Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького долучився до проєкту «Щоденники стійкості». Його реалізують в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативи першої леді Олени Зеленської в партнерстві із Суспільним та Українським Радіо.
На базі Навчально-наукового центру ментального здоров’я університету 13 листопада було проведено День Спільнодії «Щоденники стійкості жителів Черкащини».
Основна мета заходу полягала у тому, щоб навчити людей дбати про своє ментальне здоров’я через такі форми терапії, як писання та вираження своїх думок.
Модерувала захід і представила проєкт Вікторія Шепіль, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я, радник начальника Черкаської ОВА.
На початку спілкування своєю історією життєстійкості поділилася студентка 4 курсу ОП «Видавничий бізнес, редагування та медіадизайн» Анастасія Шостя. Вона прочитала поезію, яку написала цьогоріч у вересні після атак російських безпілотників на рідне місто, де поділилася емоціями та тим, що допомагає їй долати стрес.
З вітальним словом до присутніх звернувся очільник Черкаської ОВА Ігор Табурець. Він наголосив:
— Дуже актуальний захід. Добре, що ми розуміємо, наскільки важливо саме сьогодні бути стійким. З погляду військового: «Стійкий не той, хто не падає чи не втрачає, а той, хто відновлюється і встає». Можна говорити про багато методів для боротьби з ментальними стресами, але найважливіше про них знати. Коли ми обʼєднуємося й ділимося досвідом про те, як ми переносимо стрес, ту чи іншу травматичну подію, дуже важливо, щоб поряд був той, хто підтримає. Приємно, що в такому заході бере участь молодь, студенти. Ми обов’язково переможемо, а для цього маємо бути стійкими, незламними і разом рухатись вперед.
ЧНУ ім. Богдана Хмельницького у лютому 2024 року став партнером Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», — підкреслив у своєму виступі т.в.о. ректора, проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності Олександр Спрягайло.
— Черкаський національний університет має давні традиції підготовки фахівців в галузі психології. Починаючи з 2001 року, ми випустили понад 3000 професіоналів з психології. Наші викладачі і студенти з перших днів великої війни активно працюють із внутрішньо переміщеними особами, ветеранами війни й усіма, хто до нас звертається. Навчально-науковий центр ментального здоров’я утворений в університеті в травні 2024 року, а у вересні ми вже представили перші результати його діяльності партнерам на нараді Координаційного центру Кабінету Міністрів України. Усвідомлюємо, що попереду багато роботи, і для нас дуже цінно здійснювати спільні та злагоджені дії задля підтримки ментального здоров’я черкащан.
Вікторія Шепіль наголосила, що захід присвячений саме нашим з вами історіям стійкості, історіям стійкості жителів Черкащини:
— Сьогодні Україна чує сотні історій стійкості. Ці історії від дружин героїв, дітей батьків, які сьогодні захищають нашу Україну, від мам які з дітьми перемістились і переїхали у зовсім чужу сторону, від тих хто залишився і тримає кордони, освітній, медичний та соціальний тил. Кожна історія сьогодні — це про слово, яке зцілює, про слово, яке обʼєднує, дозволяє зберегти свою ідентичність та спільноту Українців. Сьогодні ми зібралися в колі наших партнерів, гостей, щоб ще раз нагадати собі, один одному, ближньому, друзям та коханим про те, що слово зцілює і потрібно говорити про це, про біль, втрати і допомагати один одному.
Про цілющу силу слова у своїй промові наголосив священник ПЦУ, капелан 118-ї окремої бригади ТрО Володимир Педько:
— Завжди стійкість — це про вміння креативно мислити. Перемога — це так само про довгу волю, яку в нас викорінювали століттями. Надіюся, що наша нація попри складнощі воєнного сьогодення відновить свою здатність до стійкості.
Презентувала діяльність Навчально наукового центру ментального здоров’я учасникам зібрання директорка Центру, психологиня Юлія Сіденко.
— Наша ціль — створити простір, де людина має можливість відновитися і відпочити душею. Всі наші активності спрямовані на те, щоб думати про людей і робити для людей.
Юлія Олександрівна окреслила структуру Центру, напрямки діяльності, детально зупинилася на психологічних темах у науковій і навчальній діяльності викладачів та студентів, розповіла про реалізовані проєкти й перспективні плани.
Вікторія Шепіль також розповіла детально про проєкт «Щоденники стійкості».
Ця ініціатива — частина Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Першої леді Олени Зеленської, і впроваджується задля підтримки українців, збереження їхньої ментальної стійкості та об’єднання суспільства через особисті історії. Адже «Стійкість одного — стійкість мільйонів». А також звернулася до студентів психологічного факультету та майбутніх медійників кафедри журналістики, реклами та PR-технологій із закликом писати власні історії стійкості та завантажувати їх на спеціальну сторінку на платформі «Ти як?» – «Щоденники стійкості».
Таким чином кожний українець може зробити свій внесок у спільну справу підтримки ментального здоров’я, а також стати частиною великої історії стійкості, яка об’єднує країну в ці складні часи.
Тренінгову частину заходу провели доцентки психологічного факультету. Зокрема, Тетяна Горобець, доцентка кафедри прикладної психології на прикладі спілкування з військовим проілюструвала терапевтичну силу слова. Завдяки її професійному консультуванню у чоловіка зникли психологічні проблеми, які його турбували в умовах ведення бойових дій.
Доцентки доцент кафедри психології, глибинної корекції та реабілітації Ілона Калашник та Ірина Сірик провели тренінгову вправу «Молекули стійкості».
Психологині активно проводять арт-терапевтичну роботу зі студентами та жителями міста Черкаси, внутрішньо переміщеними особами, зокрема, і в межах проєкту «Артифікація 2.0», який нині реалізується у співпраці з Центром креативних індустрій ЧНУ. У цілому ННЦ ментального здоров’я відкритий до нового партнерства та запрошує до співпраці усі зацікавлені організації й установи.
Підсумувала захід проректорка з освітньо-виховної та іміджевої діяльності Галина Гаврилюк історією про створення Фабрики музичного мистецтва «Voices» ЧНУ, які завдяки згуртованості й спільним зусиллям, взаємопідтримці в команді вистояли в перші дні війни. І гурт не просто продовжив існування, а й успішно виступає, втілює нові музичні проєкти.
https://cdu.edu.ua/news/na-bazi-cherkaskoho-natsionalnoho-provely-den-spilnodii-shchodennyky-stiikosti-zhyteliv-cherkashchyny.html#sigProIddc2ca772e5
Пресслужба Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького
***
Не римується,
Через товщу думок чується
Тільки плач,
Тільки страх,
Тільки проблиск гіркої надії.
Забинтоване слово накульгує.
Нескоро, невпинно
Літо верне на захід ринвами.
Не римується.
Лютий скрадається вулицями.
Місто скидається на волоцюгу.
Просить тепла у Лютого.
Лютий дарує
Холод високого полум'я.
Полум'я гріє до смерті,
Палить слова дощенту.
Не римується.
Думки заливають вулиці,
Топлять згарища слів,
Змивають попіл із міста.
Лютий каже беззлісно:
- Пливи,
Випливай,
Навіть, якщо на місці.
Краплі думок, ніби краплі крові.
Кров сьогодні пахне озоном.
Лютий збирає їх, як збирає кулі,
Ховає тонни думок,
Кладе до кишень,
Не залишає нічого.
Тільки надія посеред вулиці
Не римується.
Вересень, 2024
Анастасія Шостя