Налаштування доступності

bgb
 
 
 
 

Викладачка кафедри агрономії, біології та екології Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Катерина Лавріненко 7-9 квітня 2025 року відвідала Республіку Польща в межах реалізації проєкту «Природоорієнтовані рішення у відновленні відкритих заболочених угідь задля збереження біорізноманіття, покращення якості води та пом’якшення наслідків зміни клімату».

У поїздці взяли участь природоохоронці різних установ України.

Учасникам проєкту польськими фахівцями було представлено методи відновлення водно-болотних угідь, що є вкрай актуальним питанням менеджменту територій у наш час. Під час подорожі учасники відвідали ділянки відновлення водно-болотних угідь, зокрема болото Krowie Bagno в межах Poleski Park Narodowy, що збереглось у гарному стані і не відновлювалось, а також ділянки цього ж болота на приватних сільсько-господарських землях, що було відновлене в межах проєкту зі збереження біорізноманіття і зменшення емісії, яке нині використовується для сінокосіння і випасу худоби.

Масове осушення у XX столітті боліт і торфовищ спричинило масштабні екологічні проблеми, які зараз намагаються виправити. Повторне обводнення боліт дозволяє зупинити розкладання торфу (який при осушенні «горить» і виділяє CO₂), повернути втрачені функції болота (затримання води, фільтрація, біорізноманіття). Для цього достатньо перекрити меліоративні канали, які колись були викопані для осушення (шляхом повного або часткового засипання чи встановлення штучних гребель). З плином часу повертаються сфагнові мохи, купинові осоки, рідкісні птахи та інші мешканці боліт.

Поїздку організувала громадська організація Українська природоохоронна група у партнерстві з Польським товариством охорони птахів (OTOP), кооперативом Snowchange з Фінляндії та за підтримки Північної Ради Міністрів (NCM).

Отриманий у результаті поїздки досвід буде використано Катериною Лавріненко при викладанні різних навчальних дисциплін студентам-біологам та екологам. Сподіваємося, що отриманий досвід також допоможе втіленню на практиці в Україні проєктів відновлення осушених боліт і торфовищ, зокрема у випадку створення НПП «Ірдинське болото».

ННІ природничих та аграрних наук