20 травня 2022 року на базі ННІ міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького відбулася Всеукраїнська студентська наукова конференція з міжнародною участю «Звільнення від СРСР: історія і сьогодення».
Конференція була присвячена 31-ій річниці розпаду Радянського Союзу та 100-річчю підписання договору щодо утворення СРСР. Важливо, що ця конференція була ініційована Науковим товариством студентів та аспірантів ННІ міжнародних відносин, історії та філософії.
У роботі конференції взяли участь понад 50 студентів Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет», Державного податкового університету (м. Ірпінь), Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Musikakademie Kassel «Louis Spohr» (Kassel, Німеччина), Полтавського державного аграрного університету, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.
Розпочалася конференція з привітань та виступів провідних вчених з наукових установ та навчальних закладів України. Відкрив конференцію доктор історичних наук, проректор із наукової, інноваційної та міжнародної діяльності Черкаського національного, професор Сергій Корновенко. Привітали учасників конференції докторка історичних наук, директорка ННІ міжнародних відносин, історії та філософії професорка Наталка Земзюліна; докторка історичних наук, директор Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво», професорка Алла Киридон; доктор історичних наук, завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки, професор Анатолій Морозов.
Докторка історичних наук, Голова Правління Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, провідна наукова співробітниця відділу історії міжнародних відносин і зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України, кураторка проєкту «Європейські цінності та культурна дипломатія: молодіжні зустрічі», професорка Ірина Матяш присвятила свій виступ окремим фактам з дипломатичного фронту України 1990—1991 років. Олександр Овчаренко, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, та Олена Вікторівна Сухушина, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки, торкнулися актуального питання, присвяченого ленд-лізу, розвінчали окремі міфи радянської історіографії.
Особливий інтерес викликав у присутніх виступ доктора історичних наук, професора кафедри історії України, професора Юрія Присяжнюка, присвячений необхідності викорінення постсовєтських рецидивів в Україні.
В. о. голови Наукового товариства студентів та аспірантів ННІ міжнародних відносин, історії та філософії, студент 3 курсу Ілля Опарін присвятив свій виступ неоімперським тенденціям в політиці російської федерації на прикладі Хасав’юртівських угод.
Учасники заходу, який модерувала Наталка Земзюліна, обговорили історичні реалії створення СРСР, проаналізували дезінтеграційні події в радянських республіках в останні роки існування СРСР, пояснили історичну неминучість краху Радянського Союзу. Значну увагу приділили розгляду неоімперських амбіцій в політиці сучасної російської федерації та їх загрозі для міжнародного миру і безпеки.

Тетяна Терещенко, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин