bgb
 
 
 
 
 

У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького представили фотовиставку «Хроніки евакуації».

Про це йдеться у сюжеті «Суспільного».

Символічно, що виставку презентували у Міжнародний день волонтера.

Виставку створено Благодійним фондом «Схід S0S», за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID Ukraine.

Експозицію представила команда Фонду. Це Ольга Владимирова (з Дніпра) — координаторка медичного супроводу та розселення (шелтери, пошук житла, замовлення ліків), Роман Жилєнков (з Кадіївки, далі — Кремінна) — водій екіпажу евакуації, Сергій Рожок — водій екіпажу евакуації. Вони розповіли про діяльність Фонду. 

Силами Фонду створено мережу просторів психосоціальної підтримки «Затишно sрасе». Цi простори забезпечують безпечне середовище для людей , які постраждали внаслідок війни та опинились у складних життєвих обставинах.

Діяльність фонду «Схід S0S» також охоплює документування воєнних злочинів, важливу складову боротьби за справедливість і відновлення прав постраждалих. Фонд також активно здійснює евакуацію осіб з прифронтовик територій, які потребують допомоги.

Під час здійснення евакуацій було зафіксовано різні етапи цього процесу.

Виставка вже була представлена в кількох містах України, де отримала позитивні відгуки.

15 знімків, представлених на виставці, зробили працівники благодійного фонду «СХІД SOS» під час евакуації людей з прифронтових та деокупованих територій, розповіла «Суспільному» його представниця, студентка психологічного факультету ЧНУ  Наталія Дребіт. Одна з авторок світлин — евакуаційниця благодійного фонду «Схід SOS» Ольга Владимирова.

«Моя вузька задача — дбати про те, щоб швидко оцінити фізичний стан людини, визначити, яка їй потрібна медична допомога, домовитися з закладом, який може надати цю допомогу — це або консультація, або навіть якісь операції, шпиталізація. А ще — допомагати соціалізуватися, зокрема, думати про розселення, документи тощо», — пояснила Ольга.

При цьому кожен з команди евакуації має бути універсальним, додала Ольга Владимирова:

«Кожен має вміти все. Єдине, чого я не вмію із того, що вміють хлопці — це водити машину, але кожен із нас має могти поїхати в іншу точку і привезти людину».

У минулому пані Ольга — журналістка:

«Тому я більше показую історію, менше — про якусь техніку. Я переконана, що ці історії треба обов'язково розповідати, бо потім воно забувається, легендаризується, романтизується, але це все — щоденне життя. Я намагаюся фіксувати всі етапи евакуації, на яких я присутня. Іноді можу однією рукою фоткати, а іншою — щось робити. Хлопці, звісно, сваряться, бо це заважає, але потім кричать: "Дай фоточки". І так вийшло, що цих світлин накопичилося багато».

Роман Жилєнков працює водієм евакуаційної бригади від початку повномасштабного вторгнення:

«З травня у нас почалась евакуація: два екіпажі. Ми працювали майже по всій лінії, крім Харківської області. Ми звідти робили декілька евакуацій, бо там наші партнери працюють, ми допомагали пальним. Зараз ми евакуюємо людей, які нікому "не потрібні", родичі яких з якихось причин ними не опікуються. Дуже багато людей, яких ми вивозимо, не мають навіть документи, вони їх втратили чи вони згоріли».

Світлини, які представили на виставці, зробили в період з травня 2022 року по липень 2024, розповіла представниця благодійного фонду «СХІД SOS» Черкаської області Наталія Дребіт:

«Ця виставка була в таких містах як Запоріжжя, Київ, Вінниця, зараз вона в Черкасах. Вона буде тут до початку наступного тижня в ЧНУ. Потім ми переїжджаємо в Черкаський художній музей».

 

Директор ННІ економіки і права Микола Руденко вважає, що такі виставки важливі:

«Якщо чесно, важкі враження, коли бачиш цих людей нужденних. І по очах видно, що вони потребують цієї допомоги. І приходить та людина, той янгол, який цю допомогу надає. Мені здається це найвища цінність для суспільства, що ми маємо змогу, ми маємо можливості цих людей підтримати».

Нині виставку можна переглянути в навчальному корпусі №3 (бульвар Шевченка, 79).

Джерело: Суспільне Черкаси