Ректор Черкаського національного університету Олександр Черевко разом із делегацією від Черкащини взяв участь у Форумі ментального здоров’я «Стійкість людини — стійкість системи».
Як інформують у Координаційному центрі з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, Форум ментального здоров’я – триденний майданчик для обміну досвідом і напрацювання рішень на шляху розбудови системи та послуг із ментального здоров’я в Україні під час війни та відновлення.
Захід відкрила перша леді Олена Зеленська, яка є ініціаторкою створення та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»
Участь у заході також узяли Прем’єр-міністр Денис Шмигаль та заступниця керівника Офісу Президента Ірина Верещук.
Денис Шмигаль у виступі зазначив: «Держава збільшує кількість працівників, які надають допомогу людям, що мають ментальні проблеми. Послуги з підтримки психічного здоров’я є безоплатними та включені до Програми медичних гарантій. До 400 тисяч українців цього року змогли ними скористатися. Створена мережа Центрів життєстійкості. 211 громад із 23 регіонів долучені до процесу. Зосереджуємо увагу на дітях. Активуємо трирівневу складову психологічної підтримки для ветеранів під час переходу від військової служби до цивільного життя».
Форум організовано Всесвітньою організацією охорони здоров’я World Health Organization (WHO), що надає експертну підтримку програмі «Ти як?», та Координаційним центром КМУ / Mental Health UA, що здійснює її супровід та впровадження.
Палітру послуг із ментального здоров’я представили міністри. У секціях обговорили різні питання: від організації Центрів ментального здоров’я до національної дискусії щодо законопроєкту про психічне здоров’я.
Понад 375 тисяч українців цьогоріч були охоплені підтримкою з ментального здоров’я на «первинці» – у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Це втричі більше, ніж торік.
Понад 108 тисяч фахівців пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP.
209 тисяч педагогів закінчили навчання, щоб допомагати школярам у різних станах.
185 центрів життєстійкості працюють у різних регіонах України.
89 % особового складу МВС пройшло навчання з першої психологічної допомоги.
Майже 19 тисяч тренінгів із самодопомоги, взаємодії з людьми з бойовим досвідом тощо проведено в регіонах.
На світовому рівні на 77-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я ухвалено резолюцію щодо ментального здоров’я, яку ініціювали Україна й Нідерланди за підтримки та співавторства 27 держав – членів ВООЗ.
Області, громади, окремі центри, профільні заклади, новатори у рішеннях під час форуму отримали спеціальну відзнаку від Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»
«Дякую всім, хто в різних секторах, у різних умовах, із різним досвідом робить спільну справу — огортає українців турботою та надає моральних сил. На жаль, ми не можемо залікувати всі рани. Але можемо дати кожному, кому боляче, відчуття підтримки, розуміння та небайдужості», — сказала Олена Зеленська.
На Форумі зазначили, що, впроваджуючи програму «Ти як?», Україна вивчає досвід тих країн, де проєкти з ментального здоров’я працюють багато років. Але водночас – іде своїм унікальним шляхом, адже має виклик, який не схожий на жоден інший.
«Послуга – це не табличка і не кабінет, це фахівці. Пріоритетом є підготовка, навчання та перепідготовка фахівців, які формують основу якісної послуги. Важливо впровадити етичний кодекс, сертифікацію та реєстр спеціалістів, що забезпечить визнання та контроль якості роботи. Без цих елементів держава ризикує втратити контроль над ключовою частиною системи послуг. Потрібно аби відбувся перехід від експериментального підходу до доказовості: стандарти, протоколи та перелік інтервенцій для кожної цільової групи. Послуги на рівні громади повинні бути впорядкованими, доказовими та відповідати потребам громад», — наголосила керівниця Координаційний центр КМУ / Mental Health UA Оксана Збітнєва.
— Цьогоріч Форум ментального здоров’я проходив під гаслом «Рух до системи та послуг із психічного здоров’я майбутнього», — підсумував Олександр Черевко. — Важливість теми засвідчила перша леді України Олена Зеленська, яка опікується цією проблематикою.
Прем’єр-міністр України, профільні міністри поінформували про роботу на підтримку психічного здоров’я, яка здійснюється у сферах діяльності їхніх відомств.
Представники центральних органів виконавчої влади, регіонів, громад, які залучені до впровадження програми «Ти як?», народні депутати, експертна та наукова спільнота, університети, неурядові організації, надавачі послуг із різних секторів, міжнародні організації-партнери, представники бізнесу мали змогу обмінятися досвідом і напрацюваннями.
Це була гарна нагода звірити свої кроки з колегами і партнерами, зрозуміти, що ми рухаємося в правильному напрямі. Важливо, що навчально-науковий центр ментального здоров’я ЧНУ включений у програму «Ти як?» разом з іншими центрами, що діють на базі університетів України.
Працюємо разом над колективною стійкістю українців, адже війни виграє не тільки зброя, а й дух.
http://cdu.edu.ua/news/na-forumi-mentalnoho-zdorovia-obhovoryly-systemu-psykholohichnoi-stiikosti-ukraintsiv.html#sigProIda11b93318e
Джерело: Сайт Президента України