Нещодавно рішенням Черкаської обласної ради у Звенигородському районі було створено ботанічний заказник місцевого значення «Дзендзіри». Наукове обґрунтування для створення заказника готували: кандидат  біологічних наук, проректор з наукової та інноваційної діяльності Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександр Спрягайло, випускниця ННІ природничих та аграрних наук, нині — аспірантка Інституту ботаніки ім. І.Г. Холодного НАН України Катерина Лавріненко разом із іншими фахівцями Української природоохоронної групи — докторкою біологічних наук Анною Куземко та науковим співробітником Олексієм Василюком.

Відтепер 18,6 га природи в заплаві річки Гнилий Тікич — об’єкт природно-заповідного фонду. Тут зростає популяція рябчика шахового, занесеного до Червоної книги України. Це єдиний відомий локалітет рябчика шахового в Черкаській області. Популяція рослини нараховує тут десятки тисяч особин і має щільність на окремих ділянках до 30 особин на 1кв. м.

Заказник також має охороняти цінні біотопи. Угруповання лучної рослинності на його території репрезентують тип оселищ «Е3.4 Мокрі або вологі евтрофні і мезотрофні луки», що включені до Резолюції 4 Бернської конвенції. В таких біотопах можуть зростати й інші рідкісні види рослин – зозульки травневі та м’ясо-червоні, плодоріжка болотна чи косарики черепичасті.

Територія заказника є типовим оселищем для земноводних та плазунів, занесених до списку Бернської конвенції: вужа звичайного, черепахи болотної, веретільниці ламкої, ящірки прудкої, жаби озерної, ропухи звичайної, райки звичайної, що також занесена до Європейського червоного списку.

Заплавні луки все частіше розорюють та осушують, тому збереження такого клаптика майже дикої природи є надзвичайно цінним.

Максим Гаврилюк, директор ННІ природничих та аграрних наук