bgb
 
 
 
 
 

Доцент кафедри хімії та наноматеріалознавства Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Сергій Бондарчук називає кухню мінілабораторією і говорить, що базові знання з хімії необхідні для збереження здоров’я і життя.

Які небезпечні хімічні сполуки потрапляють в організм людини з повітря, їжі та води? Чому слід читати склад продуктів і яку воду безпечно пити? Про це — розмова з Сергієм Бондарчуком на «Суспільному».

— Нині в режимі реального часу можна прослідкувати рівень забруднення повітря на різних континентах, в різних країнах. Коли виконують такі дослідження, на що зважають і які сполуки входять до складу повітря і можуть бути загрозливими для здоров'я людини?

— Наше повітря — це суміш газів. Воно складається, в основному, з азоту. Це основний компонент атмосфери. Також кисню, яким ми дихаємо, і домішок в межах до 1%. Це нормальний склад атмосфери. Але внаслідок промисловості, автотранспорту і різноманітних процесів горіння, які відбуваються в моторах в атмосферу виділяється величезна кількість різноманітних речовин. І найбільш шкідливі з них, які в великих кількостях формуються, — це, в основному, аміак, оксиди азоту або формальдегід. Тобто, це основні забруднювачі, які в нас фіксуються і в інших регіонах. І тому зрозуміло, що там, де є велика кількість транспорту, де є велика кількість промислових об'єктів хімічних, там рівень забруднення, зазвичай, трохи вищий.

— Наприклад, Черкаський гідрометцентр проводить дослідження якості повітря. З 21 по 26 жовтня зафіксували перевищення діоксиду азоту, аміаку і формальдегіду. Що це означає?

— Концентрація шкідливих речовин у звичайному повітрі визначається двома показниками. Перший — це так звана середньодобова гранично допустима концентрація, або ГДК. Тобто це та концентрація, яка повинна бути в нормі для того, щоб ми могли постійно цим повітрям дихати.

— Є ще інший показник — це максимально разова гранично допустима концентрація. Ця норма показує, скільки людина може короткочасно перебувати при таких нормах. Внаслідок того, що відбувається постійна конвекція повітря, тобто, це повітря розсіюється, воно абсорбується вологою, ці гази й опадають на землю. Тобто, з часом концентрація цих речовин, якщо був десь якийсь локальний викид, зменшується. Ці процеси протікають протягом доби, або іноді двох діб. Для того, щоб говорити про серйозні ситуації з погляду небезпеки, треба говорити про перевищення норми, наприклад, в 10 разів.

— На вашу думку, як науковця, що є найбільшим забрудником повітря?

— Формальдегід і амоніак, вони переважно утворюються внаслідок неконтрольованих процесів горіння. У нас є багато автотранспорту, привезеного з Європи, в них каталізатори, які вже не працюють. Тому цей автотранспорт, в принципі, дає більше викидів шкідливих речовин, ніж в Європі. Тобто, при тій кількості автомобілів, яка є там і у нас, у нас будуть викиди значно більші. Ті речовини, які викидаються промисловістю, вони повинні бути у нормуванні. Тобто, неконтрольовано промисловість не може це робити. Тут питання до тих органів, чи хто за цим слідкує, наскільки все це проконтрольовано.

— Чи можете розказати, які хімічні речовини, що є потенційно небезпечними для організму людини, входять до складу води?

— Зрозуміло, що та вода, яка добувається із глибших горизонтів, вона краще. Має менше забрудників антропогенних, ніж та, яка поверхнева. А у поверхневих водах зазвичай шкідливі речовини можуть бути нітрати, фосфати, наприклад, якісь вуглеводні можуть бути, там попадати туди або якісь пестициди й інші засоби, які використовує людина. І важкий метал, зрозуміло.

Повне інтерв’ю дивіться у відео від «Суспільного»: