Член виконкому Дмитро Кухарчук підняв питання щодо використання прапору Європейського Союзу, який майорить перед будівлею Черкаської міської ради.
— Незаконне вивішення європейського прапора призводить до ще більшої сатилітизації України до ЄС. Тому я пропоную не узаконювати прапор ЄС, адже вони закликають до проведення маршів ЛГБТ, – говорить Дмитро Кухарчук.
Перший заступник міського голови Станіслав Овчаренко, який долучився до дискусії, запропонував перенести це «складне питання до додаткового вивчення».
Виникає риторичне питання: «Чому для міських владців таким складною є проблема використання європейських символів?»
Якщо звернутись до історії цього питання, то варто зазначити, що символи Європи – це зовнішня атрибутика у формі знаків, символів, кольорів тощо, що репрезентує державницьку ідею. В залежності від символу, вони можуть застосовуватися до Європи в цілому або до Європейського Союзу чи Ради Європи. Найбільш відомі символи, що представляють Європу в цілому, запроваджено Радою Європи в 1950-60-х роках. Багато людей після того, як їх затвердила дана організація, помилково співвідносять ці символи тільки з ЄС.
У 1983 р. Європейський парламент схвалив прапор, розроблений Радою Європи та рекомендував його як емблему Європейського співтовариства. Європейська рада підтримує цю пропозицію в червні 1985 р. Установи ЄС використовують цей прапор з 1986 р. З того часу європейський прапор став символом загального політичного проекту, який об’єднує всіх європейців.
Варто зазначити, що Україна з 1995 р. є членом Ради Європи, але з Європейським Союзом має лише підписану, але нератифіковану Угоду про асоціацію. Проте зазначу, що Лісабонський договір 2007 р. не вимагає прийняття унійних символів (прапора, гімну), тобто Європейський Союз використовує символи Ради Європи.
Принципи використання прапору Європейського Союзу та Ради Європи закріплені в Адміністративній угоді Ради Європи.
В Україні склалась практика використання прапору Європейського Союзу та Ради Європи на основі рішень місцевих рад. У цих рішеннях використання символів Європи пов’язується з забезпеченням підтримки населенням євроінтеграційного курсу як одного із пріоритетів внутрішньої і зовнішньої політики України, констатується, що Україна є європейською країною, що поділяє спільну історію та спільні цінності з державами-членами ЄС і зобов’язується поширювати та відстоювати ці цінності.
Як правило, прапор Європейського Союзу та Ради Європи вивішується поряд з Державним прапором України під час державних свят за чітко визначеним переліком (наприклад, День Соборності та Свободи України, День Європи, Європейський день мов тощо). Вважаю, що Черкаська міська рада має унормувати своїм рішенням порядок використання прапору Європейського Союзу та Ради Європи.
Олексій Мойсієнко