У Черкаському національному університету імені Богдана Хмельницького відбулася перша презентація нової книги «Найзагадковіший птах України».
Вона підготовлена до друку науковцями університету і побачила світ у черкаському видавництві «Вертикаль» та стала першим в Україні виданням, де родина совиних розглядається зусібіч. Учасниками цього заходу стали студенти ННІ природничих і аграрних наук, ННІ міжнародних відносин, історії і філософії, ННІ української філології та соціальних комунікацій, їхні викладачі-наставники, представники медіа.
Презентацію відкрив вступним словом її модератор, проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності, доцент Олександр Спрягайло. Перше слово він надав автору ідеї цього видавничого проєкту та керівникові авторського колективу, ректору, професорові Олександру Черевку, який розкрив таємниці непростого шляху творення книги та поділився з присутніми власним досвідом вивчення способу життя й збереження сов. Він, зокрема, зазначив:
— Сова – це передусім символ мудрості віків і втаємниченості, один із найцікавіших птахів, що є в Україні та світі.
Образ сови присутній у міфах, легендах, казках, художніх творах та творах образотворчого мистецтва, а ще – в геральдиці, нумізматиці.
У поезії Тараса Шевченка сова згадується майже пів сотні разів, багато з цих віршів ми знаємо з дитинства: «Ще треті півні не співали, ніхто нігде не гомонів, сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів…».
З совами ототожнювали себе козаки, вони дуже шанували цього птаха. Нині ж сова красується на емблемі вже легендарного українського ГУР МО та низки наших бойових підрозділів. І саме надзвичайні властивості нічних птахів та тварин використали біофізики при розробці приладів нічного бачення.
Вже багато років поспіль вивчаю цього тотемного для людства птаха. Вирощую і випускаю сов у природу, залюбки спостерігаю, як вони приживаються і створюють особливу атмосферу в урочищі «Совин Яр», у селі Водяники.
Саме про це та про багато іншого йдеться у книзі.
Вдячний усьому творчому колективу, який втілив мій задум у життя, зокрема, співавторам – директору наукової бібліотеки ЧНУ Григорію Голишу, директору інституту природничих та аграрних наук ЧНУ Максиму Гаврилюку, заслуженому художнику України Віктору Олексенку.
Справжнім витвором книжкового мистецтва зробили книгу видавці – Світлана та Сергій Кандичі, видавництво «Вертикаль».
Переконаний, що книга буде цікавою і для дорослих, і для малих. Вона навчить любити природу і пізнавати мудрість.
Людина не має крил, але вона літає. Бажаю всім робити це спокійно, але впевнено, як це робить найзагадковіший птах України — сова.
Книжкові розділи, присвячені орнітологічним характеристикам різних видів сов, фахово презентував директор ННІ природничих і аграрних наук, доцент Максим Гаврилюк — співавтор книги. Ще один учасник цього проєкту, директор університетської книгозбірні, доцент Григорій Голиш ознайомив присутніх зі структурними частинами книги, в яких ідеться про символіку сови, відображення її образу у фольклорі, художній літературі, образотворенні, антропоніміці, топоніміці, а також у геральдиці й нумізматиці. Також він звернув увагу на ошатність видання та ілюстративний супровід тексту. Про особливості художнього оформлення книги розповів його автор, заслужений художник України, доцент Віктор Олексенко. Презентація супроводжувалася показом фотоматеріалів зі сторінок книги.
Схвальну оцінку цьому виданню дали присутні на заході голова Черкаської обласної організації НСПУ, завідувач кафедри української літератури та компаративістики, професор Володимир Поліщук та завідувач кафедри військової підготовки, доцент Володимир Вареник. На презентації прозвучала й повідомлення про те, що нова книга вже помандрувала розмаїтим інформаційним світом: завдяки розсилці вона зайняла своє гідне місце на полицях національних, обласних, університетських бібліотек України, а з часом її буде надіслано і в провідні бібліотеки світу, зокрема в ті країни, де є чисельна українська діаспора. Тож щасливої дороги й вдалої читацької долі цьому новому дітищу нашої alma mater!
http://cdu.edu.ua/news/u-chnu-prezentuvaly-knyhu-naizahadkovishyi-ptakh-ukrainy.html#sigProIde424bc1f11