За ініціативи професора ННІ міжнародних відносин, історії та філософії, голови обласної організації Національної спілки краєзнавців України Василя Мельниченка на сайті університету стартувала рубрика "На шляху до сторіччя", у якій публікуватимуться нариси науковців з історії ЧНУ ім. Б. Хмельницького. Лариса Синявська, доктор історичних наук, професор, та Оксана Силка, доктор історичних наук, професор підготували дослідження про наукову бібліотеку університету.
Йдучи до 100-річчя університету і оглядаючи його історію, не можна обійти увагою надзвичайно важливий підрозділ, своєрідне інтелектуальне серце закладу — наукову бібліотеку. На своєму шляху книгозбірня знала різні часи — матеріальну скруту 1920-х, лещата тоталітарної системи 1930-х, воєнне лихоліття і повоєнну відбудову 1940-х років. Пам’ятною сторінкою університету є відновлення роботи бібліотеки після звільнення краю від нацистів.
У період окупації бібліотека, як і увесь тодішній педагогічний інститут, зазнала значних збитків. Було пошкоджене приміщення бібліотеки, а фонди — залиті водою й пограбовані. Якщо до війни книжкові фонди бібліотеки становили 200 тис. примірників, то у 1945 році — 75 тис. примірників.
Лише завдяки подвижницькій роботі бібліотекарів, було врятовано частину літератури, яка стала основою для підготовки студентів відновленого інституту перших повоєнних років. «Це були люди совісті, героїзму. У той час по-іншому не можна було: холод, голод, без опалення, чорнило замерзало, не потрапляючи ще до зошитів, вибиті вікна, без освітлення, книги витягували із замерзлої води. Це була непосильна праця, але вижили», — так згадує ті часи бібліотекар І. Г. Гайдаєнко. Лише той факт, що в період 1944–1945 років серед населення Черкас працівниками бібліотеки було виявлено 600 примірників інститутських книжок, може говорити про їхню самовідданість щодо відновлення бібліотечних фондів.
Робота з відновлення інституту, включаючи й бібліотеку, розпочалася відразу після звільнення міста у грудні 1943 року. До 1 квітня 1944 року вдалося створити елементарні умови для функціонування бібліотеки у корпусі на вулиці Дашкевича. У «Звіті педагогічного інституту» за 1 семестр 1944 року зазначається, що «вся література була очищена від бруду, розставлена на стелажі за відділами, облікована. Чимало інститутських книг, близько 4000, відібрано у приватних осіб, вилучено з установ, приватних квартир, конфісковано на базарах тощо. Таким чином, на 01.04.1944 бібліотека вже була спроможна розпочати видачу книг читачам».
Спеціальною й підручною літературою було укомплектовано читальню (читальну залу) й бібліотеки кабінетів російської та української мови, російської та української літератури, інші.
У 1944 році під приміщення читальні було відведено ще одну кімнату на 45−50 робочих місць. Першим завідувачем читальної зали стала І. Г. Гайдаєнко. Документи свідчать, що за перше півріччя 1947–1948 років її відвідало 10500 читачів, видано: книг — 10550, журналів — 1350, газет — 2100 примірників. У зв’язку зі збільшенням навантаження на одного працівника у читальній залі у 1948 році була введена ще одна посада працівника (окрім завідувача), а також відбулось збільшення читацьких місць до 80. Час роботи читального залу був визначений з 08:30 до 22:00.
У 1948 році здійснено підрахунок старих та облік нових навчальних програм і методичних матеріалів. На той час у бібліотеці вже нараховувалося 86 назв у 9272 примірниках такої літератури. Було інвентаризовано 3014 книг та 2417 брошур, переплетено 265 книг. Книжковий фонд бібліотеки в умовах ідеологічної цензури того часу періодично зазнавав «чисток». Так, у 1947 році було вилучено 2400 примірників, у 1948 році — 381 примірник так званої «шкідливої літератури», 392 книги та 144 програми і методичних рекомендацій потрапили на перегляд до цензурного відомства (біологічна та інша література).
Продовжувалися роботи з приведення у належний вигляд підвального приміщення, де розташовувалося книгосховище (до його складу входили ізольована література, програми, архів газет тощо). У 1948 році в інституті почав працювати книжковий кіоск.
Тоді ж бібліотека розпочала збирання книг у тих викладачів і студентів, які протягом тривалого часу не повертали книги до абонемента. Було розіслано 67 повідомлень із попередженням про притягнення до відповідальності за неповернення книг. Такий досвід дав свої перші результати — 13 читачів здали книги.
При комплектуванні бібліотечного фонду особлива увага приділялася придбанню книг геолого-географічного спрямування для знову відкритого природничо-географічного факультету, аспірантури з питань біології, української та російської критичної літератури. Водночас, гострою залишалася проблема комплектування фондів літературою з історії, зоології, ботаніки, української та російської мови й літератури.
Бібліотекою у 1948–1949 роках на абонементі було видано книг — 24690, журналів — 147, читальною залою книг — 4187, журналів — 889, до кабінетів — книг — 2054, журналів — 911. Загалом було видано книг — 31079, журналів — 1711. За цей період бібліотеку відвідали 17379 осіб, читальну залу — 5994 особи.
Важливе значення мало долучення бібліотеки до міжбібліотечного абонемента. У 1948 році такий вид співпраці було налагоджено з Державною бібліотекою СРСР імені В. І. Леніна, бібліотекою Академії наук УРСР та бібліотекою Київського державного університету, згодом — з Одеською науковою бібліотекою імені М. Горького.
Щодо колективу працівників бібліотеки повоєнного часу, то відомо, що у 1944 році, відповідно до затвердженого штату, у ній працювало 6 осіб — завідувач бібліотеки (Марія Скоркіна), бібліограф, 2 працівники абонемента та 2 працівники читальної зали. У 1946 році з огляду на те, що лише 2 працівники мали бібліотечну освіту і досвід роботи, були організовані заняття з бібліотечної справи.
Вшановуючи пам’ять і віддаючи належне самовідданій праці працівників наукової бібліотеки нашого університету, вважаємо за доцільне назвати та стисло розповісти про тих, хто очолював колектив у післявоєнний період.
Білостоцький Наум Мойсейович народився 1901 року у Черкасах. Завідувач бібліотеки у 1934–1940 роках та 1946–1948 роках.
У 1930–1931 роках навчався (екстерном) у Черкаському інституті соціального виховання та у 1937−1939 роках (заочно) у Київському педагогічному інституті імені М. Горького на історичних відділеннях. У 1939 році вступив на заочне відділення аспірантури при Київському державному університеті, з якої у травні 1941 року пішов до лав Червоної армії; у 1946−47 роках — склав кандидатський мінімум зі спеціальності «Історія СРСР» в Узбецькому держуніверситеті; готував до захисту дисертаційну роботу на здобуття вченого звання кандидата історичних наук.
Після звільнення з лав Червоної армії, у 1946 році Наум Мойсейович повернувся до Черкас і розпочав роботу на посаді викладача/старшого викладача (з 01.01.1947) основ марксизму-ленінізму у Черкаському педагогічному інституті. З квітня по жовтень 1948 року — виконував обов’язки керівника кафедри марксизму-ленінізму.
У вересні 1946 року, суміщаючи викладацьку роботу, тимчасово повернувся на посаду завідувача бібліотеки інституту. Очоливши структурний підрозділ навчального закладу (до 16.05.1948), він зробив вагомий внесок у відновлення роботи та розбудову бібліотеки і поповнення її книжкового фонду.
Ройтберг Фроім Нахманович (Юхим Наумович) народився 1919 року у м. Коростень Житомирської області. У 1936–1941 роках навчався на геолого-географічному факультеті (географічне відділення) Київського державного університету, здобув кваліфікацію географа зі спеціальності «економічна географія». Під час війни перебував в евакуації у Краснодарському краї, потім — в Узбекистані, де викладав історію, географію та німецьку мову у школі, технікумі.
Після війни вчителював у Коростені, у 1947–1948 роках — викладач географії на природничо-географічному факультеті Черкаського педінституту. У 1948−1950 роках — завідувач інститутської бібліотеки, викладач нової історії та географії. Із 1950 року викладав на природничо-географічному факультеті, склав кандидатські екзамени. Був заступником голови профкому інституту. У жовтні 1952 року був звільнений у зв’язку з закриттям природничо-географічного факультету.
Скоркіна Марія Петрівна народилася 1881 року в Іжевську (Росія), працювала в земській лікарні. У Черкасах — із 1920 року. Працювала завідувачем міської та відомчих бібліотек міста. З 1934 року — у бібліотеці Черкаського педагогічного інституту, включаючи і певний період окупації (залишалася єдиним працівником бібліотеки). Відновилася на роботі у бібліотеці інституту 17 грудня 1943 року (з квітня 1944 року — завідувач бібліотеки). Починаючи з 1946 року, вона через стан здоров’я переходить на посади з меншим обсягом роботи і, врешті, у серпні 1953 року залишає роботу у бібліотеці.
Кудрявська (Шаліна) Олександра Олексіївна народилася 1890 року у Єкатеринбурзі (Росія). Закінчила історико-філологічний факультет Юр’євського Імператорського університету. Працювала викладачем у приватній чоловічій естонській гімназії, потім в університеті, що був переведений до Воронежа. Основним місцем роботи була університетська бібліотека, в якій вона очолила відділ іноземної літератури.
Події воєнного часу змусили Олександру Кудрявську залишити Воронеж і поневірятися іншими містами й селами, і врешті-решт залишитись у Смілі на Черкащині. В окупованій Смілі працювала секретарем і перекладачем у ветеринарному управлінні. Після звільнення Сміли від нацистів працювала у міському фінансовому відділі.
На роботу до бібліотеки педагогічного інституту прийшла 29 вересня 1944 року на посаду бібліографа і працювала на ній до 1956 року, а в бібліотеці — до 1 жовтня 1960 року.
Бібліотекою тимчасово завідувала близько місяця у 1948 році.
У рік ювілею викладачі і студенти добрим словом згадують усіх, хто у важкий повоєнний час працював у бібліотеці, докладав багато зусиль до вдосконалення її роботи, закладаючи основи майбутньої сучасної книгозбірні університету, яка носить ім’я Михайла Максимовича.
http://cdu.edu.ua/news/biblioteka-universytetu-u-pisliavoiennyi-chas-na-shliakhu-do-100-richchia.html#sigProId31b5378874
Лариса Синявська, доктор історичних наук, професор
Оксана Силка, доктор історичних наук, професор
Василь Мельниченко, кандидат історичних наук, професор