Наука й інновації є визначальними факторами розвитку суспільства, забезпечення економічного росту, а також основою сучасної якісної освіти. Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького є лідером наукової думки в регіоні, а також майданчиком для прогресивних досліджень, інновацій та дискусій, спрямованих на прогресивний розвиток суспільства та рух України у міжнародний освітній, науковий і суспільний простір.
Попри складні умови воєнного часу, наш університет здійснював наукові дослідження у різноманітних галузях, надзвичайно актуальних для сучасності. Увага наших науковців була прикута як до воєнної тематики, так і до питань національної пам’яті чи Голодомору, аграрної історії чи політичної лінгвістики, психофізіології чи інклюзивної освіти, квантової хімії чи фізики матеріалів, сталого розвитку чи збереження біорізноманіття.
Результатом такої діяльності є стабільно високі позиції університету у Всеукраїнських і міжнародних рейтингах: 4 місце серед українських ЗВО у Times Higher Education University Impact Rankings, 20 місце серед українських закладів вищої освіти за показниками наукометричної бази Scopus 2024, 23 місце (найвищий показник серед ЗВО Черкаської області) у рейтингу ефективності ЗВО України в конкурсах наукових проєктів, 21 — серед університетів України у рейтингу Ukrainian National H-index Ranking, де ми — єдиний ЗВО Черкащини, який увійшов у групу «Високий науковий потенціал».
Усвідомлюючи важливість інтеграції української освіти і науки у світовий академічний простір, ми активно розширювали міжнародне партнерство, формуючи нові та поглиблюючи наявні зв’язки із закордонними університетами.
Співпраця ЧНУ з іноземними партнерами наразі здійснюється у рамках 66 договорів із ЗВО з 23 країн світу. Одним з новітніх напрямів є діяльність нашого університету як асоційованого партнера альянсу E³UDRES², що включає 9 європейських університетів з Австрії, Бельгії, Латвії, Нідерландів, Німеччини, Португалії, Румунії, Угорщини, Фінляндії. У межах альянсу здійснювався цілий ряд академічних обмінів та проєктів, метою яких є розбудова сучасної освіти і наукової діяльності, заснованої на новітніх викликах. Крім цього, науковці університету є активними учасниками різноманітних міжнародних програм (усього в університеті реалізується 12 проєктів, включно з освітніми проєктами Еразмус+).
Загалом, за програмами академічної мобільності 75 студентів навчалися та стажувалися у закордонних ЗВО Греції, Іспанії, Латвії, Німеччини, Польщі, США, Румунії. Міжнародне стажування в університетах Австрії, Болгарії, Латвії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Франції, Чехії також пройшли 51 наших викладачів.
Дбаючи про високий рівень викладання, наш університет запрошував закордонних колег для читання лекцій. Цьогоріч 35 іноземних науковців проводили гостьові лекції для наших студентів — філологів, психологів, фізиків, біологів, екологів, економістів, міжнародників та істориків. Водночас, визнанням високого фахового рівня наших викладачів є запрошення їх для читання лекцій у закордонних ЗВО. У 2024 році 11 викладачів ЧНУ були запрошеними лекторами в університетах Австралії, Канади, Китаю, Німеччини, Польщі, Чехії.
Реагуючи на потреби часу, в університеті створено кілька нових підрозділів, де надається практична допомога та здійснюється наукова робота: ННЦ креативних індустрій — для створення додаткових можливостей студентам університету реалізовувати свій креативний потенціал; ННЦ ментального здоров’я — задля розвитку охорони ментального здоров'я, підвищення рівня надання послуг психічного здоров'я та психосоціальної підтримки всім, хто цього потребує; ННЦ підтримки та реабілітації ветеранів війни й студентів ЧНУ — для якісної реабілітації та відновлення здоров’я ветеранів війни та цивільних; навчально-наукову STEM-лабораторію — для розвитку практичних навичок в галузі науки, технологій, інженерії, природничо-математичних напрямів, мистецтва.
Уся ця діяльність покликана надавати найкращі освітні послуги нашим студентам, реалізовувати наукові проєкти, спільно розв’язувати актуальні завдання сучасності. Реалізовуючи концепцію інноваційної трансформації університету, прийняту у 2024 році як дороговказ розвитку нашого закладу, ЧНУ твердо стоїть на позиціях науковості, фаховості, орієнтованості на сучасні виклики й світові досягнення.
Бажаю всій університетській родині у 2025 році успішно здійснювати наукові й інноваційні задуми, які стануть надійним фундаментом для особистого розвитку кожного студента і викладача, процвітання Черкаському національному університету імені Богдана Хмельницького та України!
Олександр Спрягайло, проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності