Численна когорта науковців, краєзнавців, учителів історії закладів освіти, керівників музеїв провели плідну роботу в межах Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції «Краєзнавчі читання імені Лаврентія Похилевича» за темою «Київщина: історія рідного краю».

Варто нагадати, що історична Київщина вміщує і територію сучасної Черкащини.Захід відбувся на базі Комунального навчального закладу Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» (м. Біла Церква).

Організатори й учасники конференції поставили за мету презентацію розвідок з історії рідного краю, а також активізацію і поглиблення регіональних досліджень на продовження справи славетного краєзнавця ХIХ століття Лаврентія Похилевича. Предметом висвітлення досліджень учасників конференції стала історія краю в цілому, різних періодів його становлення й розвитку: від часу Київської Русі до сучасних подій на сході України. У представлених матеріалах на основі архівних, історичних і науково-педагогічних джерел висвітлено пам’ятки історії й культури, історико-культурні та етнічно-історичні процеси, особливості становлення та функціонування закладів освіти. Особливу увагу приділено відомим особистостям, у тому числі сучасним героям, захисникам України.

У роботі онлайн-конференції взяли участь 58 осіб. Свої наукові дослідження представили відомі вчені, співробітники наукових установ, викладачі закладів вищої освіти, провідні науковці й дослідники краєзнавчої справи Київщини, Черкащини, Вінниччини, Полтавщини, Львівщини.

Жвавий і непідробний інтерес викликали доповіді черкаських істориків. Зокрема, Віталій Масненко завідувач кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, доктор історичних наук, професор, презентував дослідження на тему «Громадсько-політична та господарська діяльність В’ячеслава Липинського в Уманському повіті». У його виступі було предметно представлено значення діяльності українського історика й активного громадсько-політичного діяча насамперед періоду його проживання в маєтностях с. Русалівки Уманського повіту Київської губернії. Костянтин Івангородський, доцент кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, доктор історичних наук презентував доповідь «Етносоціальна трансформація козацтва Південної Київщини в XVI – першій половині XVII століть». Дослідник розкрив етнічні та соціальні аспекти змін козацтва в XVI – першій половині XVII століть. Доцент кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, кандидат історичних наук Юрій Михайлюк представив доповідь на тему «Чорні клобуки Південної Київщини на службі у руських князів».

Робота конференції виявилася надзвичайно продуктивною, а підняті учасниками проблеми — актуальними, цікавими й перспективними для подальших наукових пошуків. Тож варто щиро подякувати організаторам передовсім знаному досліднику історії освіти, кандидату історичних наук, доценту Володимиру Перерві. За матеріалами конференції передбачено видання збірки матеріалів «Київщина: історія рідного краю».

Кафедра історії України