У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького студенти разом з викладачами провели андріївські вечорниці. Відтворили обряд кусання калити, співали та ворожили.

Вечорниці провели в «Музеї українського рушника», розповіла «Суспільному» директорка ННІ української філології та соціальних комунікацій Оксана Іванченко.

Цьогоріч святкування припало на вечір із 29 на 30 листопада — за новим церковним календарем. Студенти разом з викладачами кусали калиту, ворожили та співали українських пісень.

— Також традиційні святкування називають Калитою. Тому що випікали калиту — круглий корж, що нагадував місяць, — пояснила професорка кафедри української літератури та компаративістики й директорка «Музею українського рушника» Наталія Ярмоленко.

Відтак студенти підвісили калиту на висоту трохи вище людського зросту, аби провести головний ритуал — відкусити калиту без допомоги рук. Кусали усі присутні по черзі, утім, як це робити показав професор кафедри української літератури та компаративістики Василь Пахаренко:

— Їду-їду калиту кусати! — вигукував професор, осідлавши рогачі.

— А я буду по зубах писати, — зніяковіло відповідав студент, якому довелося грати роль пана Калитинського.

Василь Пахаренко наполягав: «А я вкушу», утім не дострибнув до калача і його «обмастив» пан Калитинський.

Опісля вкусити калиту спробував кожен охочий.

Згодом студенти відтворили ще один обряд андріївських вечорниць — ворожіння. Крапали долю воском, розкладали на картах, дивилися по руці.

Джерело: «Суспільне»