bgb
 
 
 
 
 

Про те, як теплі зими вливають на екосистему та яких змін слід очікувати, у коментарі «Про все» розповів черкаський еколог, проректор з наукової та інноваційної діяльності Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександр Спрягайло.

На Черкащині прогнозують другу хвилю аномального тепла в новому році. Вона виявиться більш потужною, ніж попередня, не виключено також нові температурні рекорди.

— Будь-які зміни обов'язково впливають на живі організми. Загалом, у кожного виду є певний «запас міцності» для того, щоб виживати в умовах коливань температури, для того, щоб, наприклад, раніше не вийти зі стану спокою. Це одна з важливих проблем, бо зима — доволі суворий період. Це стосується і тварин, і рослин. Але якщо постійно переважає тепла погода, є ризик того, що якісь із видів можуть «прокинутись» занадто рано і від цього постраждати або, навіть, загинути, якщо після тепла ще будуть заморозки. Інша історія — це ті види, які не впадають в сплячку і ведуть більш-менш активний спосіб життя взимку. Для них, навпаки, потепління — це невелике полегшення, тому що під час безсніжної пори птахам легше знайти їжу, вони менше енергії витрачають, — пояснюєпояснює еколог.

Екосистеми змінюються, в тому числі під впливом чужинних організмів. А ці чужинні організми можуть витісняти інші види і трансформувати систему.

— Ми завжди повинні пам'ятати про стан екосистем, бо вони не можуть не реагувати на зміну клімату. Наприклад, у такі теплі зими не проморожується ґрунт. А це означає, що дуже часто личинки шкідників не промерзають і їх залишається більше. Вони перезимовують і це може спричинити проблеми для рослин або для інших тварин навесні. Це може призвести до того, що частина чужинних, так званих інвазійних, видів, які не переносили наші зими раніше, поступово адаптуються, — говорить науковець.

Малосніжні й теплі зими вже стають тенденцією для нашого регіону, розповідає Олександр Спрягайло.

— Однозначно, що такі теплі зими — аномальні для нашого регіону. Але це вже стало тенденцією. Ми бачимо останніми роками, що, зими малосніжні, переважно теплі, якщо й бувають дуже низькі температури, то це триває всього декілька днів і знову приходить потепління. Це аномально, але вже стало звично. Зрозуміло, що більшість вчених пов'язують це з глобальними змінами клімату. І пропонують готуватися до ще тепліших зим. Поверхневий погляд може нам підказувати, що це зручно: ми менше теплого одягу купуємо, менше газу витрачаємо. Але, на жаль, не все так просто. І це може потягнути за собою фінансові витрати, пов'язані з сільським господарством, з трансформацією екосистем.

За словами еколога, коливання теплої погоди і холодів — доволі небезпечне явище.

— Від цього можуть постраждати плодові дерева. Якщо підмерзнуть бруньки, це вплине на урожай. Може вимерзати озимина у безсніжні зими, тому що навіть невеликі морози вже можуть її пошкодити, оскільки немає снігового покрову.

Проте потепління може сприяти вирощуванню раніше екзотичних для нашого регіону культур.

— Наприклад, ще 100 років тому персик та, навіть, абрикос, були, скоріше, унікальною культурою для нас. А зараз ми маємо величезну кількість сортів цих дерев. Це, з одного боку, досягнення селекції. Але, з іншого боку, кліматичні показники сприяють тому, що південніші культури можна вирощувати у нас. Це один з аспектів кліматичної політики: не чіплятися за ті культури, які традиційні, а дивитися, що можна використовувати в нових умовах, — додає Олександр Спрягайло.

Кліматологи зазначають, що зими надалі будуть ще теплішими.

— Частина видів, на жаль, не витримає таких змін. Хтось мігрує, а хтось буде витіснений іншими видами. Це в загальних рисах, бо я не можу стверджувати про якийсь конкретний вид, адже це потребує наукового дослідження. Але по тенденціях ми можемо говорити, що ці зміни точно будуть. Склад екосистем точно буде змінюватись. І ми можемо вже не побачити звичних видів, які були в нашому дитинстві. Від зміни клімату найчастіше страждають рідкісні види, адже вони потребують особливих умов: ґрунту, клімату, угруповань. Тому тільки загостриться питання Червоної книги. Це більше стосується рослин або комах. Для них це може бути критичним. Наприклад, при вимерзанні квіткових бруньок, коли рослини не дають насіння кілька років, популяція дуже швидко може загинути.

Залежно від того, який фактор критичний для того чи того виду і, чи кліматичні зміни впливають на цей фактор, ми будемо мати результат для кожного виду. Достатньо навіть одного фактора, який би врешті за буквально кілька років призвів до загибелі цілої популяції, — говорить еколог.

Джерело: «Про все»