Щорічно з 25 листопада до 10 грудня тисячі громадян і сотні державних та громадських організацій з більш ніж 100 країн світу об’єднують свої зусилля заради єдиної мети: збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства, створити соціальний простір, вільний від насильства. Саме таку мету має акція «16 днів проти насильства».

Україна приєдналася до акції «16 днів проти насильства» 2001 року. Через рік заходи та ініціативи акції, проголошеної другим Всеукраїнським конгресом жінок, пройшли вже у 20 регіонах України, об’єднали 75 всеукраїнських громадських організацій та широке коло представників державних структур.

25 листопада за ініціативи ООН (з 1999 року) відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Її ініціювали на Першому всесвітньому інституті жіночого лідерства у 1991 році. Власне тоді і визначився зв’язок між насильством стосовно жінок та правами людей. Дати акції символічно наголошують на цьому зв’язку:

Дата 25 листопада була вибрана в пам’ять про сестер Мірабаль – політичних активісток, забитих до смерті палицями таємною поліцією за наказом диктатора Домініканської Республіки Рафаеля Трухільо в 1960 році.

Цього дня ООН пропонує надіти одяг або аксесуари помаранчевого кольору аби висловити свою солідарність із рухом в ім’я майбутнього, що вільне від насильства стосовно жінок і дівчат. Разом із тим, у багатьох містах світу пройдуть відповідні заходи, а знамениті будівлі будуть підсвічені помаранчевим кольором.

В Україні акція розпочинається 25 листопада – в Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок.

Основними завданнями акції є:

• привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків;
  • активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій щодо викорінення домашнього насильства;
  • проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України у питаннях запобігання насильству в сім’ї, жорсткого поводження з дітьми, формування свідомості всіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства;
  • формування свідомості всіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.

Дати початку та завершення кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

16-денний період кампанії охоплює наступні важливі дати:

• 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
  • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
  • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
  • 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Черкащина щороку активно долучається до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».

• 25 листопада, о 13:00, на площі перед департаментом соціальної політики (бульв. Шевченка, 307) – акція «Червоне взуття»;
  • 25 листопада, з 11:00 до 16:00, – акція зі створення унікального маніфесту проти домашнього насильства. На площі біля Центру дитячої та юнацької творчості буде встановлено помаранчевий банер, на якому мешканці міста зможуть написати свої меседжі проти домашнього насильства, побажання постраждалим і заклики щодо викорінення проблеми;
  • 25 грудня – 10 грудня флешмоб «Черкаси – місто, вільне від насильства»;
  • 4 грудня, 11:00 – Кінопалац «Україна», захід для жінок «Не сама винна».

Якщо ви стали жертвою домашнього насильства або насильства за ознакою статі ви маєте право звернутися за допомогою.

Телефони:

Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської обласної адміністрації: (0472) 63 85 59

«100%  Життя Черкаси»: 0930814310

ГУ НП в Черкаській області: 102

В Україні діє національна «гаряча лінія» із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації за номерами телефонів 0 800 500 335 (безоплатно зі стаціонарних) або 116 123 (безоплатно з мобільних).

Центр гендерних досліджень та комунікацій ЧНУ ім. Б. Хмельницького