У складі делегації від Черкаської області ректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександр Черевко взяв участь у заході з нагоди місячника обізнаності про ментальне здоров’я «Осмислення. Цінності та історії стійкості».

Захід організував Координаційний центр з психічного здоров’я КМУ в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» (за підтримки Бюро ВООЗ в Україні та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у межах проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я»). Участь у ньому взяла перша леді України Олена Зеленська, а також очільники ОВА, громадські та культурні діячі, науковці, психологи.

Дружина Президента зазначила, що українська стійкість уже стала феноменом у світі. Однак про неї треба дбати. За даними МОЗ, нині 77% українців відчувають симптоми стресу та сильної знервованості. Серед емоцій переважають утома (46%) та напруженість (44%).

Усі ці показники свідчать про великий травматичний досвід, що вже впливає на фізичне здоров’я українців. Згідно з даними Національної служби здоров’я України, кількість пацієнтів із діабетом зросла на понад 20%, з інфарктами — на понад 16%, з інсультами — на більш як 10%.

«Стійкість не можна вколоти, як вакцину, або видати всім, як пігулку. Але хороша новина в тому (це кажуть фахівці), що стійкість можна розвинути. Підтримувати, «прокачувати». Її можна тренувати. Якщо, звісно, сама людина цього хоче. Бо стійкість — це ще й про вибір», — сказала Олена Зеленська.

Перша леді нагадала: для підтримки суспільної стійкості в країні діє програма ментального здоров’я «Ти як?». Вона покликана надавати психологічну допомогу та поширювати знання про неї в суспільстві.

Під час першої панелі «Цінності стійкості» пошук коріння української стійкості, його осмислення у різних вимірах минулого та сьогодення обговорювали відомі дослідники та діячі Андрій Зелінський, Наталія Кривда, Євген Глібовицький.

Також у межах заходу Олена Зеленська була модераторкою панелі «Історії стійкості», присвяченої особистій стійкості українців. Її героями стали психологиня ГУ ДСНС у Запорізькій області Альона Ахкозова, фельдшерка з медицини невідкладних станів із Дніпропетровщини Наталія Ванюхіна, вчителька, яка проводить дистанційні уроки з підвалу будинку на Сумщині, Олена Влезько, та директорка Рубіжанського центру краєзнавства Олена Хмельницька.

— Про формування і підтримку переможного духу та багато іншого говорили сьогодні на спеціальному заході «Осмислення. Цінності та історії стійкості».

Черкащину представляли перший заступник голови Черкаської ОВА Наталія Кравченко, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я Вікторія Шепіль.

Черкаський національний університет теж був запрошений до участі разом з іншими університетами України. Моя зацікавленість полягала ще й у тому, що нині створюємо в ЧНУ Центр ментального здоров’я.

Зворушливими історіями про феномен української витривалості поділилася перша леді Олена Зеленська, яка особисто опікується Всеукраїнською програмою ментального здоров’я.

Такі заходи надихають. Ми повинні вийти з війни не зламаними, а тренованими, — розповів  Олександр Черевко.

Пресслужба Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

за матеріалами офіційного інтернет-представництва Президента України