bgb
 
 
 
 
 

22 січня 1918 року перший український парламент — Українська Центральна Рада — Четвертим універсалом проголосив незалежність Української Народної Республіки. Через рік — 22 січня 1919-го — на Софійській площі урочисто проголосили об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в єдину Українську державу.

— 22 січня є другою за значенням датою після 24 серпня — Дня Незалежності України, — говорить керівник наукового управління Українського інституту національної пам’яті Ярослав Файзулін.

Минулого року Інститут національної пам’яті наголошував на тяглості української державотворчої традиції у ХХ столітті. Цього ж року ми відзначаємо сторіччя початку Української революції 1917-1921 років, яка й привела до першого проголошення незалежності. В обох контекстах 22 січня є одним із ключових серед державних свят.

Історична довідка

Текст IV універсалу датований 22 січня 1918 року. Ухвалили його вночі 24 січня 1918 року на засіданні Малої ради Української Центральної Ради. Документ:

проголошував самостійність Української Народної Республіки;

доручав Раді Народних Міністрів укласти мир із Центральними державами (блок держав, з якими Російська імперія залишалася у стані війни, оскільки Перша світова ще не завершилася);

оповіщав про оборонну війну з більшовицькою Росією;

декларував основи внутрішнього соціально-економічного устрою.

Перед проголошенням універсалу виступив голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський. Голосували за документ поіменно: «за» було 39, «проти» — 4, «утрималось» — 6 осіб.

Соборність

1 листопада 1918 року постала Західноукраїнська Народна Республіка. Її лідери ініціювали переговори про об’єднання Наддніпрянської України з Наддністрянською. У результаті переговорів 1 грудня 1918 року у Фастові УНР і ЗУНР підписали “передвступний” договір про злуку обох республік в одну велику державу. 3 січня 1919 року Українська Національна Рада ЗУНР у Станіславові (нині – Івано-Франківськ) ратифікувала цей договір і прийняла ухвалу про об’єднання двох частин України в одну державу.

22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, говорилося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Наступного дня Акт злуки майже одностайно ратифікував Трудовий конгрес України.

— Серед українців поширене уявлення, що соборність — це одномоментний акт. Насправді це був тривалий процес, — говорить Ярослав Файзулін. — Перші заяви про необхідність об’єднання Галичини і Наддніпрянської України звучали ще в середині XIX століття, коли майже в один час про це заявили Кирило-Мефодіївське братство (1846) і Головна Руська Рада (1848). Новий поштовх реалізації ідеї соборності дали Перша світова війна і розпад імперій, а також початок Української революції. Політики УНР і ЗУНР майже одразу після створення обох республік заявляли про необхідність їх об’єднання. Що й було реалізовано 22 січня 1919-го. Однак, завершити процес формування однієї держави завадила окупація українських земель сусідніми державами та суперечки між політиками обох таборів.

За втратою соборності українських земель послідувала втрата Української державності — наголошує історик.

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тисяч учасників.

У 71 річницю Акту злуки, 22 січня 1990 року, в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій — «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель та вшанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова.

Нагадаємо, цього року 22 січня у Києві відкриють меморіальну дошку Євгену Коновальцю – полковнику Армії Української Народної Республіки. Пам’ятний знак встановлять на будівлі по вулиці Січових Стрільців, 24. Саме Євген Коновалець сформував полк Січових стрільців, а за цією адресою в часи УНР розташовувалися їхні касарні.

Також із 17 січня у Національній бібліотеці імені Вернадського триває тематична фотовиставка «Я єсть народ...».

Дослідники теми, які можуть бути речниками для медіа

Бірчак Володимир, заступник директора Галузевого державного архіву СБУ;

Верстюк Владислав, Інститут історії України НАН України;

В'ятрович Володимир, голова Українського інституту національної пам'яті;

Галушко Кирило, координатор громадського історичного проекту LikБез, Інститут історії України НАН України;

Гирич Ігор, шеф-редактор журналу «Пам’ятки України», Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України;

Майоров Максим, Український інститут національної пам'яті;

Подобєд Павло, Український інститут національної пам'яті;

Файзулін Ярослав, Український інститут національної пам'яті;

Ісаюк Олеся, Національний музей «Тюрма на Лонцького».

Джерело: Український інститут національної пам’яті