За спостереженнями орнітологів, протягом останніх 30 років на Черкащині виявили понад 30 нових видів птахів, які залишаються зимувати. Птахи дуже швидко реагують на потепління клімату, розповів «Суспільному» орнітолог, директор навчально-наукового інституту природничих та аграрних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Максим Гаврилюк.
Усіх птахів умовно поділяють на осілих і тих, які мігрують, пояснив орнітолог. Осілі птахи протягом всього року тримаються в місцях гніздування, тобто нікуди не відлітають. Мігруючі птахи відлітають на зимовий період у тепліші регіони.
Не всі птахи відлітають «на південь»
— На Черкащині залишаються зимувати хатні та польові горобці, великі синиці, сороки, сірі ворони, звичайні та сирійські дятли, яких взимку можна зустріти навіть серед міської забудови, — розповів Максим Гаврилюк.
Частина птахів з Черкащини мігрує на період зими в пошуках тепла, розповів орнітолог.
— Комахоїдні летять на більшу відстань, тому основним місцем зимівлі для них є африканський континент. Саме там зимують дрібні види — ластівки, очеретянки, кропив’янки, а також білі лелеки. Для зерноїдних, всеїдних і хижих птахів немає потреби відлітати так далеко. Головне — досягнути місць, де відсутній постійний сніговий та льодовий покрив. Ці птахи руйнують наше уявлення, що птахи відлітають «на південь». Адже теплий клімат в Європі не тільки на півдні, а й на заході континенту. Тому нерідко вони відлітають у країни Західної Європи, — пояснив Максим Гаврилюк.
За його словами, в такому напрямку мігрують крижні, різноманітні водоплавні, голуби припутні та інші пернаті. На півдні Європи зимують шпаки, зяблики, звичайні канюки та багато інших.
Хто з птахів прилітає зимувати на Черкащину та чому зникли снігурі
Для деяких видів птахів, що гніздяться в північних регіонах, Черкащина є теплим краєм, куди вони прилітають зимувати, зауважив орнітолог.
Це снігурі, чижі, чечітки, омелюхи, зимняки, найменші наші птахи — золотомушки та інші.
— Так само в значній кількості до нас взимку прилітають граки, які шукають поживу на газонах та смітниках. Чисельність зимуючих на Черкащині птахів залежить від умов зимівлі у більш північних районах. Тому, скажімо, снігурі, не долітають у великій кількості до нас щороку. Зазвичай це викликає запитання: «Куди зникли снігурі?». Відповідь — не долетіли! — пояснив Максим Гаврилюк.
Як розповів орнітолог, птахи дуже швидко реагують на потепління клімату:
— За нашими спостереженнями, протягом останніх 30 років на Черкащині виявили понад 30 нових видів птахів, які залишаються зимувати в нашому краї. Це шпак, великий баклан, припутень, сіра і біла чаплі тощо. Через більш м’які та малосніжні зими чимало видів, які раніше взимку були рідкісними, збільшили свою чисельність. Це чорний дрізд, зяблик, лебідь-шипун, крижень, мартини.
За словами Максима Гаврилюка, птахи — дуже зручний об’єкт для спостережень. Навіть у дворі будинку можна побачити чимало видів. Потрібно лише бути уважним і звертати на них увагу, пояснив орнітолог.
— Скажімо, чи бачили ви сирійського (не звичайного!) дятла? А він є в кожному дворі. Так само, якщо ви послухаєте і запам’ятаєте голос снігура, ви зробите для себе відкриття, що вони зустрічаються у нас доволі часто. Звісно, більше зимуючих птахів можна зустріти в парках та інших зелених насадженнях. Міграцію краще спостерігати на березі водосховища, — розповів Максим Гаврилюк.
Орнітолог порадив черкасцям спостерігати за птахами, вчитися їх розпізнавати та отримувати насолоду від спілкування з природою.
https://cdu.edu.ua/news/khto-z-ptakhiv-prylitaie-zymuvaty-na-cherkashchynu-ta-chomu-znykly-snihuri-rozpoviv-cherkaskyi-ornitoloh.html#sigProId8d673ee7d9
Джерело: «Суспільне»