Читати — це модно! Буккросинг-клуб «Freebook» Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького допоможе Вам робити це легко та зі смаком.
«Freebook» — це один із перших осередків буккросингу у Черкасах, який має інтерактивні полички з найцікавішими книгами сезону в університеті та в різних організаціях міста.
«Буккросинг — це не тільки обмін артефактами. Книжки мають внутрішню енергетику, і ти автоматично встановлюєш таємничу комунікацію з її наступним користувачем» Юрій Макаров
Буккросинг — це всесвітнє, інтелектуальне явище, процес «звільнення» книг, як кажуть самі буккросери. За правилами, треба зареєструвати книгу на сайті книгоманів, де їй нададуть серійний номер із спеціальними наліпками. А потім «забути» книгу десь у громадську місці: в кафе, парку, транспорті, щоб інші змогли її знайти і прочитати. У 2001 році американець Рон Горнбекер залишив перші 20 книг з пояснювальними написами в холі готелю. А через півроку на його сайті було 300 активних користувачів, які «відпускали» книги. Буккросинг по-черкаськи відрізняється від класичного варіанту – ми створюємо захищені інтерактивні полички, куди можна відпускати книги.
13 вересня 2010 року почав свій відлік черкаський студентський буккросинг. Цього дня було презентовано неформальний буккросинг-клуб «Freebook», створений за ініціативи викладача кафедри видавничої справи, редагування і теорії інформації Людмили Солодкої та студентки Юлії Кнюпи.
Ідею популяризувати культуру читання серед черкасців підтримали різні міські заклади та організації. Найперша поличка, з якої почався відлік клубу, обладнана в НК № 1 університету в 321 аудиторії. Інтерактивні полички діє у кабінеті відділу інформації та зв’язків з громадськістю (НК 1, 229 к.), приміщенні Студентської ради, Науковій бібліотеці імені М. Максимовича. Партнерами клубу стали гурток «Юні кореспонденти» ЦДЮТ, редакція газети «Нова Доба», кафе «Fika», бутик «Lady Rо», тривалий час цю ідею підтримував «Черкасиводоканал», ЦР «Дитяча Академія ім. Ейнштейна», Золотоніська школа-інтернат, творча майстерня «Artbook», Літхаб «Рефлексія» кафедри української літератури та компаративістики.
Наразі на поличках клубу в книгооберті перебувають більше 500 книг. Серед них – твори Оксани Забужко, Любка Дереша, Кузьми Скрябіна, Юрія Андруховича, Світлани Пиркало, Ірен Роздобудько, Марії та Сергія Дяченків, Євгенії Кононенко, Андрія Кокотюхи, Сергія Жадана та багатьох інших відомих авторів й української, і світової літератури.
Активісти клубу двічі взяли участь у Всеукраїнському буккросингу «Мандри книги — 2011» та «Книга в мандрах — 2016», мета якого популяризувати читання серед молоді.
Клуб має свій канал на YouTube, де започаткувано щомісячні випуски відеоблогу. Будь-хто з учасників клубу може стати героєм випуску та поділитися враженнями про прочитану книгу, а також порекомендувати її іншим.
Девіз клубу: живи яскраво, читай цікаве. Тому клубівці постійно беруть участь в різних яскравих молодіжних заходів в університеті та місті (квести, флешмоби, літературні читання, зустрічі з модними українськими письменниками, круглі столи та експертні обговорення за участю громадськості міста), а також організовують заходи з промоції читання як в університеті, так і для містян.
Справжнє сімейне свято влаштувала команда Буккросинг-клубу «Freebook» Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького напередодні Дня Святого Миколая. Студенти-видавці на книжковій вечірці «Новорічні дива з Freebook» разом із містянами перевіряли, як вони знають сучасну українську літературу, насолоджувалися лірикою черкаських поетів, обмінювалися книгами, «сушили» світлини та робили нові у чарівній фотозоні, а також збирали кошти на благодійність.
Ініціативна група проекту започаткувала кілька заходів, які стали традиційними. День «Freebook» внесено до переліку загальноуніверситетських щорічних заходів і тепер щорічно відзначається 8 грудня із залученням студентів, викладачів та громадян міста. До Дня студента буккросери кілька років поспіль організовували «Фотосушку». А під час «Мистецьких зустрічей з «Freebook» можна поспілкуватися з цікавими авторами.
Благодійну книжкову вечірку «BookTalk» провели студенти-видавці з буккросинг-клубу «Freebook» Черкаського національного напередодні професійного свята, Дня працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження, який відзначається щорічно в останню суботу травня.
Буккросери запросили шанувальників фентезі в затишній кав‘ярні «The ROOM» обговорити книгу Сари Дж. Маас «Двір шипів і троянд» та зробити добру справу — зібрати донати для ЗСУ. Спільними зусиллями вдалося зібрати понад 3 тис. грн. Кошти перерахували на благодійний рахунок ЧНУ, вони підуть на придбання військовим, випускникам і студентам університету, необхідних на фронті приладів та амуніції.
https://cdu.edu.ua/informatsiya/studentam/studentske-zhyttia/bukkrosynh-klub.html#sigProIdcf76ab5600
А на різдвяній вечірці буккросери ЧНУ влаштували книжковий брейн-ринг та зібрали кошти для ЗСУ.
На початку 2024 року наша команда спільно з фахівцями міської бібліотеки імені Лесі Українки організували дискусію, чи читають українці книги під час війни.
Студенти-видавці буккросинг-клубу «Freebook» до Всесвітнього дня книги та авторського права, який відзначають 23 квітня, ініціювали книжковий челендж «Покажи книгу, яку зараз читаєш».
Акцію провели в соціальній мережі Instagram. Понад 60 учасників цієї активності за добу поділилися світлинами книг, які читають у 2024 році, на своїх сторінках в соцмережах за допомогою інструменту «Ваша черга».
— Приємно відмітити, що до цієї акції долучилися не тільки читачі в Україні, а й з Канади, Італії, Данії, Великобританії, — зауважила, очільниця буккросинг-клубу «Freebook», старша викладачка кафедри журналістики, реклами та PR-технологій Людмила Солодка, — з-поміж книголюбів, які відгукнулися на наш челендж, багато випускників ЧНУ. Зокрема, і видавців: Юлія Кнюпа, до речі, разом з нею ми створювали наш клуб, Аліка Жаркова, Ярослав Яковенко, Юлія Капуш.
Всю інформацію про клуб, умови реєстрації, новини про події та акції з життя клубу можна знайти на блозі (http://freebook-ck.blogspot.com/) та в групі у соціальній мережі Facebook чи шукати профіль freebookche в Instagram. Там же зазначено інформацію про партнерів та створено альбоми зі світлинами книг з інтерактивних поличок, які постійно оновлюються.
Приєднатися до нас Ви може у соціальних мережах:
Наш блог: freebook-ck.blogspot.com
https://cdu.edu.ua/informatsiya/studentam/studentske-zhyttia/bukkrosynh-klub.html#sigProId6b224985b9