3 червня о 13:00 у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбудеться урочисте відкриття виставки «Прийшли, заспівали, перемогли».

Проєкт присвячений історії міжнародного тріумфу «Щедрика» Миколи Леонтовича та світових гастролей Української Республіканської Капели під орудою Олександра Кошиця, уродженця Черкащини.

Під час відкриття виставки, уперше у Черкасах, презентуватиметься також понад 100-річна платівка із нью-йоркським записом «Щедрика» (Brunswick, 1922). Це рідкісний в Україні та світі експонат з приватної колекції Тіни Пересунько, який дослідниця знайшла у США під час свого перебування у Нью-Йорку на стипендійній Програмі імені Фулбрайта, й привезла в Україну.

До участі у заході запрошено хор «Канон», який виконуватиме твори митця.

Авторка проєкту — Тіна Пересунько, дослідниця історії інтернаціоналізації «Щедрика» та культурної дипломатії України, наукова співробітниця Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, засновниця Інституту Леонтовича. Виставку виготовлено на грант Посольства США в Україні.

«Виставка розповідає захопливу історію того, як українська пісня «Щедрика» стала одним із найвідоміших у світі символів Різдва, і як українська ластівочка із щедрівки, підкоривши європейський та американський континенти, перетворилась на колядку дзвоників Carol of the Bells, — зазначає авторка. — Окрім того історія «Щедрика» — це історія культурного спротиву України російській імперській політиці, свідчення успіху української культурної дипломатії, адже упродовж 1919-1924 років шедевр Миколи Леонтовича став не лише хітом світових гастролей хору Олександра Кошиця, а й голосом Української Народної Республіки в світі під час змагань нашої держави за міжнародне визнання і незалежність від Росії».

На стендах виставки «Прийшли, заспівали, перемогли» опубліковано близько сотні унікальних документів та фотографій з історії світових гастролей хору Олександра Кошиця та інтернаціоналізації «Щедрика». Ці матеріали дослідниця знайшла у фондах українських, чеських, канадських та американських архівів і бібліотек. Деякі з них публікуються вперше. Окрім того, виставка містить QR-коди із записами пісень Української Республіканської Капели, що підкорили понад 200 концертних залів 17 країн Європи та Америки.

Охочі також зможуть почути ранні записи колядки Carol of the Bells 1940-х років, ознайомитися із досі маловідомими свідченнями презентації «Щедрика» на Бродвеї у Нью-Йорку та в американському кінематографі починаючи із 1930 року.

Окрім того, на заході авторка презентує й передасть до фондів університетської бібліотеки примірники своєї книжки «Щедрик. Відома пісня з невідомою історією», опублікованої на грант Посольства США в Україні.

Виставковий проєкт «Прийшли, заспівали, перемогли» експонуватиметься у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького від 3 до 15 червня 2024 року. Усі охочі запрошуються на відкриття й перегляд стендів виставки упродовж періоду експонування.

Довідково: Виставковий проєкт «Прийшли, заспівали, перемогли» приурочений до 100-річчя південноамериканської прем’єри «Щедрика» й передбачає експонування та презентації упродовж 2024 року у 10 університетах України однойменної мандрівної виставки та книжки Тіни Пересунько «Щедрик. Відома пісня з невідомою історією». Із січня 2024 року презентації відбулися у Національній музичній академії України (Київ), Національному університеті «Києво-Могилянська академія» (Київ), Національному університеті України імені Тараса Шевченка (Київ), Донецькому національному університеті імені Василя Стуса (Вінниця), Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника (Івано-Франківськ), Українському католицькому університеті (Львів), Стрийській хоровій школі «Щедрик» (Стрий), Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка (Кам’янець-Подільський), Полтавському національному педагогічному університеті ім. В. Г. Короленка (Полтава). Проєкт здійснюється на грант Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Тіна Пересунько: дослідниця історії «Щедрика» та культурної дипломатії України, засновниця Інституту Леонтовича, наукова співробітниця Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАНУ, авторка книжок «Світовий тріумф “Щедрика” – 100 років культурної дипломатії України» (2018), «Культурна дипломатія Симона Петлюри: "Щедрик" проти "русского міра". Місія капели Олександра Кошиця (1919–1924)» (2019), співсценаристка документального фільму «Щедрик проти русского міра» (2022).