На базі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького 12 лютого 2025 року відбувся науково-практичний семінар «Використання геоінформаційних технологій як шлях адаптації менеджменту установ природно-заповідного фонду до європейських стандартів на прикладі Національного природного парку «Холодний Яр».
Використання геоінформаційних систем все більше поширюється в різних сферах діяльності, адже це відкриває нові можливості аналізу та використання даних. Своє застосування ГІС нині знаходять в установах природно-заповідного фонду.
У роботі семінару брали участь працівники природно-заповідних установ, закладів вищої освіти, громадських організацій, державних установ та студенти. Семінар проходив у змішаному форматі: понад 30 учасників – на базі університету, ще понад 90 приєднались онлайн.
Із вітальними словами до учасників семінару виступали: народна депутатка України Юлія Овчинникова, заступниця голови управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА Олена Рясик, директор ННІ природничих та аграрних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Максим Гаврилюк.
В. о. директора НПП «Холодний Яр» Богдан Легоняк презентував присутнім результати діяльності нацпарку протягом двох років його функціонування. Зокрема, розповів про напрямки наукових досліджень, екологічну освітньо-виховну діяльність та роботу служби державної охорони, реалізацію проєкту «Холодний Яр: шляхом хоробрих»; окремо зупинився на підготовці матеріалів щодо зонування території та розробці ГІС нацпарку. Учасники семінару у своїх виступах відмітили великий обсяг робіт, виконаних колективом нацпарку.
Більш детально про геоінформаційну систему НПП «Холодний Яр» розповідали залучені до цієї роботи фахівці. Так, аналітик Української природоохоронної групи Петро Тєстов та студент ЧНУ Олександр Дядик представили основні розділи цієї системи. Науковий співробітник НПП «Холодний Яр» Сергій Панченко поділився досвідом збору польового матеріалу для ГІС. Аспірант Національного університету «Києво-Могилянська академія» Богдан Кученко представив результати оцінки стану збереженості лісового охоронюваного оселища G1.A1 в межах НПП «Холодний Яр» з використанням ГІС. Начальник НДПВ «Креселецьке» НПП «Холодний Яр» Руслан Заєць розповів про досвід використання ГІС у діяльності нацпарку.
В обговоренні доповідей активну участь взяли працівники природно-заповідних установ – Василь Шевчик (Канівський природний заповідник), Наталія Брусенцова (НПП «Куяльницький»), Сергій Кубраков (НПП «Деснянсько-Старогутський»), фахівці з ГІС ініціативи Julie's Data (Олексій Бойко, Віра Янчук, Олеся Сурова). Усі учасники зійшлись на думці важливості ширшого застосування ГІС-технологій у діяльності природно-заповідних установ та поширення зібраних даних; потребі картування та оцінки стану природних оселищ, у тому числі з використанням ГІС-технологій; було висловлено думку необхідності поширення досвіду НПП «Холодний Яр» та інших парків із ГІС-системами в інших установах та об’єднання зусиль природоохоронців та фахівців із геоінформаційних систем. Було вирішено провести найближчим часом серію семінарів щодо практичного використання ГІС в управлінні природоохоронних територій.
https://cdu.edu.ua/news/u-chnu-obhovoryly-vykorystannia-his-dlia-menedzhmentu-ustanov-pryrodno-zapovidnoho-fondu.html#sigProId29f0cab2e5
ННІ природничих та аграрних наук