Міжнародну студентську наукову дискусію, яка стала продовженням наукової конференції «Помаранчева революція та Революція Гідності як ключові події сучасного українського державотворення» провели 13 грудня 2024 року в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького на базі ННІ міжнародних відносин, історії та філософії.
Захід організували члени Студентського наукового товариства ННІ міжнародних відносин історії та філософії, секція історії Східної Європи Студентського наукового товариства Варшавського університету та Студентське наукове коло «Вернигора» Ягеллонського університету. До дебатів долучилися також українські студенти-стажисти Поморського університету в Слупську.
Робочими мовами зустрічі були українська, польська та англійська. Приємно відзначити, що українські і польські доповідачі активно використовували англійську, щоби заощадити час, відведений на переклади виступів (перекладач — професорка Ольга Морозова) та збільшити часовий простір для дискусії.
Модераторами заходу з української сторони була професорка Наталка Земзюліна, з польської — професори Ольга Морозова та Кшиштоф Констанчук (Варшавський університет).
На початку заходу з привітанням до учасників конференції звернулася професорка Наталка Земзюліна. Вчена наголосила на значенні революційних подій в Україні початку XXI ст., зокрема Помаранчевої революції та Революції Гідності, для розвитку української нації.
Дискусійну панель відкрив відомий в Україні громадський діяч, політик, член наглядової ради ЧНУ ім. Б. Хмельницького Володимир Цибулько, який представив тему «Націєтворчі процеси в Україні на початку XXI ст.»
Активними учасниками диспуту стали аспіранти кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Сергій Пасічник (тема доповіді — «Роль організацій та публічних ініціатив у Помаранчевій Революції: зовнішні та внутрішні аспекти») та Сергій Рубан (тема доповіді — «Wpływ Rewolucji Pomaranczowej oraz Rewolucji Godności na kształtowanie nowych liderów w Ukrainie» («Вплив Помаранчевої Революції та Революції Гідності та формування нових лідерів в Україні», доповідь була виголошена польською мовою).
Ґрунтовною була доповідь ад’юнкта Ягеллонського університету Матеуша Камьонки «Why are youth (students) in Eastern Europe Protesting? Case study of Poland and Ukraine» («Чому молодь Центральної Європи протестує - case study Польщі та України», доповідь виголошена англійською мовою).
Професорка Ольга Морозова у доповіді «Historia mówiona jako źródło poznania Majdanów» («Усна історія як джерело пізнання Майданів, польською мовою») зупинилася на значенні методу усної історії для пізнання та збереження спадщини про Майдани в Україні. Історикиня розповіла про власний досвід збору свідчень про Революцію Гідності та видану, на їхній основі, за сприяння Інституту національної памʼяті, книгу про Майдан — «Майдан від першої особи. Регіональний вимір», співавторкою якої вона виступає.
Варто відзначити також виступи студенток ЧНУ Дарії Гончаренко «Dignity and Freedom as values of state-building: the Maine factor in the formation of modern parlamentaryzm» («Гідність та свобода як цінності державотворення: основний чинник формування сучасного парламентаризму», виступ відбувся англійською мовою) та Лисенко Вікторії «Революція Гідності: міжнародний резонанс».
Зі свого боку, студентки Ягеллонського університету Софія Піщанська та Євгенія Карімова порушили тему імплікації революції початку XXI ст. в Україні в контексті розвитку міжнародних відносин та сучасних подій в Грузії: «Przełomowy rok dla Ukrainy. Rewolucją Godności i jej implikację w kontekście postrzegania Ukrainy na arenie Międzynarodowej po 2013 roku» та «Rewolucje w Ukrainie i ich implikację dla współczesnych realiów Gruzji». Остання доповідь викликала найбільш жваву дискусію.
До обговорення проблеми долучилися також і інші громадські та політичні діячі, учасники революційних потрясінь 2004, 2014 рр.
Захід тривав понад чотири години. Не дивлячись на перебої зі світлом та звʼязком в Україні, всі учасники намагалися висловити власне розуміння подій, спрогнозувати розвиток європейської історії на найближчу перспективу.
Тож, на наступній студентській зустрічі в лютому, відповідно, будемо продовжувати дискутувати на тему агресії російської федерації в Україні, імперської політики росії, героїзму українців, підтримки та очікування європейців.
http://cdu.edu.ua/news/u-chnu-provely-studentsku-naukovu-panel-na-temu-suchasnoho-ukrainskoho-natsiietvorennia.html#sigProId9c795e8439
ННІ міжнародних відносин, історії і філософії