На базі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького 7 травня 2025 року кафедрою дошкільної та спеціальної освіти була організована та проведена міжнародна науково-практична конференція «Сучасне дошкілля у контексті інтеграції до європейського освітнього простору».
До заходу долучилися науковці, педагоги, представники закладів освіти та громадських організацій з України, Польщі, США, Грузії, Ізраїлю, Болгарії, Туреччини. Конференція стала платформою для обговорення сучасних викликів і перспектив розвитку дошкільної освіти в контексті міжнародної співпраці та євроінтеграції.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся Тимофій Десятов, директор ННІ педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва, доктор педагогічних наук, професор, який наголосив на важливості міжнародного діалогу та обміну досвідом для підвищення якості освітніх послуг у сфері дошкілля. Учасників конференції привітав Олег Топузов, віцепрезидент Національної академії педагогічних наук України, дійсний член НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, директор Інституту педагогіки НАПН України. У своєму виступі він підкреслив важливість партнерства між науковою та освітянською спільнотою щодо підвищення якості дошкільної освіти в умовах європейського вибору України.
У конференції учасники мали змогу ознайомитися з актуальними науковими напрацюваннями, інноваційними практиками та міжнародним досвідом. З ґрунтовними доповідями виступили:
▪️Ольга Рейпольська, докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка лабораторії дошкільної освіти і виховання, керівник Центру раннього розвитку дитини і дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України – «Стратегія управління ЗДО у кризових ситуаціях: виклики та перспективи».
▪️Катерина Крутій, докторка педагогічних наук, професорка, професорка кафедри дошкільної освіти Маріупольського державного університету – «Досвід догляду за немовлятами в українській та європейській педагогіці дитинства: спільне та відмінне».
▪️Renata Socha, doktor nauk społecznych, Profesor Oświaty, Pełnomocnik Rektora Uczelnia Jana Wyżykowskiego ds. Nauki, koordynator kierunku psychologia, psycholog, pedagog, terapeuta, Uczelnia Jana Wyżykowskiego (UJW) (Polkowicach, Poland) – «Нейрорізноманітність та міф про нормальність у дитячому садку».
▪️Ольга Нікончук-Даррас, засновниця сімейного центру Jo. Ha. Ku. Family Center (Tbilisi, Georgia) – «Екосистема освітніх закладів та сучасних проєктів для дошкільнят у Бельгії та Франції».
▪️Дафна Шарон Максимов, психотерапевт КПТ, міжнародний експерт по роботі з травмою і ПТСР у дітей і підлітків, автор методу Хібукі-терапія, лауреат призу Світу 2025 за активну допомогу України (Israel) — «Хібукі-терапія – універсальний метод терапії травми і ПТСР, страхів і тривог у дітей».
▪️Ганна Чорна, старша викладачка кафедри дошкільної та початкової освіти, завідувачка лабораторії дошкільної та початкової освіт Факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету – «Діяльнісний підхід у підготовці майбутніх вихователів ЗДО».
▪️Галина Шкляєва, кандидатка педагогічних наук, доцентка, доцентка кафедри педагогіки, психології та дошкільної освіти Комунального закладу вищої освіти «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія» Полтавської обласної ради – «Педагогічний діалог як форма міжособистісної взаємодії».
▪️Magdalena Skorobogata, doctor, assistant professor, Jan Wyżykowski University in Polkowice (Poland) – «Практичні рекомендації з дитячої та батьківської психотерапії в контексті підтримки розвитку життєстійкості».
▪️Олена Бровата, завідувачка відділення дошкільної та середньої освіти, старша викладачка кафедри педагогіки, психології та дошкільної освіти Комунального закладу вищої освіти «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія» Полтавської обласної ради – «Формування рухової та здоров’язбережувальної компетентності у дошкільнят через фітнес та болдеринг».
▪️Юлія Коробко, дефектологиня, логопед, міотерапевт, старша викладачка кафедри педагогіки, психології та дошкільної освіти Комунального закладу вищої освіти «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія» Полтавської обласної ради – «Сенсорна інтеграція як метод корекційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами».
Активну участь у міжнародній конференції взяли представники Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, що опікуються розвитком дошкільної освіти в місті Черкаси. Зокрема, були присутні: Оксана Зубенко, заступник начальника управління освіти – начальник відділу дошкільної та позашкільної освіти; Світлана Бєлова та Ірина Линник, головні спеціалісти відділу. Їхня участь у конференції підкреслила важливість міжвідомчої взаємодії та підтримки інновацій у дошкільній освіті на рівні міста.
Серед учасників конференції також була Валерія Шинкарьова, власниця приватного дитячого садочку «SOVA kid’s space» у місті Черкаси, депутат Черкаської міської ради, радник міського голови з питань освіти та гуманітарної політики. Її участь засвідчила важливість синергії приватного та публічного секторів у розбудові якісної та сучасної дошкільної освіти. Валерія Сергіївна наголосила на необхідності впровадження методу Хібукі-терапії як ефективного інструменту підтримки дітей у подоланні психологічних труднощів.
Участь у конференції також взяли представники закладів дошкільної освіти м. Черкаси, які активно впроваджують сучасні підходи до навчання і виховання дітей дошкільного віку. Серед учасників: Тетяна Прасол, завідувач дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №50 «Світлофорчик» Черкаської міської ради; Любов Тябут, завідувач дошкільного навчального закладу (ясла-садок) комбінованого типу №41 «Дударик» Черкаської міської ради; Анна Гончаренко, завідувач дошкільного навчального закладу (ясла-садок) комбінованого типу №5 «Червона гвоздика» Черкаської міської ради; Наталія Литовченко, завідувач дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №22 «Жайворонок» Черкаської міської ради; Світлана Глущенко, завідувач дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №38 «Золотий ключик» Черкаської міської ради.
У межах міжнародної науково-практичної конференції «Сучасне дошкілля у контексті інтеграції до європейського освітнього простору» відбулися майстер-класи у форматі міні EdCamp, які стали інтерактивною платформою для обміну досвідом та ідеями між студентами, професіоналами-практиками й стейкхолдерами у галузі освіти. Такий формат заходу сприяв активній участі молоді в обговоренні інноваційних підходів до навчання й розвитку дітей дошкільного віку, а також продемонстрував тісну співпрацю між науковою спільнотою та освітянами-практиками.
Спікерами майстер-класів виступили вихователі дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №22 «Жайворонок» Черкаської міської ради Людмила Гаврилова, вихователь ІІ категорії (тему «Ізотерапія - терапія образотворчим мистецтвом»), Наталія Степаненко, вихователька вищої категорії (тема «Пошуково-дослідницька діяльність «Повітря навколо нас»).
— Проведення конференції підтверджує відкритість української освітньої спільноти до співпраці, інновацій і впровадження європейських практик у національний освітній простір. Спільними зусиллями ми формуємо нову якість дошкільної освіти, засновану на цінностях партнерства, відкритості, інноваційності та дитиноцентризмі. Дякуємо всім спікерам, учасникам та партнерам за плідну роботу й натхнення, а також науково-педагогічним працівникам та студентам кафедри дошкільної та спеціальної освіти за високий рівень організації заходу, професіоналізм і залученість до реалізації важливої події для всіх працівників у сфері дошкільної освіти, — зазначила докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри дошкільної та спеціальної освіти Інною Ніколаєску.
http://cdu.edu.ua/news/u-chnu-naukovtsi-obhovoryly-problemy-suchasnoho-doshkillia-kriz-pryzmu-ievropeiskoho-osvitnoho-prostoru.html#sigProIdff7ed4a825
Кафедра дошкільної та спеціальної освіти