У Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка була проведена Міжнародна науково-практична конференція «Феномен Олеся Гончара в духовному просторі українства», приурочена до 100-літнього ювілею видатного краянина — знаного у всьому світі письменника, культурного, громадського, державного діяча, мислителя, патріота, Героя України.

До участі в науковому форумі зголосилися гончарознавці й гончаролюбці з Молдови (м. Бендери), Німеччини (міста Мюнхен, Падеборн, Франкфурт-на-Одері), Словаччини (м. Пряшів), Польщі (міста Гожув Вєликопольський, Люблін, Познань), Японії (м. Токіо), з цілої низки міст і містечок України — Києва, Бердичева, Вінниці, Володимира-Волинського, Гадяча, Дніпра, Запоріжжя, Ізмаїла, Кам'янця-Подільського, Кобеляк, Кривого Рогу, Луцька, Одеси, Оржиці, Переяслава-Хмельницького, Полтави, Рівного, Сімферополя, Старобільська, Ужгорода, Херсона, Хмельницького, Черкас, Чернігова, Ярмолинець та інших. Усього незабутня постать Олеся Гончара об'єднала понад 150 дослідників та шанувальників, з-поміж яких і знанні вчені — академіки, члени-кореспонденти, професори, доценти, і наукова молодь, освітяни, краєзнавці, письменники, представники влади й громадськості.

Після урочистого відкриття конференції її учасників привітав ректор ПНПУ доктор філологічних наук, професор Микола Степаненко, коротко окресливши актуальність прози і публіцистики Олеся Гончара в наші дні й малорозроблені напрями гончарознавства, які потребують сьогодні якнайбільшої уваги фахівців.

Ведуча пленарного засідання завідувачка кафедри української літератури ПНПУ кандидат філологічних наук, доцент Віра Мелешко зачитала звернення до учасників конференції вдови письменника Валентини Данилівни Гончар.

Із цікавими, змістовними доповідями виступили відомі українські вчені - д. філол. н., проф. М. Гуменний, д. пед. н., проф. С. Жила, к. філол. н., доц. проф. С. Ігнатьєва, д. філол. н., проф. С. Кіраль, д. філол. н., проф. Ю. Ковалів, д. філол. н., проф. М. Наєнко, д. філол. н., проф. О. Ніколенко, к. філол. н., проф. Г. Райбедюк, д. пед. н., проф. Г. Токмань та інші.

Долучилися до участі в конференції й представники Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Поціновувачка Гончарового слова, доктор філологічних наук, професор Людмила Ромащенко у своїй статті розкрила постать Олеся Гончара крізь призму «Спогадів» Дмитра Павличка. У матеріалі розглядався мемуарний нарис «Олесь Гончар (Іди за мною!)», у якому значна частина художньої площі відведена як людським якостям видатного майстра слова (патріотизм, небайдужість до національної історії та культури, принциповість, порядність, добродушність), так і особливостям його художнього світу.

Присутньою на науковому засіданні була також студентка 4 курсу ННІ української філології та соціальних комунікацій Владислава Самелюк. За її словами, участь у такому заході та спілкування із науковцями — це прекрасна можливість почерпнути нові знання, довідатися незнане та почути думки різних людей з різних наукових царин.

Варто відзначити що наступного дня конференція продовжила свою роботу у виїзному режимі. На малій батьківщині письменника в с. Сухій Кобеляцького району Полтавської області учасники форуму відвідали Державний літературно-меморіальний музей-садибу Олеся Гончара та провели секційні засідання в Кобеляцькій ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 імені Олеся Гончара.

Після завершення роботи секцій було проведено підсумкове засідання і прийнята ухвала поважного наукового форуму.