Молодіжний євроатлантичний безпековий форум розпочав роботу в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького.
80 студентів із Черкаської, Чернігівської, Київської областей та міста Київ мали змогу обмінятися думками з дипломатами, представниками НАТО в Україні та тими, хто упродовж багатьох років веде в Україні активну роз’яснювальну, просвітницьку роботу, розвіює міфи, створені десятиліттями радянського режиму.
— Спочатку ми думали провести цей форум у Києві, але вирішили, що важливо, щоб більше цікавих подій відбувалося в регіонах, — чистою українською мовою розповів під час відкриття Форуму посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс. Посольство Литви наразі виконує функції контактного посольства НАТО в Україні.
За словами пана посла, головною темою, що обговорюватиметься упродовж двох днів на Форумі, є те, які зміни відбулися у питаннях безпеки світу за останні роки.
— На жаль, після 2014 року маємо багато нових викликів, загроз, набагато агресивнішу політику Росії, котра анексувала Крим, тим самим порушивши усталені норми міжнародного права. Виникає багато питань, на які ми не маємо відповіді. Ми хочемо почути від вас, учасників форуму (на який зібралися студенти з Черкащини, Київщини і Чернігівщини), ідеї щодо того, як боротися із гібридною загрозою, котра сьогодні походить від Росії у військовій, кібернетичній, інформаційній сферах тощо, — наголосив Марюс Януконіс.
Пан посол також нагадав, що Литва чудово розуміє, що безпека України — це безпека Європи, особливо Східної, тож намагається допомагати Україні в усіх сферах: політичній, військовій, економічній тощо.
— Крім того, не секрет, що в Україні є багато стереотипів про НАТО. І хоча підтримка населенням вступу до НАТО зростає, ми хотіли б, щоб українці краще дізналися, як працює альянс і чому він є корисним для України, — наголосив посол.
Ректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександр Черевко у своєму виступі зазначив, що вважає вибір Черкащини, «серця України», для проведення такого форуму правильним.
— Ми, Україна, розуміємо, що в нас попереду — велика домашня робота, щоб стати врівень з іншими європейськими країнами, — додав Олександр Черевко. — Тому нам дуже важливо формувати у нашої молоді європейські цінності. Але, насправді, молодь навіть випереджає нас, старше покоління, у євроінтеграції. Молоді люди розмовляють різними мовами, відвідують європейські країни, і вони позбавлені тих радянських стереотипів, які ще живуть у декому з нас.
Перший заступник голови Черкаської облдержадміністрації Віталій Коваль подякував Литовській Республіці за підтримку України на міжнародній арені й нагадав, що наша країна «тисячоліттями стоїть форпостом між двома світами — цивілізованим європейським і загарбницьким східним».
— Нам не пощастило з деякими сусідами, але нам пощастило з друзями на міжнародній арені, — зазначив пан Коваль.
У форумі взяв участь і колишній міністр закордонних справ України (2007-2009 рр.) Володимир Огризко.
— Великим плюсом президентства Віктора Ющенка була роз’яснювальна робота щодо необхідності для України інтегруватися в НАТО, – сказав журналістам пан Огризко. — Тоді буквально за рік нам удалося підняти підтримку НАТО в Україні з 19 до 31 відсотка. Якби системна робота велася й далі, то до сьогоднішніх 65-70 відсотків можна було б прийти й без тих великих випробувань, які сьогодні переживає Україна. Нині люди дедалі краще розуміють, хто є реальним ворогом нашої держави. Без участі України в НАТО Путін і далі постійно намагатиметься дестабілізувати ситуацію в Україні. Тож потрібно максимально швидко провести референдум про вступ у НАТО. І якщо 65-70 відсотків проголосують «за», то це дасть країнам Заходу зрозуміти, що «тему закрито», і за будь-яких змін влади в Україні народ підтримає вступ до альянсу.
— Безпека — найвища цінність будь-якої держави, — переконаний Володимир Огризко. На думку дипломата, держави, які стоять на однакових ідеологічних, засадничих позиціях, як правило не воюють. Тому в України виникає стільки проблем з її північним сусідом — Росією. Учасники Форуму були одностайні: євроінтеграція в Україні тісно пов’язана з входженням до НАТО. Тому молодь цікавили питання, які шанси в України стати членом Північноатлантичного альянсу, що потрібно для цього зробити і чим цікава Україна для країн альянсу.
Перший проректор Черкаського національного, перший заступник директора «Центру європейської та євроатлантичної інтеграції» Василь Мойсієнко подякував Посольству Литовської Республіки за довіру Черкаському національному університету та підтримку в реалізації безпекового проекту. У своєму виступі, присвяченому публічній дипломатії, він зазначив:
— На наше переконання, необхідно перестати сприймати публічну дипломатію як щось другорядне та допоміжне. Публічна дипломатія за умови ефективного та професійного підходу може стати дієвим ефективним інструментом просування прагматичного зовнішньополітичного курсу України та одним із ключових інструментів вітчизняного МЗС в обстоюванні національних інтересів України.
Студент Черкаського національного Андрій Мозговий, що опановує військову спеціальність, переконаний:
— Тему вступу України до НАТО потрібно обговорювати, бо необхідно знати, які переваги може це нам надати, які цілі переслідує і які принципи сповідує НАТО».
— Ще один коментар надала представник Збройних Сил Канади: «Ця подія дуже важлива для українських студентів, тому що вони почули думку представників інших країн щодо подій на сході України. Вони також дізналися, як функціонує глобальна охорона і як інші країни керують нею.
Форум проходив у формі спілкування однодумців. Після його завершення молоді люди отримають відповідні сертифікати.
https://cdu.edu.ua/news/predstavnyky-nato-bezpeka-ukrainy-tse-bezpeka-yevropy-osoblyvo-skhidnoi.html#sigProId49bffde4e9
Джерело: «Прочерк»
Максим Кузьмин, студент 1 курсу ННІ УФСК
Фото: Єва Кравчук, студентка 3 курсу ННІ УФСК,
Прес-служба Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького