На базі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького 8 квітня 2022 року відбулася науково-практична конференція «Археологічні дослідження на Черкащині останніх років: підсумки та перспективи».

Конференція проходила в дистанційному форматі. Під час заходу звучали доповіді археологів, істориків, археозоологів, геологів з Києва, Черкас та інших регіонів. Учасники конференції обговорили актуальні археологічні дослідження на території області. Зокрема слухачі мали змогу дізнатися про знайдені стародавні помешкання, ліпну кераміку, про дослідження решток кремації та кісток тварин. Інформативним було оприлюднення результатів геомагнітного дослідження пізньозарубинецького поселення та могильника в с. Івківці, де було знайдено безліч стародавніх поховань. Керував цією експедицією молодший науковий співробітник Інституту археології НАН України Юрій Башкатов, який зазначив щодо стану археологічних досліджень та зберігання знахідок на території воєнних дій:

— Ситуація складна. Співпрацівники, які мають доступ до знахідок, готуються до різних варіантів подій. Музеям виданий наказ пакувати експонати для евакуації. Ми готові до будь-яких дій. На жаль, більшість музеїв не мають безпечного місця для перенесення колекцій. Тому черкаські археологічні установи готові допомогти».

Серед інших цікавих та актуальних питань, які стали предметом обговорення науковців, були: Пастирський археологічний комплекс (керівник — кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України Андрій Скиба), дослідження археозоологічних матеріалів з гори Лисуха (керівник — кандидат біологічних наук, науковий співробітник Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена Евгенія Яніш). Особливу увагу науковців привернули результати експериментальних археологічних реконструкцій великих трипільських гончарних горнів на базі ДІКЗ «Трипільська культура» (с. Легедзине, директор заповідника Владислав Чабанюк).
Підсумовуючи результати конференції, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Анатолій Морозов відзначив:
— Цим заходом ми започатковуємо добру традицію щорічного проведення подібних конференцій, де будуть підсумовуватися та узагальнюватися результати археологічних досліджень попередніх сезонів.


Андрій Касян, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії України,
Ольга Вишнивецька, студентка 2-ВБ курсу, ННІ української філології та соціальних комунікацій