Налаштування доступності

bgb
 
 
 
 

Після Другої світової війни Європа лежала в руїнах. Для економічного відновлення варто було забути про історичну ворожнечу, зокрема між Францією та Німеччиною, та почати спільними зусиллями будувати єдине майбутнє.

Одним із тих, хто запропонував втілити спільний європейський проєкт на практиці, був міністр закордонних справ Франції Робер Шуман. Політик народився на прикордонні між Люксембургом, Францією та Німеччиною. Тому Роберт Шуман, як ніхто інший, знав, як це народитися в Люксембурзі, здобути освіту в Німеччині, а зробити політичну кар’єру у Франції.

Свято Дня Європи є одним із символів Євросоюзу — прапор, валюта євро, гімн та лозунг. Нагадаємо, що гімном ЄС є «Ода радості» Людвіга ван Бетховена, а лозунгом вислів латиною «In varietate concordia» (Об’єднані в різноманітті).

Кожна країна має свої традиції святкування Дня Європи. У Німеччині влаштовують європейський тиждень, у Люксембурзі 9 травня вихідний, у Польщі проводять Парад Шумана.
Зазвичай євроінституції в Люксембурзі, Брюсселі та Страсбурзі проводять офіційні заходи з вшанування пам’яті Робера Шумана та інших політиків, що об’єднали Європу після Другої світової. Варто згадати й Жана Моне, який був президентом Європейської спільноти вугілля і сталі у 1952–1955 роках. Нині його ім’ям названі навчальні та наукові проєкти, які теж сприяють інтеграції України в Євросоюзі.

Німецький канцлер Конрад Аденауер був серед тих, хто теж сприяв успішності європейського проєкту. Франко-німецький тандем став запорукою подальшої євроінтеграції. Хоча в самій Франції День Європи не є вихідним.

Рішення стосовно відзначення Дня Європи ухвалено в 1985 році на саміті Європейського Союзу в Мілані. Відтоді це свято у Європі відзначається кожного року 9 травня.
В Україні День Європи почали святкувати ще у 2003 році. Зважаючи на події Євромайдану та підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС у 2014 році, це свято набуло не просто символічного значення. У червні 2022 року Україна отримали кандидатський статус ЄС. Нині ключовим питанням є початок переговорів про вступ України до Євросоюзу. Українці вже довели власною боротьбою проти російських окупантів свою європейську ідентичність.

Указом Президента України «Про День Європи» від 08.05.2023 № 266/2023 в Україні встановлено День Європи, який відзначається щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу.

«Усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань, постановляю установити в Україні День Європи, який відзначати щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу», — йдеться в документі.

Відзначення Дня Європи в Україні — важливий крок у зміцненні самоідентифікації України як європейської держави, причетної до традицій і цінностей Європи. Дедалі більше ми інтегруємось в європейський простір, адаптуємо національне законодавство до відповідного європейського, впроваджуємо норми та стандарти ЄС. День Європи набуває особливого значення, адже для українців він є, зокрема, символом боротьби за свободу та європейське майбутнє, де в основі політик — добробут та права кожного громадянина. У цей день ми шануємо наші спільні цінності, історію та, що найголовніше — наше спільне майбутнє.

Відділ міжнародних зв'язків