Навчально-науковий інститут міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького став співорганізатором Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Регіональні студії української історії», яка відбулася на базі історичного факультету Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
Серед інших організаторів та поважних гостей конференції з вітальним словом звернулася докторка історичних наук, директорка ННІ міжнародних відносин, історії та філософії, професорка Наталія Земзюліна.
З ґрунтовною науковою доповіддю на пленарному засіданні конференції виступив студент III курсу спеціальності 032 «Історія та археологія» Василь Лук’яниця. Науковий керівник — кандидат історичних наук, старший викладач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Андрій Касян. У статті «Новітні дослідження поселення-гіганта трипільської культури Тальянки» студент розглянув сучасні досягнення з вивчення найбільшого поселення трипільської культури — Тальянок, що допомагає краще зрозуміти одну із ключових віх давньої історії Черкащини — феномен мегапоселень трипільців часів енеоліту (мідного віку) в Буго-Дніпровському міжріччі. Також навів основні версії вітчизняних трипіллєзнавців щодо деяких аспектів існування поселень-гігантів. Дослідження теми актуалізується в умовах повномасштабної російської агресії, коли культурна спадщина України, як ніколи, потребує захисту, дослідження, популяризації та об’єктивного наукового аналізу. Натомість трипільська культура, як розтиражована у ЗМІ тема, часто стає предметом міфів. І чи не найбільш дискусійною, і в наукових, і в ширших колах, є проблематика трипільських поселень-гігантів, що між річками Південний Буг і Дніпро, на території сучасної Черкащини, мають колосальні розміри в понад 200 га, збудовані майже 6 тисяч років тому. Найвизначнішим із них є Тальянки — мегапоселення першої половини IV тис. до н. е. між селами Тальянки та Легедзине Звенигородського району Черкаської області, що досягає максимальної для світового енеоліту площі 335 га. Тож не випадково, що наший студент ставить на меті розглянути останні здобутки та провідні концепції науковців щодо їхньої проблематики за результатами досліджень поселення Тальянки, одного з найвидатніших надбань Черкащини та всієї України, що, на жаль, залишається маловідомими серед загалу.
Також участь у Всеукраїнській студентській науково-практичній конференції взяли Єлізавета Люта, студентка III курсу спеціальності 032 «Історія та археологія», з темою «В’ячеслав Чорновіл та вшанування його пам’яті на Черкащині», науковий керівник Оксана Меміш (кандидатка історичних наук, старша викладачка кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки; Ярослав Кузьменко, студент IV курсу спеціальності 032 «Історія та археологія», з темою «Поселення скіфського часу поблизу села Бабичі Черкаської області» та Софія Руденко, студентка IV курсу спеціальності 032 «Історія та археологія», з темою «Етнокультурна спільнота культури карпатських курганів: суспільно-господарський та поховально-обрядовий», науковий керівник Андрій Касян (кандидат історичних наук, старший викладач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки).
http://cdu.edu.ua/news/nni-mizhnarodnykh-vidnosyn-istorii-i-filosofii-stav-spivorhanizatorom-vseukrainskoi-studentskoi-naukovo-praktychnoi-konferentsii-rehionalni-studii-ukrainskoi-istorii.html#sigProId0cbc5bd9a5
Тетяна Терещенко, заступниця директора ННІ міжнародних відносин, історії та філософії з наукової роботи, кандидатка історичних наук, доцентка.