Завершився NASA Space Apps Challenge Dnipro – локальний етап найбільшого космічного хакатону. 7-8 жовтня космічні ентузіасти з усієї України в режимі онлайн розв'язували завдання від NASA, у якому взяли участь студенти ННІ інформаційних та освітніх технологій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

Вже всьоме організатором локального дніпровського етапу виступила громадська організація «Асоціація Ноосфера», заснована меценатом Максом Поляковим. Протягом 48 годин студенти, науковці, програмісти, інженери і навіть школярі, об’єднавшись в команди, вирішували практичні завдання та готувалися презентувати їх перед журі. Цього року дніпровський етап хакатону зібрав 245 учасників з різних міст України, а також Греції, Литви та Норвегії. У роботі їм допомагали досвідчені ментори.

За результатами хакатону команди презентували 37 проєктів. З поміж усіх команд в трійку переможців потрапила команда студентів напряму підготовки 174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка в складі»: Андрій Бабенко, Артем Калько, Роман Сємашко, Роман Войденко, Олександр Барсуков, Андрій Мусенко, Тимофій Кузнєцов, Владислав Петренко. Команда, під назвою «Titans 2.0» презентувала проєкт настільної гри «Last Chance» про виживання на Титані, одному із супутників Сатурна. Головна мета — вижити в умовах обмежених ресурсів і досягти успішної колонізації планети.

Команда творців поставила за мету гейміфікувати вивчення та відтворення унікальної атмосфери життя на Титані. Гра надає користувачам можливість відчути важкі умови та обмежені ресурси, які випробовують просторових підкорювачів. Команда Titans2.0 висунула на передній план важливість космічних подорожей і колонізації для розвитку нових технологій та здобуття знань про наш Всесвіт. «Last Chance» нагадує гравцям, що колонізація космосу — важлива мета, над якою працює людство, і спонукає до дослідження космічних місій. Ментором з командою працював завідувач кафедри автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій, Віталій Дідук.

— Я вдячний студентам за їх бажання долати нові горизонти, творчо підходити до розвитку інженерних задач. Короткі терміни підготовки та відповідальність в конкурсі такого рівня тримали нас всіх в напруженні ці дні. Гордий за команду, що доклала всіх зусиль до перемоги та гідно представила власну розробку, — прокоментував подію Віталій Дідук.

За результатами відбору, команда студентів Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, буде представляти Україну в другому, міжнародному етапі хакатону від NASA в боротьбі за абсолютну першість.
Серед усіх команд також обрано ще двох фіналістів:

Einstein's sect (Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського) — нейронна мережа, яка може прогнозувати планетарний індекс (PI) на основі нових даних про сонячний вітер у реальному часі.
ISCIPKPI (Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського) — цифровий 3D-глобус Місяця, який відображає сейсмічні дані.

До хакатону долучилася міжнародна команда, до якої увійшли українці та спеціалісти з Греції і Естонії, а саме представники Національної обсерваторії Афін, Університету Тарту і Університету Арістотеля в Салониках. Вони прийшли не з метою перемогти, а презентувати власний проєкт і отримати фідбек та експертизу від журі. Проєкт був присвячений захисту української культурної спадщини за допомогою космічних даних і супутникових спостережень.

Проєкти оцінювало журі, до якого увійшли:

Олексій Кулик — кандидат технічних наук, керівник Space Labs Noosphere Engineering School, доцент кафедри ракетно-космічних та інноваційних технологій фізико-технічного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Генеральний директор Національного центру аерокосмічної освіти молоді імені О.М. Макарова.

Сергій Веретюк — керівник Noosphere Engineering School, кандидат технічних наук.

Євген Яковлев — CВO компанії Dragonfly Aerospace.

Віра Петрик — директорка з маркетингу EOS Data Analytics, глобального постачальника аналітики супутникових зображень на основі штучного інтелекту.

— В цьому році захід пройшов дуже динамічно. Приємно вразила кількість та якість запропонованих проєктів. Також хочу зазначити оригінальність та нестандартність завдань від NASA - значна кількість напрямів мала не тільки інженерне та наукове забарвлення, а й в тому числі була спрямована на формуванні більш адекватного та глибокого розуміння ролі та місця людини у Всесвіті. Хочу подякувати як організаторам, так і командам. Командам передусім — за спроби вийти за межі стереотипів та рамкового мислення, — зауважив член журі Сергій Веретюк.

Хоча захід відбувався в онлайн форматі, але студенти й ментори з лабораторій Noosphere Engineering School зібралися на своїх локаціях аби разом попрацювати над проєктами.

Зазначимо, що загалом у всьому світі до хакатону долучилося понад 50 тисяч космічних ентузіастів. В Україні він став одним із заходів в рамках Тижня космосу, організованого ГО «Асоціація Ноосфера». Окрім хакатону, відбувалися й інші події. Зокрема, лекція Конора Ніксона – вченого-планетолога, завідувача Лабораторії планетних систем Центру космічних польотів Годдарда NASA, яка зібрала у дніпровському Planetarium Noosphere 70 слухачів, а ще 200 приєдналися онлайн.

Довідково:

«Асоціація Ноосфера» — це громадська організація, що популяризує науку та сучасні технології серед молоді та створює сприятливі умови для розвитку інноваційного бізнес-середовища в Україні. Щорічно Noosphere реалізує понад 40 ініціатив. Наші ініціативи об’єднують науковців, інноваторів, підприємців, експертів, ентузіастів різних галузей у пасіонарне ком’юніті, де кожен може втілити власні ідеї та інноваційні проєкти у життя.

Організація проводить локальний етап NASA Space Apps Challenge вже всьоме. Протягом 6 років учасники дніпровської локації підготували чимало успішних проєктів. Декілька команд, які перемогли на дніпровському локальному етапі, продовжили свій тріумфальний шлях на глобальному рівні. Наприклад, у 2017 році команда Spacer ввійшла до найкращих 10 у номінації People's Choice, а у 2020 році команда FireWay перемогла у номінації Best Use of Technology. Команда NEXT SPACE LAB увійшла до списку Global Finalists Honorable Mentions. Це 47 найкращих з 5300+ команд зі всього світу, які долучилися до челенджу 2022 року.

Макс Поляков (Max Polyakov, Поляков Максим Валерійович) – співзасновник ГО «Асоціація Ноосфера», засновник та власник інвестиційного фонду Noosphere Ventures, бізнесмен із досвідом у сфері космічних та IT технологій, інженерії. Меценат. Доктор економічних наук. Власник 10+ патентів. Послідовник ідей Володимира Вернадського, візіонер космічного майбутнього України.

ННІ інформайційних та освітніх технологій