Налаштування доступності

bgb
 
 
 
 

Книжковий світ України має гідне поповнення: віднедавна у черкаському видавництві «Вертикаль» побачила світ книга «Найзагадковіший птах України», яку присвячено родині совиних.

Ідея такого видання належить ректорові Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, професору Олександру Черевку, який уже понад 20 років веде спостереження за способом життя сов, бере активну участь у їхній охороні та сприяє збільшенню популяції цих птахів. Саме він і очолив авторський колектив, до якого, крім нього, увійшли історик, директор наукової бібліотеки ім. М. Максимовича, доцент Григорій Голиш та орнітолог, директор ННІ природничих та аграрних наук, доцент Максим Гаврилюк.

Запропонована широкій читацькій аудиторії книга має у своїй структурі 9 розділів, у яких усебічно розглядається цей загадковий птах. Перші два розділи присвячено орнітологічним характеристикам родини совиних з конкретизацією на прикладі 12 видів сов, які мешкають в Україні чи є перелітними. Далі розкрито сутність символіки цього птаха, підкреслюється його амбівалентність, що полягає в поєднанні позитивних і негативних сенсів. Розглядаються також і питання використання образу сови в усній народній творчості: прислів’ях і приказках, загадках, повір’ях тощо. Зі сторінок книги читач також дізнається й про місце, яке зайняв образ цього птаха в художній літературі. Досить багатобарвною виглядає й інформація про те, як митці пензлем і різцем закарбували цього загадкового птаха у творах образотворчого мистецтва. В окремих розділах подано аналіз відповідних топонімів та антропонімів, а також наведено приклади зображень совиних у суб’єктах геральдики й нумізматики.

Доречними є також додатки, які містять фрагменти літературних творів, присвячених сові. Ілюстративний ряд представлений понад 170 світлинами, котрі візуально конкретизують подану в книзі інформацію. Художнє оформлення книги (дизайн обкладинки, форзаци, авантитул, титул, шмуцтитули) майстерно виконано заслуженим художником України, доцентом кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Віктором Олексенком. Додамо до сказаного й те, що книга випущена на крейдованому папері, що забезпечило її високий поліграфічний рівень і повноколірність.

Книга буде цікавою читачам різного віку й роду занять, незалежно від їхніх попередніх знань про совиних. І якщо подана тут інформація спонукає когось до глибших наукових чи знаннєвих пошуків, утвердить у розумінні унікальності кожної живої істоти й необхідності бережливого ставлення до фауни, сприятиме зміцненню ментального здоров’я — праця авторів була недаремною.

 

Олександр Спрягайло, кандидат біологічних наук, доцент, проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності