З нагоди Дня науки в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького 20 травня відбувся науково-теоретичний семінар (з міжнародною участю) для здобувачів третього освітньо-наукового ступеня та другого освітнього ступеня вищої освіти «Академічна доброчесність: вітчизняний і закордонний досвід».
Захід організувала кафедра українського мовознавства і прикладної лінгвістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького у співпраці з академічною спільнотою Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, Волинського національного університету імені Лесі Українки, Донецького національного університету імені Василя Стуса, Житомирського державного університету імені Івана Франка, Закарпатського угорського інституту імені Ференці Ракоці ІІ, Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського, Ніредьгазького університету (Угорщина), Будапештського університету імені Лоранда Етвеша (Угорщина), Бакинського слов’янського університету (Азербайджан).
Учасники онлайн-семінару поділилися досвідом упровадження принципів академічної доброчесності в закладах вищої освіти України та зарубіжжя. У доповідях ішлося про доброчесність як новий стандарт лідерства, стиль життя в сучасному освітньому процесі та в науковій діяльності в Україні й за кордоном, про заходи, спрямовані на дотримання й популяризацію академічної доброчесності, висвітлення причин та наслідків її порушення (тренінги, інтенсиви, вебінари, круглі столи, зустрічі), про розгалужені системи антиплагіатної перевірки, самоплагіат, маніпуляції з текстами.
Доповідачі ознайомили учасників семінару зі специфікою дотримання принципів академічної доброчесності в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького (доцентка Анжела Іржавська), Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка (професор Михайло Вінтонів та докторка філософії Марія Бойко), Житомирському державному університеті імені Івана Франка (доцентка Галина Гримашевич) та в Закарпатському угорському інституті імені Ференці Ракоці ІІ (доцент Олександр Кордонець). Доповіді професорки Тетяни Космеди та доцентки Єлизавети Барань були присвячені особливостям запобігання плагіатові в освітніх закладах Польщі й Угорщини, акцентовано на високій правосвідомості та академічній доброчесності учасників освітнього процесу.
Під час обговорення доповідей, до якого долучилися студенти й аспіранти, порушено ще кілька важливих проблем: штучний інтелект та академічна доброчесність, хибне співавторство, написання наукової продукції на замовлення, корпоративна етика в закладах вищої освіти. Підсумовано, що ці питання потребують широкого розголосу, унормування їх на державному рівні та можуть окреслити перспективу обговорень у рамах майбутніх науково-теоретичних семінарів.
http://cdu.edu.ua/news/u-chnu-obhovoryly-osoblyvosti-dotrymannia-akademichnoi-dobrochesnosti-v-ukraini-i-za-kordonom.html#sigProId6a19d5a953
Кафедра українського мовознавства і прикладної лінгвістики