Проєкт «Видатні уродженці Черкащини» триває у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького.

Він приурочений до 70-річчя Черкаської області. На Черкащині у всі історичні періоди народжувалися люди, які відігравали надзвичайно важливу роль в історії та культурі України, у формуванні світогляду українців. Є постаті всесвітньо відомі — такі, як Тарас Шевченко, Богдан Хмельницький, Іван Піддубний. Але надзвичайно багато й тих, пам’ять про кого століттями стирала російська імперія та її правонаступник, тоталітарний срср. Є також ціла когорта фахівців своєї справи, які подвижницькою працею зробили внесок у розвиток Черкащини. Усі вони є нашою історією і заслуговують на те, щоб їх знали нащадки й сучасники.

Саме з цією метою науковці ЧНУ ім. Б. Хмельницького постійно досліджують діячів історії та культури рідного краю і діляться цими дослідженнями. Їхні напрацювання зможете знайти у рубриці «Видатні уродженці Черкащини».

До вашої уваги — тези Григорія Голиша, директора наукової бібліотеки ім. Михайла Максимовича.

 


Майстер пензля і пера

Живопис — це поезія, яку бачать,
а поезія — це живопис, який чують.
Леонардо да Вінчі


Цими днями минуло 70 років від дня народження народного художника України, письменника, колекціонера й видавця, яскравого представника Нової хвилі (стилю в авангардистському живописі), Шевченківського лауреата Миколи Пантелеймоновича Бабака. Він народився 10 червня 1954 року в с. Воронинці (нині Золотоніського району), зростав у селянській родині. Після закінчення Мельниківської школи здобув мистецьку освіту й працював художником-оформлювачем, співробітником редакції газети. Від 1980 року зосередився винятково на творчій роботі. З 2014 року працює у творчому тандемі з Євгеном Матвеєвим.

Як художник, сповідує концепцію поставангарду, працює в напрямі гіперреалізму, неоекспресіонізму й трансавангарду. Автор сотень графічних та живописних робіт, асамбляжів, організував 12 персональних виставок різних рівнів та взяв участь у близько 30 групових вернісажах. Найвідоміші роботи майстра – «День ненароджених птахів», «Де ви тепер, кати мого народу?», проєкт «Жертвопринесення» (із Є. Матвеєвим) та ін. Наш земляк став відомим як учасник 51-ї Венеційської бієнале з національним творчим проєктом «Діти твої, Україно».

Микола Бабак майстерно володіє літературним словом, автор багатьох поезій і прози, а також доволі оригінальних за змістом і формою романів «Вільхова кров» (альтернативне прозове мислення) і «Едемські біси» (у жанрі фразеологічної містерії). Майстер пензля і слова зажив слави і як колекціонер: зібрав сотні народних картин, ікон, ретросвітлин і речей народного вжитку. У співавторстві з Олександром Найденом він створив фундаментальні книги «Народна ікона Середньої Наддніпрянщини ХVІІІ – XX ст.» (відзначена Національною премією ім. Т. Шевченка) та «Сільська фотографія Середньої Наддніпрянщини кінця ХІХ – XX ст.». Окрім живопису й літератури наш земляк активно займається й видавничою діяльністю.

Він відомий і як активний громадський діяч і волонтер, нині є генеральним директором благодійного Фонду Миколи Бабака. Принагідно нагадаємо, що цьогоріч, у березні наш університет підписав із названим фондом угоду про співпрацю. Вона передбачає створення на університетській базі центру креативних індустрій, розробку відповідних освітніх програм, а також реалізацію спільних творчих проєктів.

Колектив ЧНУ імені Богдана Хмельницького щиросердно вітає знаного в Україні мистця й нашого партнера із ювілеєм. Невичерпної Вам творчої енергії, шановний Миколо Пантелеймоновичу!

Григорій Голиш, директор наукової бібліотеки ім. М. Максимовича