Навчальний процес у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького розпочався у змішаному форматі та для різних курсів у різні дати. Змінилися терміни його старту та умови навчання. Проте ЧНУ готовий приймати у своїх стінах студентів та надавати їм якісну освіту, подбавши про доступність і безпеку.

Про це говорила з ректором Черкаського національного університету Олександром Черевком кореспондентка «Про все».

— Олександре Володимировичу, чи вдалося Вам зберегти викладацький склад? Чи, можливо, дехто з педагогів вирушив за кордон і вже не повернеться?

—У нашому навчальному закладі склалося так, як, мабуть, в усіх наших колег. Хтось працює, хтось поїхав… Останніх, якщо вони обіймали адміністративні посади, в законний спосіб ми звільнили. Не можна ж керувати університетом, зокрема, його ключовими підрозділами, онлайн, на відстані. Що стосується викладачів, то дехто поки що знаходиться поза межами Черкас. Хтось проходить стажування чи реалізує грантові програми, а хтось перечікує складні часи. Останнім, зважаючи на те, що ми живемо у відносно безпечному центрі Україні, я рекомендую повертатися. Звісно, нині допустимою нормою є онлайн навчання. Але з огляду на те, що студенти повертаються, і що завершується вступна кампанія з набору першокурсників, я б хотів, щоб сталий науково-педагогічний колектив максимально зібрався разом.

— У ЧНУ, не маю сумнівів, тепер навчаються студенти, які виїхали з гарячого Сходу…

Нині в центральній Україні багато переміщених осіб. І ми не виняток. До нас вступили студенти, які просто дивом змогли евакуюватися з небезпечних територій. Ми маємо першокурсників із Харкова, Сум, Бахмута, Лисичанська.  У нас ще в перші дні війни знайшли прихисток студенти одного з харківських університетів, науковці з Донеччини. Крім того, ми постійно підтримуємо зв`язок зі школою в Лисичанську, над якою ще у 2014 році взяли шефство. Дехто з педагогів звідти виїхали саме до Черкас. Тож зараз намагаємося допомагати, чим можемо. Якщо говорити за сам освітній процес, який стартував 15 серпня для другого – четвертого курсів бакалаврів та для другого курсу магістрів, то відповідно до прийнятих рішень військової адміністрації, ми розпочали з дотриманням усіх вимог. Спеціальна комісія проінспектувала наші сховища. Ми відпрацювали на практиці алгоритм дій під час повітряної тривоги і в навчальних корпусах, і в гуртожитках.

Навчальний процес проходить у нас у змішаному форматі. Ми очікували, що десь 30% студентів навчатимуться офлайн. Але бажання навчатися в аудиторіях виявили вже 50 % наших студентів. З 15 вересня на навчання вийде перший курс, з 1 жовтня - розпочнуть навчання магістри. Робимо все, щоб забезпечити якісний і водночас максимально безпечний освітній процес.

 Під час війни та в силу реальної небезпеки, яку вона несе, зрозуміло, батьки в рази сильніше переживають за безпеку своїх дітей, аніж у мирний час. Хоча, звісно, й тоді відпускали своїх дітей з рідного гнізда не без хвилювань. Як вдається понизити градус напруги в такій ситуації?

— Все це більш ніж зрозуміло. Ми постійно проводимо бесіди, під час яких роз`яснюємо особливості освітнього процесу, показуємо батькам умови, в яких навчаються та живуть наші студенти. Ми нікого не примушуємо навчатись офлайн. Це має бути спільне зважене рішення і студента, і батьків.

Навчатись можна й онлайн. Нині так і виходить – десь 50 на 50. Звісно, потрібно бути реалістами та зважати на випробування воєнного часу. Часто думки батьків та дітей розходяться. Адже молоді люди хочуть вийти з-під батьківської опіки та відчути повноцінне студентське життя. Тому допомагаємо знайти компроміс.

— Чи можна говорити про те, що ЧНУ в умовах воєнного стану може гарантувати високу якість освітніх послуг?

— Ми працюємо так, як і працювали – за ретельно складеними навчальними планами та програмами. Ми маємо висококласний професорсько-викладацький колектив. Про нашу роботу свідчать  рейтингові показники, які роблять і оприлюднюють незалежні освітні ресурси. На сьогодні Черкаський національний університет динамічно розвивається. Якщо, наприклад, ще шість років тому освітній заклад знаходився на 128-у місці у рейтингу ЗВО «ТОП-200 Україна», то нині університет посідає в ньому 30-те місце. Це гарний результат. І я вдячний своєму колективу за те, що пройшли разом складні етапи та стали провідним закладом вищої освіти Черкащини й країни.

— Які спеціальності є найбільш запитуваними серед абітурієнтів цього року ?

— У принципі, все традиційно. На перший план виходять такі спеціальності, які мають бути затребуваними саме в нашому регіоні. Це і педагогічна освіта, і IT-технології, і правознавство. Цього року популярною є агрономія. Міжнародні відносини стабільно мають попит, як і спеціальності ННІ фізичної культури, спорту та здоров`я. Психологічний факультет має попит серед абітурієнтів. Запит є також на військові та медичну спеціальності. Ми маємо сподівання, що набір цьогоріч буде успішним. А це є запорукою збереження робочих місць для професорсько-викладацького складу. Будемо гуртом рухатися далі в освітньому полі.

— Чи змінилася вартість навчання за контрактом?

— Так, вона змінилася, але не набагато. Бо ми намагаємося завчасно приймати рішення щодо цін на навчання. Зокрема, у порівнянні з іншим періодом минулого року ціна за освітні послуги піднялася лише на 10%. Ми диференційовано підходимо до різних спеціальностей. Проте враховуємо інфляційні процеси. Якщо, скажімо, інфляція становить 19%, то зрозуміло, що й ціни змінилися в порівнянні з минулим роком. Ми йдемо назустріч нашим абітурієнтам та студентам. Хоча і викладачам у такій ситуації доводиться працювати на ентузіазмі. Проте, я переконаний, ми маємо гуртуватися, разом переживати непростий воєнний період і вірити в Перемогу.

— Дякую Вам за нашу розмову. Переможемо! Слава Україні!

— Бажаю усім Перемоги над російським ворогом. Щиро в це вірю! Кожен має наближати цей час на своєму місці!

Спілкувалася Тетяна Балякіна

Джерело: «Про все»