Напередодні роковин Голодомору 1932–1933 рр. в Україні в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького провели круглий стіл.
Ініціювали захід науковці науково-дослідного інституту селянства та вивчення аграрної історії, ННІ міжнародних відносин, історії та філософії.
Відкриваючи круглий стіл, ректор ЧНУ Олександр Черевко зазначив:
— Ця сторінка нашої історії залишається однією з найбільш трагічних сторінок історії України. Обговорення цієї події сприяє формуванню колективної національної пам’яті, вшануванню пам’яті жертв, а також усвідомленню масштабів трагедії, яка залишила глибокий слід у свідомості українського народу. У сучасних умовах, коли триває інформаційна війна та спроби маніпулювання історичними фактами, актуальним є проведення таких заходів, які наголошують на історичній правді. Проведення таких важливих заходів науково-дослідним інститутом селянства та вивчення аграрної історії допомагає поширювати знання про Голодомор серед громадськості, збереженню історичної пам’яті та протидії повторенню подібних злочинів у майбутньому».
Привітав учасників заходу почесний голова асоціації «Незалежне об’єднання сільськогосподарських підприємств Чорнобаївського району», член Наглядової ради Черкаського національного університету Петро Душейко. Він зазначив, що для нього, як для уродженця села, дослідження теми Голодомору — питання особисте. Як і для багатьох українців, це історія його власної родини.
— Це трагічна сторінка у житті українського народу і, зокрема, українського селянства. Мабуть, у світовій історії небагато подібних прикладів. Це трагедія болюча і мені особисто, бо загинув мій дід і 4 дядьки. Я не маю жодного двоюрідного брата чи сестри, бо так склалось, що із 6 дітей вижив лише мій батько, — зазначив він.
Петро Григорович багато років підтримує науковців, які досліджують історію штучного голоду в Україні. За це йому особисто подякували ректор ЧНУ та історики університету.
Відзначила внесок черкаських науковців у дослідження актуальних нині питань голова Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України Олеся Ващук.
Перший заступник голови Черкаської обласної ради Роман Сущенко сказав:
— Десятиліття знадобилися Європі і світу, аби визнати історичні факти – Голодомор був підступно спланованим Сталіним геноцидом українців.
Сьогодні понад 30 країн у світі визнали Голодомор геноцидом нашого народу. Масове усвідомлення сталінських людожерських планів прийшло не через критичне мислення до історії, як через сучасний розвиток подій у Європі — російську агресію і війну, яка триває 10-й рік поспіль, яка фактично є продовженням геноциду українців.
Сьогодні плани Сталіна намагається реалізувати його кремлівський послідовник. Російська пропаганда вже назвала метою війни повне знищення українців.
Світ прокинувся. Емпатія і захоплення великою російською культурою луснули як мильна бульбашка від наслідків кривавих злочинів росіян в Україні зараз. У 30-і роки українців, наших предків силоміць заганяли у колгоспи, щоб зламати дух свободи, підприємництва, відібрати права власності та підкорити волю. Сьогодні нас і наших дітей знову намагаються втягнути у російські колгоспи великою кров'ю, страхом та брехнею. Непокаране зло вчинятиме новий геноцид.
Своїми думками поділилися директорка Національного музею Голодомору-геноциду Леся Гасиджак, в. о. директора навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії і філософії ЧНУ ім. Б. Хмельницького Андрій Касян, завідувач кафедри археології та спеціальних історичних дисциплін ЧНУ ім. Б. Хмельницького, голова Ради наукового товариства істориків-аграрників Анатолій Морозов.
До участі у круглому столі долучилося понад 30 науковців, які представили провідну академічну установу — Інститут історії України НАН України, 8 закладів вищої освіти, Державну наукову установу «Енциклопедичне видавництво», 3 музеї: Національний музей Голодомору-геноциду, Городоцький краєзнавчий музей, Бобринецький міський краєзнавчий музей імені Миколи Смоленчука Бобринецької міської ради, 3 громадські наукові осередки. Широкою є географія учасників: Вінниця, Донецьк, Київ, Кропивницький, Мелітополь, Полтава, Тернопіль, Харків та Черкаси.
На пленарному засіданні з науковими доповідями виступили головні наукові співробітники Інституту історії України НАН України Станіслав Кульчицький та Василь Марочко, професор Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького Віктор Гудзь, професор ЧНУ ім. Б. Хмельницького Віталій Масненко.
https://cdu.edu.ua/news/konferentsiia-pro-holodomor.html#sigProId0ee0a8d4a4
Директор науково-дослідного інституту селянства та вивчення аграрної історії ЧНУ ім. Б. Хмельницького, професор Сергій Корновенко представив науковій спільноті збірники документів і матеріалів за результатами роботи в бібліотеці Папської Української Колегії св. Йосафата в Римі: Голодомор 1932 – 1933 рр. в Україні на сторінках газети «Америка»; Голодомор 1932 – 1933 рр. в Україні на сторінках гетьманської преси: газети «Січ» і «Наш стяг».
Родзинкою круглого столу стала участь у ньому не лише знаних науковців і фахівців, а і студентів та учнів 9 гімназії м. Черкаси. Адже власне молоді — майбутньому України — були адресовані нові знання, що будуть корисними для формування власної громадянської позиції.
Цьогоріч конференція мала ще й благодійну мету: Сергій Корновенко оголосив про збір коштів на ремонт автівки для потреб підрозділу, де служить випускник ЧНУ 2018 року Дмитро Костюк.
Відеозапис панельної дискусії круглого столу
Джерело: Науково-дослідний інститут селянства та вивчення аграрної історії