Майже шість місяців триває збройна агресія рф проти України: ворог використовує кіберфронт як один із основних напрямків для атак нашої країни. Протидія фейкам, пропаганді, хакерським атакам та шахрайству — це  та сфера, де студенти можуть допомагати протидіяти росії на кіберфронті. 

Результати роботи Кіберполіції  з початку введення воєнного стану — це заблоковані понад 3600 ворожих ресурсів. Одним з основних векторів роботи кіберполіції залишається протидія шахрайству в інтернеті. Щодня правоохоронці виявляють та запобігають спробам зловмисників «заробити» на війні. Так, з початку введення воєнного стану кіберполіція викрила шахрайську діяльність понад 500 осіб.

Найрозповсюдженішими схемами шахрайства в інтернеті є псевдоблагодійність, пропозиції з оренди неіснуючого житла, фейкові пасажирські перевезення та продаж неіснуючих товарів, зокрема і військової амуніції. Також поширені схеми фішингу або виготовлення фіктивних документів, які нібито дозволять чоловікам призовного віку перетнути державний кордон.

Окремий напрям роботи кіберполіції — протидія фейкам і пропаганді, що поширюють прокремлівські джерела або поплічники «руського міра».  Достовірність – один з найважливіших стандартів журналістики, що передбачає перевіреність та відповідність дійсності кожного факту, який висвітлюється в матеріалі. Тобто вся інформація, яку медіа пропонують публіці, має пройти фактчекінг. Як правильно перевіряти дані та які інструменти використовувати, студенти-журналісти вивчають з першого курсу навчання, тому в цьому напрямі допомога кіберполіції майбутніх медійників є не тільки актуальною, а й може мати практичний характер. 

Для цього було створено бот у Telegram https://t.me/stopdrugsbot, куди громадяни надсилають посилання на ворожі канали, групи та профілі у соцмережах та месенджерах. 

Далі для блокування диверсійних ресурсів використовується канал StopRussiaChannel | MRIYA — https://t.me/stoprussiachannel — тут висвітлюються детальні інструкції, як це зробити.

Відтак з початку введення воєнного стану вдалося заблокувати понад 3600 ворожих інтернет-ресурсів із загальною аудиторією понад 25,5 мільйонів користувачів. Окремо заблоковано 6780 публікацій, які містили антиукраїнський контент чи виправдовували війну.

Також кіберполіція здійснює пошук та ідентифікацію колаборантів і військових-окупантів, запобігає DDoS-атакам на приватний та державний сектори, попереджає атаки проросійських хакерських угруповань, виявляє та фіксує факти злочинної діяльності загарбників.

У межах міжнародної кооперації з представниками правоохоронних органів і біржами криптовалют проводиться комплекс заходів для виявлення та припинення руху криптоактивів, що використовують окупанти для фінансування злочинів.

Закликаємо громадян інформувати правоохоронців про ворожі дії, зокрема через бот кіберполіції «Народний месник» — https://t.me/ukraine_avanger_bot

Функціонал бота дозволяє передати інформацію про виявлену техніку або військових-окупантів, випадки мародерства, місця знаходження снарядів, що не розірвалися, мітки, залишені ворогом, поплічників окупантів або надати доступ правоохоронцям до приватних камер зовнішнього відеоспостереження.

Якщо ви стали жертвою злочину в інтернеті, заповніть форму на сайті кіберполіції: https://ticket.cyberpolice.gov.ua/.

Наближаємо перемогу! 

Кожен українець — ВОЇН на своєму фронті. Наш фронт — інформаційний.

Відділ протидії кіберзлочинам в Черкаській області Департаменту кіберполіції НПУ