«Дороге яєчко к Великодню» — кажуть у народі. Кожна добра справа у трагічні для України передвеликодні дні наповнює оптимізмом і благодаттю.
Цьогоріч у «Музеї українського рушника» студенти й викладачі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького вчергове мали змогу долучитися до таїнства розпису писанок на майстер-класі «Великодня писанка».
Писанка — традиційний оберіг, символ вічності життя. У роки війни українці охоче повертаються до джерел національної культури, інтенсивно відроджують давно забуте ремесло, витоки якого сягають міфологічних часів. Наші предки вірили, що власноруч створена писанка захищає родину, хату, обійстя. Ритуально-магічні писанки господині виготовляли на сирому заплідненому яйці. Писанки в якості оберегів клали на вікна, під дах, закопували на обійсті, по чотирьох краях свого поля, писанками обмінювалися, як найціннішими подарунками. Ймовірно, звідси походить і приказка «носиться, як із писанкою».
З приходом християнства писанка, що слугувала символом відродження життя, за законами двовір'я набула нового значення, пов'язаного з воскресінням Ісуса Христа. Орнаментальна палітра писанок доповнилася християнською символікою. Писанки святили у храмах, клали біля образів, намистом із видутих писанок обвішували ікони. На писанках ХІХ- початку ХХ ст. можна спостерегти традиційні дохристиянські й християнські орнаменти, що мають регіональні особливості та наповнені глибоким змістом.
Цьогоріч на писанках учасниці майстер-класу зобразили не лише традиційні геометричні, орнітоморфні, антропоморфні й зооморфні орнаменти, що становлять основу нашого національно-культурного коду, а й сучасну символіку, зокрема геральдичні орнаменти — абревіатури ЧНУ, УФСК. Неабияка креативність студенток відобразилася і в кольористиці розпису: на власноруч виготовлених писанках гармонійно поєднані жовті кольори сонця, хліба, урожаю, добробуту; червоні — як символ сили, енергії, кохання, радості; синій колір неба й води, здоров'я і спокою, миру й надії на Перемогу; зелені кольори природи й вічності життя, а також чорний колір родючої землі, пам'яті про предків та полеглих на війні. Із розфарбованих писанок учасниці майстер-класу створили прекрасну інсталяцію «Колиска життя» до свята Великодня, яку охочі можуть побачити в «Музеї українського рушника».
Майстер-класи з писанкарства традиційно відбуваються у цьому музеї з часів Незалежності України. Виготовлення писанок — це не лише наш спосіб виразити етнічну приналежність і любов до традицій предків, а й своєрідна емоційна підтримка учасників освітнього процесу в умовах війни, спрямована на допомогу в знятті посттравматичного стресу засобами арттерапії.
Дякуємо Збройним Силам України за можливість жити й творити на рідній землі! Віримо, що після омріяної нами Перемоги Україна стане сонцесяйною і величною, наче писанка!
http://cdu.edu.ua/news/u-muzei-ukrainskoho-rushnyka-proishov-maister-klas-iz-pysankarstva.html#sigProIde45b783fed
Наталія Ярмоленко, директорка «Музею українського рушника»