У Черкаському обласному художньому музеї презентували книгу «Майдан від першої особи». Захід пройшов у межах проекту Українського інституту національної пам’яті «Майдан: усна історія».
Упорядники видання з весни 2015 року записували спогади учасників і очевидців регіональних подій Революції Гідності. Ці записи здійснювалися, щоб доповнити створюваний архів усної історії, призначений для збереження пам’яті про ті події. Усього в областях України було зібрано 415 інтерв’ю.
Ідея видати на основі регіональних записів збірник спогадів належить інтерв’юерам. Робота над книгою розпочалася із середини 2016 року.
— Ця книга розповідає про важливу сторінку в історії України. У виданні розглянуто регіональний фактор. Детально розкрито події Майдану в різних областях і містах, — зазначає координатор проекту «Майдан: усна історія» Тетяна Ковтунович.
Одним із співавторів книги став доктор історичних наук, завідувач кафедри історії України, професор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Віталій Масненко. Він записував спогади учасників і очевидців Майдану на Черкащині. Саме він вніс важливу пропозицію щодо включення до збірника документальних джерел.
— Я збирав спогади черкасців, смілян та уманчан. У кожному з регіонів сприйняття Майдану було різним, індивідуальним. Тож читач простежить тональність і боротьбу позицій, краще зрозуміє тодішні події, — говорить Віталій Васильович.
Згадали на презентації книги і про унікальний учнівський Майдан в Умані. Його організаторкою була Інна Зозуля, яка нині є студенткою магістратури Черкаського національного університету. Дівчина розповіла, що вона, 16-річна учениця, разом із сестрою і братом знайшли однодумців і організували власний Майдан у рідному місті.
— У той час, коли ми організовували Майдан в Умані, мій батько та батьки інших молодих людей відстоювали свої права в Києві. Ми також не могли стояти осторонь. Тішило те, що до нашої ініціативи приєднувалися школярі та дорослі, — розповідає Інна.
Захід пройшов у відкритому форматі. До участі були запрошені громадські діячі, політики, митці та молодь. Побували на ньому й студенти, викладачі та аспіранти Черкаського національного. Кожен мав змогу почути про Майдан від учасників та дізнатися більше про історичну подію в своєму регіоні.
Про подію йдеться також на сайті Українського інституту національної пам’яті, видання «День» та інформаційного агентства «Вичерпно».
Події часів Майдану у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького. Архівне відео надане Віталієм Масненком
https://cdu.edu.ua/news/vykladachi-ta-studenty-vzialy-uchast-u-prezentatsii-knyhy-pro-maidan.html#sigProId9609cf7978
Дар’я Полякова, студентка 1 курсу ННІ української філології та соціальних комунікацій
Фото: Прес-служба Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького