Професорка кафедри українського мовознавства і прикладної лінгвістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Валентина Калько з нагоди заснування Інституту україністики у Варшавському університеті (Польща) 12 листопада 2024 року прочитала онлайн-лекцію «Когнітивна парадигма як парасолька сучасної лінгвістики».
Модератором зустрічі була докторка філологічних наук, доцентка Оксана Пухонська.
На заході були присутні студенти-україністи Варшавського університету, здобувачі освітньої програми 035.01 «Філологія (українська мова та література)» першого (бакалаврського) рівня Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, лінгвісти з Польщі, Німеччини, України.
Оксана Пухонська зазначила, що в стінах Варшавського університету українознавство існує з 1953 року. Це найстаріший центр українознавства в Польщі, який продовжує довоєнні традиції, пов’язані з роботою українських науковців у стінах університету, зокрема: професора Івана Огієнка – теолога, мовознавця та історика культури, професора Романа Смаль-Стоцького – мовознавця, дипломата й політика. Нині в Інституті україністики на бакалавраті та в магістратурі навчається понад 150 осіб.
Валентина Калько окреслила основні проблеми сучасної лінгвістики, які об’єднує когнітивна парадигма: теорію метафори, теорію номінації та теорію тексту, акцентувавши на тому, що модерне мовознавство успішно інтегрує гуманітарні теоретичні та прикладні знання, відкриваючи нові обрії й створюючи потужне підґрунтя для дослідження пізнавальної діяльності людини. Змістовний філологічний виклад, презентований у межах гостьової лекції, нікого не залишив байдужим, адже декодована доповідачкою проблематика акцентує на пізнавальних механізмах людської свідомості. Аудиторія із зацікавленням сприймала лекторку, чиї наукові інтереси торкалися проблем теорії метафори, ономасіології, пареміології, лінгвосеміотики, розбудованих на когнітивних векторах сучасного вітчизняного й зарубіжного мовознавства.
https://cdu.edu.ua/news/kohnityvna-parasolka-obiednala-studentiv-ta-naukovtsiv-polshchi-i-ukrainy.html#sigProId59b75f305d
Кафедра українського мовознавства і прикладної лінгвістики