».
Особлива природна й духовна аура Ковраю долучилася й до зародження оригінального філософського світобачення цього мислителя. Саме тут пройшла еволюція від визнання принципу «сродності» до оригінального вчення про щастя – найвищого сенсу людського життя. До вищих наук мислитель відносив самопізнання як осягнення людиною власної сутності й Бога. Ідея «щастя» найповніше розкритий мислителем у його 3-й і 21-й піснях названої поетичної збірки.
Коврай став і своєрідним стартовим майданом довгих у часі й просторі мандрів Україною видатного філософа, поета й артиста, котрого «світ так і не впіймав». Принагідно нагадаємо, що коврайський період життєдіяльності Григорія Сковороди доволі ґрунтовно описали відомий український історик і етнограф Дмитро Яворницький та історик Дмитро Багалій.
Вшанування пам’яті великого українця
Як одна із творчих колисок поета-філософа село Коврай вирізняється своїми об’єктами вшанування пам’яті Григорія Сковороди. Ще в 1972 році тут було започатковано роботу природничо-історичного комплексу видатного українця. У його складі — в'їзний знак до села, парк і діброва загальною площею 14 га, погруддя мислителя, меморіальна дошка на фасаді школи, літературний музей Григорія Сковороди, альтанка (реконструкція) та погріб родини Томар, надмогильна плита Ганни Томари (Кочубеївни) та ін. Розроблено туристсько-екскурсійний маршрут «Коврайський світ Григорія Сковороди». Очільницею заповідника є директорка місцевого НВК І — III ст., відома краєзнавиця Людмила Різник, багатогранна діяльність якої в цій царині відзначена медаллю Інституту філософії НАН України «За розвиток сковородинознавства».
https://cdu.edu.ua/news/skovoroda.html#sigProId8441a60c75
Григорій Голиш, директор наукової бібліотеки ім. М. Максимовича, голова Золотоніської районної організації НСКУ